Güneş: 2015'te işsiz sayısı 6 milyonu aşacak!

“İŞSİZLİK YÜKSELİYOR” Güneş: “Dün TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verileri bir daha göstermiştir ki işsizlik, azalmak şöyle dursun, yükselmekte...

“İŞSİZLİK YÜKSELİYOR”

Güneş: “Dün TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verileri bir daha göstermiştir ki işsizlik, azalmak şöyle dursun, yükselmektedir. Ağustos ayında resmi işsizlik oranı yüzde 10,1'dir.  Ancak mevsimsel olarak tarım, inşaat ve turizmin olumlu etkileri bundan arındırıldığında işsizlik yüzde 10,4 olarak görünmektedir”

 

“DAHA DA YÜKSELECEK”

2003-2010 döneminde yüksek büyüme performansına rağmen işsizlik hep yüzde 10'un üzerinde seyretmiştir. 2011-1013 arasında geçici olarak yüzde 10'un altına (ama yine de yüzde 9'dan aşağı değil) inse de, şimdi bunun kalıcı olmadığı anlaşılıyor. Şunu bilmeliyiz ki, büyüme düştükçe (ki önümüzdeki dönem beklentiler çok sınırlıdır) işsizlikte artış hızlanacaktır. Kaldı ki, hükümet de aynı görüşü paylaştığından Orta Vadeli Plana hiçbir olumlu tahmin koyamamıştır.

 

“GERÇEK İŞSİZ SAYISI 5,5 MİLYON”

Resmi verilere göre açık işsiz sayısı (mevsimsel etkilerden arındırılmış) 2.980.000; yani 3 milyona yakındır. Ancak iş aramaktan bezgin hale gelmiş ve o yılgınlıkla iş aramayan fakat bulduğunda çalışmaya hazır olan 2.486.000; yani 2,5 milyon UMUTSUZ vardır. Demek ki, gerçekte tam 5,5 milyon insan işsizdir.

 

2015 SONUNDA 6 MİLYONU AŞAR

2015 yılı sonunda büyüme sınırlı kalacağına göre, işsizlik (yüzde 11'i aşarak) yükselmeye devam edecek, büyük olasılıkla yılsonunda işsiz sayısı 6 milyonu aşacaktır. Bu sayı OECD ülkeleri içinde hem oran açısından, hem de sayı açısından birinciliği almaya yetecektir” şeklinde konuştu.

18 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR