Konca: Aradan 16 yıl geçti depremin yaraları kapanmadı

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, TBMM’de 17 Ağustos depremiyle ilgili basın toplantısı yaptı. Konca özetle şunları söyledi; 17 Ağustos 1999...

BÜYÜT

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, TBMM’de 17 Ağustos depremiyle ilgili basın toplantısı yaptı. Konca özetle şunları söyledi; 17 Ağustos 1999 tarihinde kentimiz Kocaeli ve ülkemizde büyük acılara yol açan, Gölcük merkezli depremin üzerinden 16 yıl geçti. Gerek etki genişliği, gerekse yol açtığı yıkım düşünüldüğünde, 17 Ağustos depremi bir ülkenin yaşayabileceği en büyük felaketlerden biridir.  Depremin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen hala depremin yaraları kapanmış, yarattığı sosyal travma ortadan kalkmış değildir.

 

CİDDİYETTEN UZAK

17 Ağustos depreminin ardından yapım hataları nedeniyle çöken binaların müteahhitlerine açılan yaklaşık 2100 ceza davasından, 1800'ünün hukuki boşluklardan dolayı cezasızlıkla sonuçlanması, davaların önemli bir bölümünün zaman aşımına uğraması, devletin böylesine can alıcı bir konuya ne derece ciddiyetten uzak yaklaştığının göstergesidir. Her depremde yüzlerce canımızın ölümü adeta kader olarak kabullenilmektedir. Katilin deprem değil, usulsüz yapılan binalar, bu binalara rant sevdasıyla göz yuman müteahhitler ve onlardan geçinen bürokratlar olduğunu biliyoruz.


KENT POLİTİKASIZLIĞI

Şunu da iyi biliyoruz ki, 17 Ağustos depreminin bu kadar ağır sonuçlar doğurmasının nedeni; çarpık kentleşme, inşaat sektörünün kısa sürede büyük rant getirecek karlı bir alan olarak görülmesi, inşaat yapımlarında mimar-mühendis perspektifinin değil, müteahhit firmalarının kar hırsının öncelik alınması, arazi rantiyeciliği, lokasyon tespitlerinde deprem analizlerinin yapılmamasıdır. 17 Ağustos depreminin bizlere yaşattığı büyük acıların temelinde, inşaat sektörüne bu çarpık yaklaşım ve kent politikasızlığı yatmaktadır.

 

YASAL DÜZENLEME YAPILMALI

17 Ağustos depreminin ağır sonuçlarının ardından çıkarılan Yapı Denetim Kanunu ise bağımsız bir kuruluş olması gereken denetimle görevli firmaları, adeta müteahhide bağımlı kılan bir kanundur.  Kanun’un 5. maddesi gereği, yapı denetim firmaları iş akitlerini müteahhit firmalarla yapmakta; hizmet bedellerini, denetlemekle mükellef oldukları bu firmalardan almaktadır. Bu bağımlılık ilişkisinden dolayı, bugün yapı denetim firmalarının kendisi denetime muhtaç hale gelmiştir.  Deprem yönetmeliğinin ve yapı denetiminin sağlıklı uygulanması için yapı denetim firmaları, müteahhidin güdümünden çıkarılarak bağımsız kuruluşlar haline gelmeli, buna ilişkin yasal düzenlemeler bir an evvel yapılmalıdır.


13 YILLIK AKP İKTİDARI

Unutmamak gerekir ki, depreme karşı önlemler stratejisinde yıkım, en son başvurulacak çaredir. Asıl olan, kentsel mekânları koruyarak güçlendirme çalışmasıdır. Oysa 13 yıllık AKP iktidarı, yıkım öncelikli politikaları benimsemiştir. Bunun tek nedeni ise yandaşlarına yeni rant alanları açmaktır.”

17 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR