Meme kanserinde erken tanı, kesin tedavi demektir

Özel Cihan Hastanesi Genel Cerrahi Biriminde görev yapan Profesör Doktor Mustafa Dülger, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, erken tanının, tedaviyi k...

BÜYÜT

Özel Cihan Hastanesi Genel Cerrahi Biriminde görev yapan Profesör Doktor Mustafa Dülger, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, erken tanının, tedaviyi kesin sonuçlara götürdüğüne dikkat çekiyor.

Erken tanının, her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de tedavinin kilit noktası olduğunu söyleyen Prof.Dr. Mustafa Dülger; “25 yaşından itibaren kadınların kendi kendine meme muayenesini bir alışkanlık haline getirmeleri sonucu, meme yapılarını tamamen tanımaları ve memelerinde oluşan herhangi bir değişikliği erken dönemde fark ederek doktora başvurmaları açısından erken tanının anahtarı olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, tüm kadınların 30 yaşından itibaren, 3 yılda bir doktor muayenesi ve meme ultrasonografisi yaptırmalarını, 40 yaşından itibaren de, yılda bir defa muayene ve mamografi yaptırmalarını” tavsiye etti.

 

AİLEDE DAHA ÖNCE MEME KANSERİ GEÇİRENLER VARSA DİKKAT

Prof.Dr. Mustafa DÜLGER sözlerine şöyle devam etti, “ Meme kanseri, 40 – 60 yaş aralığında sıklıkla görülmekle birlikte , 20 ve 30'lu yaşlarda da görülebilmektedir. Erken tanı, hastalığın mutlak tedavisini sağladığı gibi hastayı memesini kaybetmekten de kurtarabilmektedir. Meme kanserinin en önemli bulgusu, memede kitlenin ele gelmesidir. Kitlenin ağrılı olup olmaması, kanserin olup olmadığını açıklamaz. Bunun dışında meme başı çöküklüğü, meme başından akıntı (özellikle kanlı olması), meme başı ve etrafında egzama görünümü, meme derisinde portakal kabuğu görünümü, çekilme, gamzeleşme, meme derisinde kızarıklık, ödem ve ülserasyon (özellikle ileri yaşlarda) gibi bulguların çıkması, meme kanserinin belirtisi olabilir. Aile öyküsü olanların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir”


NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Son olarak yağlı gıdalardan ve menapoz sonrasında kilo almaktan kaçınmak gerektiğini ifade eden Prof.Dr. Mustafa Dülger, “Erken yaşlarda doğum yapmanın, sebze-meyve ağırlıklı beslenmenin, aşırı alkol alımından kaçınmanın, egzersiz ve spor yapmanın meme kanserinden korunmak açısından çok önemli olduğunun da altını çizdi”

20 Mart 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR