Zeytinoğlu açıkladı: Yolsuzluk boyutu 2.6 Trilyon Dolar!

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) meclisi mayıs ayı toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantının bu haftaki konuğu Türkiye Ekonomi Bakanlığı (TEB) Teşvik Uy...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) meclisi mayıs ayı toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantının bu haftaki konuğu Türkiye Ekonomi Bakanlığı (TEB) Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Yurdal Şahin oldu.

 

ÖNEMLİ BİR BAŞARI

Toplantıda konuşan ve farklı ifadeler kullanan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Türkiye G-20 ülkelerinin başkanlığını yapıyor. Burada başkanlığı Ali Babacan, B20’de ise Rıfat Hisarcıklıoğlu yürütüyor. G20’nin 6 çalışmasından biri olan Yolsuzlukla Mücadelede Çalışma Grubu Başkanlığında bulunuyorum. G20 seçimle olan bir proje. Diğer 19 ülke tarafından G20 başkanlığına seçildik” ifadelerini kullandı.

 

YOLSUZLUĞUN BOYUTU

Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu Başkanlığı ile ilgili görevinden bahseden Zeytinoğlu, “Yolsuzluk, küresel ekonomik ve sosyal gelişmeyi engelleyen en önemli faktördür. Dünya Bankası verilerine göre her yıl 1 trilyon dolardan fazla ‘rüşvet’ ödenmekte, toplam yolsuzluğun boyutu ise 2,6 trilyon dolar olarak tahmin edilmektedir” şeklinde konuştu.

 

5 ANA ÇALIŞMA

Yolsuzluk ile mücadele konusunda sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “Yolsuzluk, rekabet ve verimliliği olumsuz etkiliyor. İş yapma maliyetini yüzde 10 artırıyor. Bizim görev gücünün 5 ana çalışma konusu var.  Çalışma grubumuz şirket mülkiyetinde şeffaflık, G8 ilkelerinin benimsenmesini sağlamak. OECD ve BM’nin yolsuzlukla mücadele sözleşmelerinin G20 başta olmak üzere diğer ülkelere kabul edilmesi. Kamu alanında ve ihalelerde şeffaflık sağlamak. Son olarak KOBİ’lerle ilgili başlamış bir çalışma KOBİ’lerin yolsuzlukla mücadele konusunda bilgilendirme çalışması” ifadelerini kullandı.

 

İHRACATI OLUMLU ETKİLEYECEKTİR

Zeytinoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Merkez Bankası’nın seçime doğru faizi indirmeme yönünde bir temenni içinde olabilir. Bunun da alt yapısı oluşturuluyor. Bu nedenle enflasyon beklentisi yukarı çekerek yüzde 5,5’den 6,8’e çıkarıldı. Bu kararda biraz acele edildi. Böyle yapınca MB faizleri indirmemek için elinde güçlü bir gerekçe oluşturmuş oldu. Kısa vadede faiz indirimi görmüyoruz. Euro/Dolar paritesinin 0,80 olacağı konusunda tahminimizde yanıldık. Paritenin 1.12 düzeyinde olması ihracatımızı olumlu etkileyecektir.”

 

İHRACAT GERİLEDİ

Ekonomik verileri de değerlendiren Zeytinoğlu, “Nisan ayında Kocaeli’deki kapasite kullanım oranının yüzde 71,8 olarak gerçekleştiğini ifade etti. Bu oran bir önceki aya göre 1,5 puan, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,2 puan artış anlamına geliyor. Aynı dönemdeki ihracatımız ise yüzde 0,9 artışla 13,3 milyar dolar, ithalatımız da yüzde 12 oranında azaldı. İlk 4 aydaki ihracatta yüzde 6,8 ithalatta ise yüzde 7 gerileme oldu” açıklamasında bulundu. KSO Başkanı Zeytinoğlu, yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili de gerekli görüşmelerin yapıldığını, konunun takipçisi olduklarını dile getirdi. Serkan BORLAK

13 Mayıs 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR