“Karaosmanoğlu, siyasi tarihe geçecektir”

Av.Fahri Örengül “TOKİ istediği yerde istimlak yapıyor. İstediği kat yüksekliği yapıyor. Tehlikeli binaların yıkılması kararı alındı. Kentsel Dönüşüm...

BÜYÜT

Av.Fahri Örengül “TOKİ istediği yerde istimlak yapıyor. İstediği kat yüksekliği yapıyor. Tehlikeli binaların yıkılması kararı alındı. Kentsel Dönüşüm denilerek arazi rantına dönülmüş durumdadır. Her şeyde belediye bay pas durumundadır. Hem genel hem yerel de iktidar olmalarına rağmen bir şey yapılamıyor. Yerel yöneticiler iktidar içerisinde iktidarsız durumdadır. Belediye direnemiyor. Tarih direnenleri yazar, tabi olanları yazmaz. Karaosmanoğlu bu kent için direnen değil tabii olan bir belediye başkanı olarak siyasi tarihe geçecektir” değerlendirmesinde bulundu


CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan; meclis üyeleri Ahmet Elmas, Fahri Örengül, Ali Haymanalı, Adnan Tok ile parti binasında basın açıklaması yaptılar. İl Başkanı Kuşkan “Eğitimde 4+4+4 tartışılmaktadır. CHP’nin karşı çıktığı AKP’nin kamuoyundan meclis denetiminden kaçırdığı eğitim sitemi görülmektedir. Bizim 1+8+4 projemiz vardır. Bu isteğimiz çocuklarımızın geleceği içindir. Çocuklar doğru zamanda geleceklerine karar vermeleri gerekiyor. Meclis komisyonundan milli eğitim yasası kaçırılmıştır. AKP’nin genel başkanı tarafından kindar gençlik istenmektedir. Bu zihniyete çocuklarımız teslim edilemez. Aileler görev başına gelmelidirler. Çocuk gelinler, çıraklar yetişecek ülke durumuna geleceğiz. Eğitim çok önemlidir. CHP’nin önerisini herkesin dikkate alması gerekiyor”
DERİNCE BELEDİYESİ TAŞ OCAĞI
İl Başkanı Kuşkan “Derince Belediyesi, Orman İşletmeden yer kiralanmıştır. Burada amaç alt yapı çalışmaları kullanılmak üzere malzeme çıkartmaktır. Ancak buradan başka firmalara satışlar yapıldı. 33 bin 600 TL yapılan tespit sonrasında ceza kesilmiştir. Verilen bu ceza onaylanmasına karşın İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmemiştir. İzmir Belediyesi’nde sandviç dağıtıldı diye soruşturma izni veriliyor. Danıştay’a gereken itiraz yapılmıştır”
SUÇ DUYURUNDA BULUNULDU
İl Genel Meclis Üyesi Adnan Tok ise “Bu ceza uygulanması sonrasında ocağın bulunduğu yerde dağ erimiştir. Yarın yeni kent sel altında kalabilir. Orman katledilmiştir. Kocaeli 2’nci idare mahkemesine başvuruda bulunduk. Danıştay’a konu hakkında itirazda bulunduk. Bu konuya dahil olan 4 kişi hakkında suç duyurunda bulunduk. Bu kişilerin cezai yargılanması noktasında başvuruda bulunduk” dedi.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULUS PAZARI
Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Haymanalı, “Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri olarak hiç kimse hakkında şahsi düzenlemeye izin vermedik. Bu mecliste 5 muhalefet şerhimiz vardı. 3’ü otel ikisi de rekreasyon alanlarıdır. Rekreasyon alanlarımız geleceğe bırakılması gereken en önemli yeşil alanlardır. Ulus Pazarı bizim dönemimizde gelmiştir. O zamanda yanlıştı bu zamanda yanlıştır. Pazarcılar Odası tarafından ulus pazarına gereken itiraz yapılmıştır. Mahkeme tarafından buranın yeşil alan olduğu tespit edilmiştir. Kartepe Belediyesi’nde plan tadilatı gelmiştir. Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanmıştır” ifadesinde bulundu.

MİA ÇALIŞMASI YAPILIYOR
Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül “Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarının büyük olmasına rağmen hor kullanılmaktadır. Fuar alanının bulunduğu yer, Perşembe Pazarı alanı ve Sanayi Çarşısı denilen bölge MİA (Merkezi İş alanı) olarak belirlenmiştir. Burada planlamayı Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Çok önemli bir çalışmadır. Kent kamuoyu uyanık olmak durumundadır” dedi.
İKTİDARSIZ İKTİDAR
Örengül, “Büyükşehir Belediyesi hava atmaktadır. Planlamalarının yapıldığını söylemektedir. 2.5 yılda 1/5000 kevgire döndü. Kişiye özel düzenlemeler yapılmaktadır. Bir kısmı hakkında yargıya gittik. Hepsi için gidemedik çünkü çok masraflı bir durumdur. Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında çevre konusunda rapor çıkmıştır. Bir yıl çalışılmıştır. Yetmez ama evet dedik. Büyükşehir Belediye Başkanı çalışması gereken rapordur. Belediye Başkanı iktidar gözüküyor ama iktidarsızdır. OSB’lerin yasal düzenlemeleri bakanlık yapıyor. 16 OSB’nin kurulmasını bakanlık sağladı. Belediye başkanının yetkisi ve çabası yoktur. OSB’ler dolmadan yenileri kuruluyor. İş adamları arazi kapatıyorlar” açıklamasında bulundu.
TABİİ BİR BELEDİYE BAŞKANI
Örengül “TOKİ istediği yerde istimlak yapıyor. İstediği kat yüksekliği yapıyor. Tehlikeli binaların yıkılması kararı alındı. Kentsel dönüşüm denilerek arazi rantına dönülmüş durumdadır. Her şeyde belediye bay pas durumundadır. Hem genel hem yerel de iktidar olmalarına rağmen bir şey yapılamıyor. Yerel yöneticiler iktidar içerisinde iktidarsız durumdadır. Belediye direnemiyor. Tarih direnenleri yazar, tabi olanları yazmaz. Karaosmanoğlu; bu kent için direnen değil, tabii olan bir belediye başkanı olarak siyasi tarihe geçecektir” değerlendirmesinde bulundu.
TAHİR AKMAN’IN GÖREVDEN ALINMASI
İl Başkanı Yalçın Kuşkan “Çayırova İlçesinde istinat duvarı çöktü. Mühendislik hatası yapılmıştır. Aynı durum Erenler Cedit Mahallesinde olmuştur. Harcanan paralar çocuklarımızındır. Fen İşleri Daire Başkanı Tahir Akman görevden alındı. Bu görevden alınma sebebi yıkımlar mı? Yoksa belediye içerisinde çekişmeler mi? Yaşanıyor. Kandıra Belediyesi kötü yönetiliyor. AKP Milletvekili Zeki Aygün tarafından talihsiz açıklama yapılmıştır. Dilovası halkı doğrudur sanayiden geçinmektedir. Bunun karşılığını kanserle mi ödemek durumundadır. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu şarlatan cezası almıştır. Bilim insanına bu söz söylenmez” dedi.

19 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR