Yıldız Entegre’nin sözleşmesi örnek olmuş

Ağaç-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Hasan Doğan, yaptığı yazılı bir açıklama ile Yıldız Entegre firması ile imzalanan toplu sözleşme hakkında send...

Ağaç-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Hasan Doğan, yaptığı yazılı bir açıklama ile Yıldız Entegre firması ile imzalanan toplu sözleşme hakkında sendika genel merkezine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Doğan, sözleşmenin çok iyi şartlarda yapıldığını dile getirdi. Ağaç sanayisi ile övündüklerini dile getiren Doğan, son dönemde sektörün Türkiye’de çok büyüdüğünü söyledi.

 

ZAYİAT YÜZDE 2’DİR

Sektörün büyüdüğü kadar işçi haklarının büyüdüğünün söylenemeyeceğini dile getiren Doğan, “Emek karşıtı politikalar; sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma ile geçmişte kazanılmış olan haklar geri alınmıştır. Ülkemizde işçilerin yüzde 70’i asgari ücretle çalışıyor. Sendikalı işyerlerindeki ücretler ise bunun 1,5 katıdır, Bu haksız rekabete neden olmaktadır. Biz bu açığı sendikalı işyerlerimizde daha fazla çalışarak, kaliteli üretimle kapatmaktayız. Ağaç sanayi sektöründe ortalama üretim zayiatı yüzde 10’dur. Bizim üyelerimizin çalıştığı işletmelerde maksimum yüzde 2’dir. Bunu işçiyi verdiğimiz eğitimlerle sağlıyoruz” dedi.

 

ORAN ÇOK NORMAL

İşveren ve işçi için çözülmesi gereken sorunlardan birinin dengesiz gelir dağılımının giderilmesi olduğunun altını çizen Doğan, şöyle konuştu: “İstikrar politikaları ile herkese enflasyon oranında zam verilmesi, bu dengesiz gelir dağılımını çözmüyor. Düşük ücret politikasının tek amacı var. Çoğunluğu sendikalı olan ilk 500 büyük sanayi kuruluşunun, satış hasılatı içindeki işçilik maliyeti 2013 yılında yüzde 4.8’di. Bu oran dünyadaki işçi maliyetlerine göre normaldir.”

 

SÖZLEŞMEMİZ ÖRNEK OLDU

Ağaç sektörüne üç çeşit ücret uygulamasının olduğunun gizlenemeyeceğini dile getiren Doğan, “Asgari ücretle çalışanlar, sözleşmelerle bin 200 TL ile 2 bin TL civarında ücret alır. Ücret dengesizliğini yenmenin tek yolu, sektördeki büyük firmalardan başlayarak, sendikal örgütlenme ile ağaç, kağıt ve mobilya sektöründeki işçilere, işçinin vasfına göre bir ücret tespit etmek ve uygulatmaktır. Yıldız Entegre’de bu örnek çalışma başlatılmıştır” diye konuştu.

 

HER ŞEY DÜŞÜNÜLMELİ

Bu çalışma ile her işçinin belirlenen ücreti yakalamak için sendikalı olacağını ve ücret yönünden işletmeler arasında haksız rekabetin ortadan kalkacağını ifade eden Doğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün işletmelerde ücret maliyetleri aynı seviyede seyredecektir. Ürünlerin satışı esnasında işçi maliyet hesabı değil, üretimdeki kalite ve model baz alınacaktır. Eğer biz bunu başarırsak, sektörümüz çok daha farklı konularda kendinden söz ettirecektir.”

 

ÜCRET SKALASI VAR

Yıldız Entegrede sözleşme ile garanti altına alınan hakların yabana atılmaması gerektiğini dile getiren Genel Sekreter Doğan, Keşke tüm işletmeler bu hakların yüzde 50’sini verse. Bir işletmenin işçilik maliyeti ile diğerinin arasında en az yüzde 40 fark vardır. Her sektörün kendi içinde finanse edebileceği bir ücret skalası vardır. Bunu zorladığınızda kısa zamanda iyi ücret, uzun vadede işletmede sıkıntılara neden olduğu gerçektir. Biz bunu yaşadık” diye konuştu.

 

FABRİKA YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Yıldız Entegre’de yapılan ilk sözleşme olmasına rağmen sosyal hakların birçoğunu aldıklarını dile getiren doğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Yıldız Entegre’de yapılan sözleşme için söylenebilecek bir şey yoktur. Firmanın Kocaeli, Bolu, Manisa ve Mersin’deki işyerlerini kapsayan bin 700 civarındaki işçiyi ilgilendiren sözleşme 1. yıl için; seyyanen yüzde 15,2+yüzde 4 zammı, 4 maaş tutarında ikramiyeyi ve sosyal haklar toplamı net 2 bin TL’yi bulan bu sözleşmeyi eleştirmeye kalkanlar sektörde Türkiye’nin gerçeklerini biraz olsun araştırsınlar. 2. yıl için enflasyon oranında zam yapılacağını da bilmelerini isterim. Sözleşmeler yazıldığı şekli ile uygulanır. Yıldız Entegre yönetim kurulunun gösterdiği iyi niyetliliğine teşkilatım ve üyelerim adına teşekkür ediyorum. Yapılan sözleşmenin işçi kardeşlerimize hayırlar getirmesini diliyorum.”

05 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kamil - ya sen işcidenmi yanasın işverendenmi ne anlatıyon geçim şartları ne biliyonmu sen

Yanıtla . 0Beğen 05 Ağustos 13:40
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR