Konuşmaları tatmin etmedi!

Akil İnsanlar’a büyük tepki vardı!Otel Asya’da düzenlenen toplantının ardından esnaf ziyareti yapmak isteyen Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti, vat...

BÜYÜT

Akil İnsanlar’a büyük tepki vardı!

Otel Asya’da düzenlenen toplantının ardından esnaf ziyareti yapmak isteyen Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti, vatandaşlar tarafından protesto edildi.
Ellerinde Türk bayrakları ile slogan atan grup, heyeti protesto edince esnaf ziyareti yapılamadı

Otel Asya’da düzenlenen ve basınla kahvaltı programı sonrası Yürüyüş Yolu’nda yürüyüşe çıkarak esnafla konuşması ve görüşmesi beklenen Akil İnsanlar Heyeti, kendilerini protesto eden bir vatandaşlardan korkunca önce Hürriyet Caddesi’ne daha sonra İstiklal Caddesi’ne ve oradan da Fethiye Caddesi’ne polis koruması altında kaçırılan Akil İnsanlar Heyeti soluğu Oğuz Pasajı’nın içinde aldılar. 10 dakika kadar burada bekletilen heyet, kendilerini taşıması için temin edilen minibüslerle adeta Emex Otel’e kaçırıldılar.

Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti dün ilimize geldi. Çözüm sürecini halka anlatmak için ilimize gelen heyet, ilk olarak Otel Asya'da basın mensuplarıyla bir araya geldi


Terör sorunun bitmesi için başlatılan çözüm sürecini vatandaşlara anlatmak için
Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti, dün ilimize geldi. 9 kişi olarak gelmesi beklenen heyette Hülya Koçyiğit, Hayrettin Karaman ve Mustafa Armağan toplantıya katılmazken, heyette Deniz Ülke Arıboğan, Mithat Sancar, Levent Korkut, Ahmet Gündoğdu, Ali Bayramoğlu, Yücel Sayman yer aldı. Heyet ilk olarak Otel Asya'da ilimizdeki yerel ve ulusal gazete temsilcileriyle kahvaltı yaptı. Hülya Koçyiğit, heyetin öğleden sonraki programına dahil oldu.

“ASIL AMACIMIZ SİZLERİ DİNLEMEK”
Heyet başkanı Deniz Ülke Arıboğan'ın Ankara'da bir toplantıdan gelmesi nedeniyle yarım saat geç başlayan toplantıda Arıboğan'ın yerine Mithat Sancar heyet başkanlığı yaptı. Mithat Sancar, “Marmara heyetinin işi biraz daha zor. Türkiye'nin 4'te biri bu bölgede. Bizlerin asıl amacı sizleri dinlemek. Ülkede barış kültürüne ve demokrasi anlayışına katkıda bulunacak faaliyet olarak değerlendirilmelidir. Bizim tek sıkıntımız bu zamana kadar açık ve sağduyulu bir şekilde konuşmayı becerememiş olmamızdır” dedi.

“SÜRECE KATKI SAĞLAYACAK”
Konuşmasına devam eden Sancar, “Sözün gücüne, inancı arttırması sürece katkı sağlayacaktır. Konuştukça birbirimizi daha iyi anlayacağımıza dair bilgimiz ve güvenimiz var. Her yeni temas, kızgınlıklarda dahil olmak üzere dışa vurum, şiddetsizce gerçekleştiği oranda sorunumuzu ortak akılla çözebileceğiz” ifadelerini kullandı. Sancar’ın konuşmasının ardından soru cevap kısmına geçildi.

“HÜKÜMETE RAPOR SUNULACAK”
Soru cevap kısmında bir basın mensubunun bu süreçte Abdullah Öcalan'ın ev hapsi ya da serbest bırakılması ile ilgili bir soru sorması üzerine Sancar, “Bizim görevimiz çözüm için bir program hazırlamak değil. Bizim yapmak istediğimiz şey sizlerin fikirlerini duymak. Bu çalışmalar sonunda hükümete bir rapor sunulacak. Buradan aldığımız fikirleri, kaygıları ve önerileri bu rapora yazacağız. En başta meclis başkanı, hükümete ve mecliste grubu bulunan partilere buralardan aldığımız soruları ileteceğiz. Bizim görevimiz siyasi alanla vatandaş arasında köprü işlevi görüyor” şeklinde konuştu.

“30YILDIR KANAYAN YARA”
Barış sürecinde Kürt halkının öne çıkarıldığı Türk halkının ötekileştirilmesi sorusu üzerine Levent Korkut, “Kimseyi lav etme gibi bir derdimiz yok. 30 yıldır kanayan yarayı diyalogla ve müzakereyle çözmek için hükümet hamle başlattı. Bu doğru ve medeni bir yöntemdir. 30 yıldır şiddet ortamı varsa bir dava peşinde koştuğunu söyleyen insanlar varsa bunu can kaybı olmadan nasıl çözebiliriz. Bu sorunlar sadece bizim başımıza gelmiyor” dedi.

“İKNA HEYETİ OLARAK ALGILANMAK İSTEMİYORUZ”

Konuşmasına devam eden Korkut, “Bu gibi sorunları yaşayan başka toplumlar da var. Bizim yaptığımız dünyada daha yaygın kabul gören yöntem bu. Bizim görevimiz şeffaf şekilde çözüm aramaktır. Özel ikna heyeti olarak algılanmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Yeni anayasa değiştirilemez maddesiyle ilgili tedirginliklerin sorulması üzerine Korkut, “Anayasanın nasıl yapılacağı kanun maddeleriyle bellidir. Yeni anayasa referandumsuz olmayacaktır” dedi.

“ASLA KAVGA ETMEYECEĞİZ”
Daha sonra toplantıya katılan Deniz Ülke Arıboğan da aynı soruya cevap vererek, “Biz anayasa tartışmaları sırasında masanın karşı tarafında yer alacağız. Biz tüm maddelerde uzlaşmış değiliz. Biz anayasa konusundaki fikirlerimizi aktarmaya gelmiyoruz. Biz dertleşme toplantısı yapıyoruz. Siyasilerin körlüğünden göremedikleri birçok şey vardır. Bizler moderatörüz. Asla kavga etmeyeceğiz. Burada söyleyecek sözü olan insanlar var” dedi.

“ENDİŞELERE KIYMET VERİYORUZ”
Arıboğan, “Türkiye’nin şiddet dilinden artık kurtulması gerekiyor. Bu normal bir durum değil. Biz bu dokuyu değiştirmek istiyoruz. İnşallah halkın sözünü, siyasilerin duymasını sağlar ve siyasilerin halka inmesini sağlarız” dedi. Akil insanlara karşı yapılan protestoların sorulması üzerine Arıboğan, “Protestolar bizim beklemediğimiz şeyler değil. Biz bu süreci karşılıklı silah kullanmadan çözelim istiyoruz. Endişeli insanların sesini duymazsanız bu toplantıların anlamı yok. Bu endişelere çok kıymet veriyoruz” şeklinde konuştu.

“BARIŞ PROJESİ OLARAK ALGILAYIN”
Bu ülkede 85 gündür kan dökülmediğini söyleyen Arıboğan, “Bu sürecin doğru düzgün bitirilmesi gerekiyor. Şu anki endişeleri biz gideremeyiz; ama bunu yukarıya taşıyabiliriz. Türkiye bundan sonra silahla bir yere gidemez. Bunu barış projesi olarak algılayın, bu Kürt meseli değildir. Bundan sonra siyasilere insan kanı malzeme olmasın. Hepimiz bu işe el koymak zorundayız. Toplum baskı yapacak. Gelin 85 gün dökülmeyen kanı 185 güne çıkaralım” dedi.

“BU TÜR SÜREÇLER RİSK TAŞIR”

Ali Bayramoğlu ise yaptığı konuşmada, “Bu tür süreçler riskler taşır. İmralı’da bir mahkumla görüşmek hukuk açısından suç olabilir. Barış sürecindeki şeffaflığa baktığımızda en şeffaf barış sürecinin Türkiye'de yaşandığını söyleyebiliriz. Gizli bir anlaşma yapmadan silahların bırakılmasından bahsediyoruz. Hükümet, bu sürecin adını koymak istemiyor. Hükümet, silahların bırakılmasını sağlamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

20 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR