Başkanlara İSU fırçası!

Toplantıya katılmayan 6 belediye başkanına tepki gösteren Başkan, “Biz ne yapalım şimdi, gelmeyenlerin suyunu mu keselim!” diyerek aba altından sopa...

Toplantıya katılmayan 6 belediye başkanına tepki gösteren Başkan, “Biz ne yapalım şimdi, gelmeyenlerin suyunu mu keselim!” diyerek aba altından sopa gösterdi.

 

İSU Genel Müdürlüğü’nun 2014 yılı ikinci olağan genel kurul toplantısı dün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında yapılan toplantıya katılımın az olması dikkat çekti. Bu duruma öfkelenen Başkan Karaosmanoğlu, “Genel kurul 15.00 başlamalı” diyerek sözü genel müdür İlhan Bayram’a verdi.

 

GÜNDE 43 BİN METREKÜP SU ARITILIYOR

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram sunumunda, 2013-2014 yılları arasında içmesuyu altyapısı için 287 milyon lira, yağmur suyu altyapısı için 60 milyon liralık yatırım yaptıklarını ve 2009-2014 yılları arasında da kurdukları 13 içmesuyu tesisi için de 25 milyon 400 bin lira değerinde yatırım yaptıkları bilgisini verdi. Faaliyetlerin arasında yer alan Körfez Atık Su Arıtma Tesisi Projesi’nin Türkiye’nin en büyük çevre projelerinden biri olduğunu belirten Bayram, “Günde 43 bin metreküp atık su arıtılarak sanayicilere veriliyor” dedi.

 

KURAKLIĞA ÖNLEM

Son 1 yıl içinde yaşanan büyük kuraklığa değinen Bayram, “Bizim bölgemiz 8-10 yılda bir kuraklık yaşıyor. Daha önce böylesini yaşamamıştık. Her şeye rağmen kenti susuz bırakmadık. Susuzluk sorununa karşı önlemler almaya başladık. Atık suları değerlendirmek için sanayi kuruluşlarının su ihtiyacını buradan karşılamaya başladık. 4-5 ay içinde 88 milyonluk yatırım yaparak önlemlerimizi aldık” ifadelerini kullandı.

 

YUVACIK’TAN SU AKTARILIYOR

Yuvacık Barajı’nda şu anda 47,5 milyon metreküp su bulunduğunu ve dün itibariyle de 150 bin metreküp suyu Sapanca Gölü’ne verdiklerini söyleyen Bayram, Balaban Deresi’ne de su verildiğini dile getirdi. Bayram, şöyle konuştu: “Gölü şu anda önemli oranda besliyoruz. Kısa zamanda eski haline dönecektir. Şu anda 47,5 milyon metreküp suyumuz var. Geçen sene bugün 10 milyon metreküptü. Günde 1,5 milyon metreküp su giriyor. Namazgah Barajı’nda 15 milyon metreküp, Denizli Göleti’nde ise 1 milyon metreküp su var” ifadelerini kullandı.

 

“AVRUPA’DA DA OLUYOR”

İzmit’in Yeşilova ve Yenişehir mahallelerinde ve Kartepe’de altyapı çalışmaları yapacaklarını belirten Bayram, Kartepe’de yaşanan su baskınını da değerlendirdi. Kartepe’de iki derenin aştığını, bölgedeki iki menfezin ağızlarının tıkalı olması sebebiyle sel felaketinin yaşandığını belirten Bayram, “Burada biz metrekareye 30 kg yağışa göre hesap yapıyoruz. Ama metrekareye 106 kg yağışla karşılaşınca yetersizlik olabiliyor. Benzer olaylar Avrupa’da da yaşanıyor. Altyapınız olsa da aşırı yağışta çaresiz kalabiliyorsunuz” dedi.

 

“KIBRIS’TAN GELİYOR”

İSU’nun artık bir marka haline geldiğini de sözlerine ekleyen İlhan Bayram, şöyle konuştu: “Kıbrıs’tan bile eğitim almaya geliyorlar. Sekapark’taki arıtma tesisinde bir de merkez arıtma tesisi kuracağız. Günde 156 ton çamur çıkarıyoruz, tonuna 130 TL ödeyerek Nuh Çimento’da bu çamuru bertaraf ediyoruz. Biz artık bu maliyeti taşımak istemiyoruz. Şartnamemizi hazırlayıp tesisimizi kuracağız. Yaklaşık maliyeti 12-15 milyon Euro arası. Bu şekilde çamur bertaraf maliyeti 7 milyona kadar düşecek. İSU olarak 2004-2014 yılı arasında 999 milyon liralık yatırım yaptık” diye konuştu.

 

“SULARINI MI KESELİM YANİ?”

Bayram’ın ardından söz alan Başkan Karaosmanoğlu, genel kurula katılmayan meclis üyelerine tepki gösterdi. Karaosmanoğlu, “Salonda sadece Karamürsel, Gölcük, Başiskele, Darıca, Gebze ve Derince belediye başkanları var. Kendilerine teşekkür ediyorum. 6 başkan ise yok. Ben belediye başkanlarımızın bu toplantıya katılmalarını önemsiyorum. Gelmeyenlere gerenleri söyleyeceğim. Herkes görevini yapacak. Başkansanız, başkanlığınızı yapacaksınız. Meclis üyesiyseniz, görevinizi yapacaksınız. İki kere iki dört! Ne yapalım, gelmeyenlerin sularını mı keselim yani!” dedi.

 

ALTYAPI ÇOK EKSİK

Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz ise faaliyet raporunun kendilerine genel kurul toplantısının girişinde verilmesini eleştirdi. Kocaeli’de sel ve su baskınlarına değinen Yılmaz, “Bu kent susuz kalmadı ama yağan her yağmurda yağmur suları ev ve dükkanlara doldu. İSU’nun görevi sadece suyun akmasını sağlamak değildir; Kentte her yağan yağmur sonrasında yöneticiler, ‘Son 50 yılın en yoğun yağmuru’ diyerek kendilerini savunmaya ve alt yapı eksikliklerini görmezden gelmeye çalışıyorlar” sözleri ile İSU’ya yüklendi.

 

30 MİLYON BORÇ ALINACAK

Öte yandan faaliyet raporu ile ilgili konuşmalardan sonra İSU Genel Müdürlüğü 2015-2019 Stratejik Planı görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı. İSU’nun 2015 yılı bütçesinde gider maliyeti 570 milyon lira, gelir bütçesi ise 540 milyon lira olarak kabul edildi. Aradaki 30 milyon liralık farkın ise borçlanma usulü ile kapatılması kararı alındı. Hilal GÜDÜCÜ

24 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR