Bakan Ergün: 2010 büyüme tahmini artık yüzde 7-8 aralığında

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sanayi Üretimi Endeksinin hem aylık hem de yıllık ortalama bazında endeks tarihinin rekorlarını kırdığını vurgul...

BÜYÜT

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Sanayi Üretimi Endeksinin hem aylık hem de yıllık ortalama bazında endeks tarihinin rekorlarını kırdığını vurguladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretimi endeksinin hem aylık hem de yıllık ortalama bazında endeks tarihinin rekorlarını kırdığını vurguladı Sanayi ve Ticaret Bakanı Haberleri'>Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Sanayi üretimi endeksinin hem aylık hem de yıllık ortalama bazında endeks tarihinin rekorlarını kırdığını vurguladı. Sanayi üretim endeksinde yılın son çeyreğindeki yüzde 12.1'lik, yıllık bazda ise yüzde 13.1'lik artışların, milli gelire güçlü bir destek vereceğini net bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Ergün, yılın son çeyreğine ilişkin büyüme tahminlerinin bir kere daha revize edileceğini kaydetti. Bakan Ergün, Orta Vadeli Program'da yüzde 6.8 olarak yer verilen 2010 büyüme tahmininin artık yüzde 7-8 aralığına yerleştiğinin altını çizdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yaptığı yazılı açıklamada Aralık ayı Sanayi Üretim Endeksini değerlendirdi. Açıklamasında sanayi üretim endeksinin, bir önceki yılın aynı ayına göre piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde yüzde 16.9 puan artarken, bir önceki aya göre de yüzde 16.8 artarak 136.4 seviyesinde gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Ergün, Böylece hem aylık hem de yıllık ortalama bazında endeks tarihinin rekorları kırılmıştır. Ayrıca mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seride görülen aylık yüzde 5.7'lik değişim de sanayi üretiminde aylık bazda görülen en büyük artışı temsil etmektedir. İmalat sanayinde görülen yıllık bazdaki yüzde 18.9'luk artış ise ayrıca dikkat çekmektedir dedi.

SANAY ÜRETİMİ YÜKSELİŞ DÖNEMİNE DEVAM ETTİ
Öncü göstergelerin sanayi üretiminde yılın son çeyreğinde güçlü bir performans görüleceğine işaret ettiğini vurgulayan Bakan Ergün, sanayi üretiminin, küresel krizin ardından girdiği yükseliş dönemine devam ettiğini gösterdiğini ifade etti. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Aralık ayı kapasite kullanım oranı, reel kesim güven endeksi, dış ticaret verileri ve bankacılık verilerinin ardından, bugün açıklanan Aralık ayı sanayi üretim endeksi ile birlikte, 2010 yılının geneline ve son çeyreğine ilişkin resim de netleşmeye başladığını belirten Ergün şu noktalara dikkat çekti:

2009 yılı verilerine göre sanayi sektörü milli gelirin yaklaşık yüzde 26'sını oluşturmaktadır. Dolayısıyla sanayi üretim endeksinde yılın son çeyreğindeki yüzde 12.1'lik, yıllık bazda ise yüzde 13.1'lik artışlar, sanayi üretiminin son çeyrekte ve 2010 yılı genelinde milli gelire güçlü bir destek vereceğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Buna paralel olarak, yılın son çeyreğine ilişkin büyüme tahminlerinin bir kere daha revize edileceğini düşünüyorum. Nitekim, yıl başında yüzde 3-4 aralığında seyreden, Orta Vadeli Program'da ise yüzde 6.8 olarak yer verilen 2010 büyüme tahminleri, şimdi artık yüzde 7-8 aralığına yerleşmiştir.

TÜRKİYE KRİZ ÖNCEKİ SEVİYELERİ AŞMAYA BAŞLADI
Bakan Ergün, Aralık ayı sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranı, enerji tüketimi, ihracat rakamı gibi verilerin ve diğer öncü göstergelerin, yılın son ayını da başarı ile tamamlandığını ve Türkiye'nin üretime dayalı büyüme sürecinin önümüzdeki dönemde de istikrarlı ve emin adımlarla devam edeceğini gösterdiğini kaydetti. Bakan Ergün, Türkiye, artık küresel kriz öncesi seviyeleri yakalamış ve hatta aşmaya başlamıştır. Mesela Aralık ayı verisiyle birlikte sanayi üretim endeksi, hem aylık hem de yıllık bazda endeks tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Bu gelişmeler, küresel krizi ne kadar iyi yönettiğimizin ve krizden güçlenerek çıktığımızın da bir kanıtıdır. Sanayi sektörünün ulaştırma, depolama, ticaret gibi birçok sektörün de tetikleyicisi olduğunu düşünürsek, reel ekonomiyi çok daha iyi günlerin beklediğini söyleyebiliriz dedi.

09 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR