Zeytinoğlu: Firmalar deprem felaketine karşı hazırlıklı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu dün 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 15’nci yıl dönümü nedeniyle basın mensuplarıyla KSO binas...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu dün 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 15’nci yıl dönümü nedeniyle basın mensuplarıyla KSO binasında bir araya geldi. Marmara Depremi’nin 15’nci yıl dönümüne ait kısa bir slayt gösterisi ile başlayan programda Zeytinoğlu,  Marmara depremiyle ilgili yapılan çalışmaların sonuçlarını paylaştı.


ÇALIŞMALAR TEKRARLANDI

Kocaeli’de yaşanan deprem felaketi sonrasında sanayinin durumunu değerlendirmek amacıyla belirli aralıklarda çalışmalar yaptıklarını kaydeden Ayhan Zetinoğlu, “1999 yılında yapılan araştırmalarda 345 hasarlı firma tespit edildi. Daha sonra 2006, 2009, 2012 yıllarında araştırma çalışmaları tekrarlandı” dedi.


MADDİ ZARAR 74,3 MİLYON DOLARDI

Sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “Bu sene deprem felaketinin 15’nci yıldönümünde yapılan çalışmaların sonuçlarını paylaşacak olursak;1999 yılında yapılan araştırmalara göre 345 hasarlı firma tespit edilmiştir. Kocaeli’de yaklaşık 16 çok ağır hasar gören firmanın maddi zararı 74,3 milyon dolar idi” şeklinde konuştu.

 

356’SI İŞÇİYDİ

Depremde hayatını kaybedenlerin 496’sının sanayi işçisi olduğunu ekleyen Başkan Zeytinoğlu, “Bu çalışanların 107 tanesi teknik personel, 356 tanesi işçi, 33 tanesi ise memur olarak görev yapmaktaydı. Kendilerini tekrardan rahmetle anıyoruz. Ayrıca direkt hasarlarla ilgili olarak 16 ağır hasarlı firmadan dolayı 953 kişi iş kaybına uğramıştır” dedi.


63’Ü ENGELLİ

63’ü engelli, 85 personelin Bizimköy’de istihdam edildiğine vurgu yapan Zeytinoğlu, “Bilindiği üzere deprem sonrasında artan engelli sayınsın farkındalığıyla Bizimköy Engellilerle Üretim Merkezi projesini başlattık. 2006 yılında yeni yatırım ve sağlamlaştırma tutarı 33,9 milyon dolar oldu” ifadelerine yer verdi.


113 TANESİNİN KAYDI SİLİNMİŞ

2014 yılında yapılan verilere değinen Ayhan Zeytinoğlu, “2004 yılında yapılan çalışmalara göre 1999 depreminde zarar bildirilen 345 firmanın 113 tanesinin kaydı silinmiş. Kalan firmalardan 8 tanesi unvan değiştirmiş olan toplam 232 firma faaliyetine devam etmektedir. Anket çalışmalarına katılan faal firmaların yüzde 14’ü ise deprem sonrasında yer değiştirmek istediğini belirtmiştir” dedi.


NE KADAR HAZIR OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ

‘Olası bir deprem felaketine karşı ne tür önlemler aldınız?’ sorusuna cevap veren Zeytinoğlu, “Bu yıl yapılan anket çalışmalarımızın sonuçları deprem sonrası gelişen noktayı ölçmekle beraber sanayinin olası bir depreme ne kadar hazırlıklı olduğunu da ölçüyor. Bugün itibariyle yaşanabilecek bir deprem felaketine karşı ne tür önlemler aldınız? Sorusuna verilen cevaplar arasında ilk sırasında yüzde 76 oranla çalışanlarımı eğittim cevabı alınmıştır” şeklinde yanıt verdi.


MEMNUNİYET VERİCİ

1999 yılında hasara uğrayan firmalarda sadece yüzde 47’sinin depreme karşı sigortalı olduğunu ekleyen Ayhan Zeytinoğlu, “Yüzde 53’ü sigortasız olarak depreme yakalanmıştır. Firmaların maddi kayıplarını karşılamada sigortanın öneminin ancak deprem felaketinin yaşanmasının ardından farkına varılması üzücü olmakla beraber gelinen noktada memnuniyet vericidir” dedi.

15 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR