65 yaş üstü sorunu çözülüyor

AKP iktidarıyla toplu taşıma kooperatiflerini karşı karşıya getiren 65 yaş üstü ücretsiz taşıma konusunda bir adım atıldı. Bu kapsamda Kocaeli Minibü...

AKP iktidarıyla toplu taşıma kooperatiflerini karşı karşıya getiren 65 yaş üstü ücretsiz taşıma konusunda bir adım atıldı. Bu kapsamda Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve yönetimi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşmaya vardı. Alınan bilgiye göre Bakanlık bu taşıma için bütçe ayıracak.

 

3 İNDİRİM KARTI

Yapılan anlaşmaya göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu taşıma işi için bütçe ayıracak. 65 yaş üstü, engelliler ve şehit, gazi yakınlarını kapsayan üç indirimli kart sahipleri toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanacaklar. Ülke genelinde uygulanacak olan projede kapsamında üç indirimli karttan yararlananlara belediyeler tarafından ayrı kart verilecek.

 

HER AN ÖDEME YAPILABİLECEK

Toplu taşıma kooperatifleri üç kartın kullanıldığı sayıyı bağlı bulundukları belediyelere belgeleyecekler. Belediyeler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan ücretini alarak kooperatiflere iletecek. Bu sayede sorun çözülmüş olacak. Üç indirimli kart için bakanlık tarafından hazırlanacak olan bütçe kooperatiflere her an ödeme yapabilecek şekilde olacak.

 

ÜCRETSİZ TAŞIMA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaşanan bu gelişme bakanlığın resmi internet sitesinden kamuoyuna duyuruldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ve TBMM tarafından kabul edilen yasal düzenleme kapsamında, 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, gazilerimiz, şehit yakınlarımız ve engellilerimiz şehir içi ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

 

YENİ DÜZENLEME

Belediyelerimizle birlikte özel halk otobüsleri de bu hizmeti vatandaşlarımıza vermektedir. Özel halk otobüsü işletmecilerimizin bu hizmeti verirken karşılaştıkları sorunların giderilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme hazırlanmıştır. Bu düzenlemeye göre özel şahıs veya şirketlere ait olup belediyeler tarafından şehir içi toplu taşıma hizmeti vermekle yetkilendirilen her bir özel halk otobüsü için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacaktır.

 

TÜM HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Söz konusu aylık gelir desteği ödemesi ile ilgili esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenecektir. Söz konusu kanuni düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunularak en kısa sürede yürürlüğe girmesi konusunda tüm hazırlıklar tamamlanmıştır” sözlerine yer verildi. Serkan BORLAK

29 Aralık 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR