Topaca: “Huzur-41” Operasyonu’nda: 38 aranan şahıs, 4 çalıntı araç yakalandı

Vali Topaca Huzur 41 trafik ve asayiş uygulaması hakkında İl Asayiş Şube Müdürlüğü’nde verdiği bilgiye göre 38 aranan şahıs yakalandı, 4 çalıntı araç...

BÜYÜT


Vali Topaca Huzur 41 trafik ve asayiş uygulaması hakkında İl Asayiş Şube Müdürlüğü’nde verdiği bilgiye göre 38 aranan şahıs yakalandı, 4 çalıntı araç ele geçirildi ve toplan 40 bin TL ceza kesildi
Kocaeli Valisi Ercan Topaca “Kocaeli genelinde bir uygulamamız oldu. Esas amacımız halkımızın huzur ve güvenliğini esenlik içerisinde şehir yaşamının devamını sağlamaktır bu denetimler sırasında bazı kanunlarımızın suç saydığı unsurlarla karşılaştık. Akşamki çalışma bütün ilçelerimizde yapıldı. Yaklaşık bin civarında polis ve jandarma ekibi eş zamanlı olarak uygulama gerçekleştirdi. 21.00 ve 23.00 saatleri arasında 3 grupta denetim yapıldı. Asayiş, hafriyat ve trafikle ilgili uygulama oldu. Asayiş uygulamasında yaklaşık 8 bin 181 kişi sorgulandı aranan 38 kişi yakalandı. Yine bu bin 910 aracın kontrolleri yapıldı. 4 tane hacizli araç, 2 tane çalıntı araç yakalandı.
40 BİN TL CEZA KESİLDİ
Bu kapsamda işyerleriyle ilgili denetimler de yapıldı. Bu denetimlerde daha çok gürültü, sigara denetimi, alkol satışıyla ilgili sınırlamalara uyulmama gibi uygulamalarda bulunuldu. Sigara yasağı konusunda 152 işletme ve umuma açık yer incelendi. 8 işletmeye cezai işlem yapıldı. Sigara içilmemesi gereken mekanlarda 15 kişi hakkında işlem yapıldı. Gürültü konusunda iki işletmede çevre kanunları çerçevesinde 20’şer Bin TL’den 40 bin TL cezai işlem uygulandı. Bu denetimler sırasında ruhsatı olmayan 9 işletmeye, alkole uygun olmayan iki işletme, uygunsuz tütün satışıyla da ilgili olarak da yasaklara uymayan 5 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.
24 SAAT BOYUNCA DENETİMLER SÜRÜYOR
Hafriyat konusunda bu akşam 86 araç kontrol edildi. 3 tanesi hakkında işlem yapıldı. İzinsiz hafriyat taşıyanlarla ilgili olarak 24 saat boyunca denetimlerimiz sürüyor. İzmit’te hafriyat konusunda çok sıkıntı hissedilmiyor. Ama Gebze’de bu sıkıntı daha çok çekiliyor. Gebze Kirazpınar bölgesinde sırf bu iş ile uğraşacak bir seyyar karakol oluşturduk. Molla Fenari’de de seyyar karakol inşaatı devam ediyor. Hafriyatla ilgili kontrolü sağlayacağız.
TRAFİKTE BİN 613 ARAÇ DENETLENDİ
Trafikle ilgili bin 613 araç denetlendi. Emniyet kemeri takmayan 24 araca işlem yapıldı. Emniyet kemeri konusu hassas olduğumuz bir konudur. Tonaj aşımı konusunda 6 araç incelendi. Alkollü araç konusunda 5 kişiye, ehliyetsiz 12 kişiye, gürültülü 10 araca işlem yapıldı. Toplam 67 araca işlem yapıldı. 24 araç trafikten men edildi. Toplam 65 Bin TL trafik para cezası uygulandı.
GENÇLERE SAHİP ÇIKMAK GEREKİYOR
Bu denetimler sırasında uyuşturucuyla mücadelede önemle üzerinde durduğumuz bir husustur. Toplumumuzdaki önemli yaralardan biridir. Birebir takip vasıtasıyla çocuklarımızı bu hastalıktan korumaya çalışıyoruz.70 kişi üzerinde uyuşturucu uygulaması yapıldı. 6 kişi üzerinde uyuşturucu madde bulundu. Uyuşturucu konusunda herkesin bilinçli olması gerekiyor. Bu gerçekten halkımız için, onların hayatını karartabilecek faturaları önlerine çıkarabilecek bir hastalıktır. Herkesin bize destek olmasını rica ediyoruz. Uyuşturucuyla mücadeleyi sadece polise bırakmak doğru değil. Son 3-4 ay içerisindeki operasyonlara tutuklanan yaklaşık 200 kişi bulunuyor. Kesintisiz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Herkesin bu mücadelede bizlerle birlikte olması ve gençlere sahip çıkması gerekiyor.
SIFIR TOLERANSLA YAKLAŞIYORUZ
Bu akşamla ilgili olarak çevre konusunda sadece hafriyat denetimi yapmıyoruz. Kocaeli’de alınan tedbirlerle çevreyle ilgili sorunları aştığımızı herkes görüyor. Sıfır toleransla olaylara yaklaşıyoruz. Çevreyle ilgi kim ne yaparsa yaptırımları uyguluyoruz. Dün akşam Gebze OSB’de kimyasal maddeyi kanalizasyona akıtmak suretiyle oluşan kokuya, yarım saat içerisinde gerek halk sağlığı gerek çevre müdürlüğü ve polisimiz oraya müdahale ettik. 517 Bin TL işletmeye ceza yazdık.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK DENETİMLER YAPIYORUZ
Türkiye’ye örnek olabilecek denetimler yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde Kocaeli’nin gündeminden çevreyle ilgili sorunları kaldırmak istiyoruz. Her türlü tedbiri alındığını bilinmesini istiyoruz. Bu alanda yanlış yapmayı düşüneni de bundan vazgeçmesini istiyoruz.
KOCAELİ BİR HUZUR KENTİ
Kocaeli gerçekten bir huzur kenti bizim ölçeğimizde kentlerden çok daha büyük ve kapsamlı asayiş olayları var. Ama Kocaeli’nde gerçekten çok huzurlu bir ortam var. Birbirine saygılı insanlar var bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor. Polis ve jandarmamızla emniyet hizmetlerini sürdürüyoruz. Kamunun esenliğini bozacak kimseye toleransımız yok. Herkesin kurallar uygun hareket etmesini istiyoruz. Bu konuda vatandaşların bize desteği önemli. Bu konuda olumlu destek alıyoruz. Herhangi bir olumsuzluk konusunda 155 veya 156 arayarak bizlere haber versinler. Hiç bir şekilde kamu düzeni bozacak mafyamsı oluşumlara hiçbir harekete izin vermeyiz. Vatandaşlarımız bu konuda bize ve devletimize güvenebilirler” İfadelerini kullandı.

07 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR