“Bülent Ecevit’in halkçılığını sevdiğim için DSP’yi seçtim”

DSP İl Başkanı Selman Gürpınar, kongrenin sona erdiğini, partinin neferi olan Ahmet Bahar’ın partisine destek vermeye devam edeceğini umduğunu söyleye...

BÜYÜT

DSP İl Başkanı Selman Gürpınar, kongrenin sona erdiğini, partinin neferi olan Ahmet Bahar’ın partisine destek vermeye devam edeceğini umduğunu söyleyerek, 4-5 ay içinde kapalı olan ilçelerde örgütleneceklerini belirtti

DSP’nin il kongresi geçtiğimiz hafta yapıldı…
Diğer aday Ahmet Bahar’ın divan başkanlığı tarafından kabul edilmeyince tek liste ile yapılan seçimde mevcut başkan Av. Selman Gürpınar yeniden başkan seçildi…
Kongre sonrasında birçok spekülasyonlar ortaya atıldı.
Divan başkanının taraflı davranıp Ahmet Bahar’ın listesini kabul etmediği, genel başkan Masum Türker’in Selman Gürpınar’ı desteklediği, Selman Gürpınar’ın Ahmet Bahar’ın listesi için yamalı bohça benzetmesi yaptığı yönünde görüşler ortaya atılmıştı.
DSP kongresinden sonra ‘DSP’de Ali Cengiz oyunları’ başlıklı bir yazı yazmıştım…
Yukarıdaki iddiaları dile getirmiştim.
DSP İl Başkanı Selman Gürpınar gazetemize gelerek iddialara cevap verirken, bundan sonra yapacakları çalışmalarla ilgili sohbet ettik.
**
Selman Gürpınar’ın yaşı 29.
Ama görüş ve düşünceleriyle kendini yetiştirmiş.
Sizleri DSP’nin 29 yaşındaki genç il başkanıyla yaptığımız sohbetle baş başa bırakıyorum…

-Genç yaşta il başkanı oldunuz. Gençlerin yeterince siyasete girdiğini düşünüyor musunuz?

Şunu ifade etmeliyim ki, gençlerin yeterince siyasetle ilgilendiğini düşünmüyorum. Gençler siyasetle daha yakından ilgilenmeli. Ayrıca gençlere daha çok fırsat verilmeli.

-Neden DSP’yi seçtiniz?

Bu soruyla çok karşılaşıyorum. Cevaplayayım.
Ben Ecevit’in fikirlerine saygı duyuyor ve benimsiyorum. Ecevit, halka, halkçılığa büyük önem veren bir lider. Ecevit’in bu halkçılık ilkesine verdiği önemden dolayı kendimi DSP’ye daha yakın gördüm. Ben Atatürkçüyüm, bir o kadar da milliyetçiyim. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra DSP’ye üye oldum.

-DSP’deki yükselişinizi bize anlatır mısınız?

İzin verirseniz, biraz kendimden bahsetmek istiyorum. 1984 İzmit doğumluyum. İlkokulu Seka’da, ortaokulu ve liseyi 24 Kasım Anadolu’nda okudum. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Askerliğimi kısa dönem Diyarbakır’da yaptım. 2009’da avukatlığa başladım. 2009 yılının ağustos ayında DSP’ye üye oldum. Sonrasında DSP İzmit İlçe yönetimine girdim. 2010 yılında yapılan kongrede İzmit İlçe Başkanı oldum. 2011’in mart ayında ilçe başkanlığından istifa edip milletvekili adayı oldum. 4.sırada yer aldım. 2011 yılının eylül ayında il başkanı seçildim. 2012’nin eylül ayında yönetimimi güçlendirme adına kongre kararı alıp, yönetimimi güçlendirdim. Geçtiğimiz hafta yapılan kongrede yeniden aday olup seçimi kazandım.

-Söz il kongresine gelmişken, kongreyle ilgili birçok spekülasyonda bulunuldu. Ahmet Bahar’a haksızlık yapıldığı iddia edildi.

Şunu ifade etmeliyim ki, ben kongreden 1 hafta 10 gün önce adaylığımı açıkladım. Seçimlere 3-4 gün kala Ahmet Bahar ağabeyimiz de adaylığını açıkladı. Ben seçim iki listeyle yapılacakmış gibi hazırlandım. Hep bu yönde çalışma yaptım.

-Divan başkanını siz mi önerdiniz?

Kongrede PM üyemiz ve eski il başkanımız Yakup Kalmuk’un divan başkanı olmasını istiyordum. Ama örgütlerden sorumlu başkan yardımcımız Ömer Aksakal kongreye gelince, kendisini divan başkanı yaptık.


Genel başkan Masum Türker, kongreye müdahil oldu mu?

Genel başkan Masum Türker’in kongrenin sonuna kadara kalmasıyla ilgili spekalüsyonlar ortaya atıldı. Şunu ifade etmeliyim ki, kongre günü İstanbul’un 36 ilçesinde de kongreler vardı. Genel başkanımız oradaki kongrelerin bitmesini bekledi. Zira, hangi ilçe kongresine gitse, diğer kongredekiler kendisine gönül koyabilirdi. Sık sık telefonla görüştü, çünkü sık sık diğer kongrelerden kendisine telefon geliyor, kendisine bilgi veriliyordu.
Genel başkanımız kesinlikle kongreye müdahil olmadı. Sayın Türker, rahmetli Ecevit’in 2004 yılında yapılan İstanbul kongresine katıldığını ve kongreye hiç müdahil olmadığını söyleyip, kendisinin de hiçbir şekilde kongreye müdahil olmayacağını açık açık beyan etti.

-Diğer listenin kabul edilmemesini nasıl yorumluyorsunuz?

Daha önce ifade ettiğim gibi, ben seçimde iki liste yarışacak diye hazırlandım. Divan başkanı, Ahmet Bey’in listesini tüzüğe aykırı bulup, düzeltilmesini istedi. Tüzükte il yönetiminde merkez ilçenin yarıdan 1 fazlasının olması gerektiğini yazıyor. Ahmet Bey’in listesinde merkez ilçeden yani İzmit’ten az kişi varmış. Ayrıca Ahmet Bey’in yedek disiplin kurulu listesinde iki kişi eksik imiş… Divan başkanı, eksiklerin giderilmesi için kendisine 15 dakika süre verdi. Ahmet Bey’in listesinde olan İrfan Demircan ve Turgay Ünvar’ın partiye üye olmadıkları öğrenildi. Yapılan görüşmeler sonrasında benim listeden Hacer Yücel ve Burkan Gülkar, Ahmet Bey’in listesine geçti. Ahmet Bey, kendisine verilen sürede listesini tamamlamayınca divan başkanı kongrenin tek liste ile yapılmasına karar verdi.

Listesinin kabul edilmemesi sizin için sürpriz oldu mu?

Açıkçası benim için de sürpriz oldu. Zira ben kendimi iki listeli seçime hazırlamıştım. Ahmet Bey ile yarışmak isterdim. Kongrede Ahmet Bey’in listesinin kabul edilmeyeceğini hiç düşünmemiştim. Ama bu konuda benim yapabileceğim bir şey yoktu. Divan başkanı, tüzüğe aykırı bulup listeyi kabul etmedi.

-Kocaeli, büyükşehir olduktan sonra merkez ilçe kavramı kalktı. Yönetim listesinde İzmit’ten yarıdan fazlasının istenmesi sizce yanlış değil mi?

Tüzükte böyle yazıyor. Ben merkez ilçe deyince İzmit’i algılıyorum. Kime sorsanız merkez ilçe neresi diye, İzmit diye cevap verir. Ben de böyle algıladığım için listeyi buna göre hazırladım.-Ahmet Bey’in genel anlamda sizinle ilgili sözlü bir sataşması oldu mu?

Ben, Ahmet Bey ve listesiyle ilgili hiçbir yorumda bulunmadım. Olay tamamen Ahmet Bey ve divan başkanı arasında cereyan etti. Ahmet Bey’in kongrede yaptığı konuşmayı dinlemişsinizdir. Hiçbir şekilde beni suçlamadı, tamamen divan başkanını suçladı. Ben kavganın ve tartışmanın hiçbir yerinde bulunmadım. Ahmet Bey’in partiye büyük emeği geçmiştir. Kendisiyle ilgili bir söylemde bulunmam doğru olmaz.

-Diğer listeyle ilgili yamalı bohça, yamalı liste söylemini kullandınız mı?

Hayır. Divan başkanı konuşma yaparken, bizim gruptan birileri yamalı liste diye bir şey söylediğini duydum. Ama ben kesinlikle böyle bir söylemde bulunmadım, bulunmamda.
Ahmet Bey, DSP’nin neferidir. Partimize büyük emeği geçmiştir. Kendisini kaybetmek istemem. Benim kendisiyle hiçbir sorunum yok. Onların sorunu divan başkanı ile idi. Ahmet ağabey ile bir sorum olmadığını söylemiştim. Ahmet Bey, il başkanlığını benim makam odamda yaptı. Kendisine karşı art niyetli olsaydım, makam odamda adaylık açıklamasına izin vermeyebilirdim. Ahmet Bey’in bundan sonra da DSP’nin başarısı için çalışacağından, bize destek vereceğinden kuşku duymuyorum.

Ahmet Bey, kongre ile ilgili suç duyurusunda bulundu, sonuç ne oldu?

Kongreden sonra Ahmet Bahar ve Bekir Gedikli İzmit 1.İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti. Seçim kurulu, itirazı inceleyip, reddetti.

-Kongre sona erdi, bundan sonra neler yapacaksınız?

Şu anda İzmit, Derince, Körfez ve Başiskele ilçe örgütlerimiz açık. 4-5 ay içinde diğer ilçelerimizi de daha aktif hale getireceğiz.

-1 yıldır il başkanlığı yapıyorsunuz, masrafları nasıl karşılıyorsunuz, genel merkezden destek alıyor musunuz?

-2011 yılındaki genel seçimlere kadar il ve ilçe örgütlerine genel merkezden para geliyordu. İl ve ilçe başkanları seçimlerde bu paraları kullanıyordu. Ama 2011’deki seçimlerden sonra durum değişti. Genel başkanımız Masum Türker, yeni bir yapılanma içine girdi. Bundan sonra genel merkezden para gönderilmeyeceği talimatını verdi. 2011 yılından beri il başkanlığı yapıyorum, bütün masrafları yönetim kurulumuzla birlikte cebimizden karşılıyoruz.

-Yerel seçimlerde nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

DSP, yeni bir kimlik kazandı. DSP büyük bir değişim yaşıyor. Partimizde gönüllülük esastır. Yönetim kurulu olarak partimizin başarılı olması için elimizden geleni yapacağız. DSP’nin vizyonunu ve misyonunu halkımıza daha çok anlatacağız. Ecevit’in izindeyiz, izinde kalmaya da devam edeceğiz. Ecevit’in halkçılık ilkesi bizim yol haritamızdır.

01 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR