Erol Kumsar: Kongre için sebep yok

Kocaeli Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası’nda yaşanan ayrılıkçı hava ciddiyetini yitiriyor. Toplam 278 üyenin odaya ihtarname göndermesiyle başlayan sü...

BÜYÜT

Kocaeli Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası’nda yaşanan ayrılıkçı hava ciddiyetini yitiriyor. Toplam 278 üyenin odaya ihtarname göndermesiyle başlayan süreçte muhalif kanat istenilen toplu imza sayısına ulaşamıyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Erol Kumsar “Olağanüstü kongre için ortada hiçbir sebep yok” dedi.

1047 üyesi bulunan Kocaeli Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası adını son günlerde özellikle Cumartesi Pazarı’nın taşınması konusunda bütün kamuoyu duydu. Ulusal çapta yankı bulan olayların baş aktörlerinden olan Kocaeli Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası, Cumartesi Pazarı’yla ilgili yaşadığı sorunlar sonrasında iç tartışmalara sahne olmaya başladı. 6 adaylı seçimde Erol Kumsar, Halit Kopya, Ahmet Serim, Ünal Arslan, Niyazi Suiçmez ve Mehmet Çolakoğlu yarışmış ve kullanılan 695 oyun 242’sini alan Erol Kumsar başkanlık görevine gelmişti.

İMZALAR İLETİLMEDİ
Cumartesi Pazarı’nın taşınması konusunda odayı pasif kalmakla suçlayan oda üyeleri, yeniden genel kurul yapılması için imza toplamaya başladı. Odanın eski Başkanı Ahmet Serim’in öncülüğünde sürdürülen olağanüstü genel kurul girişimi sürüyor. Yönetimin olağanüstü kongreye gitmesi için muhalif kesimin 4/1 çoğunluğunu sağlamış olması gerekiyor. Yönetimden memnun olmadıklarını belirten 278 pazarcının imzası, olağan üstü genel kurul yapılması için ihtiyaç duyulan rakama ulaşmış durumda. Ancak henüz imzalar toplu olarak odaya iletilmiş değil. İmzaların odaya iletilmesinin arından oda yönetimi olağanüstü kongre yapmak zorunda.

ŞİMDİ NE OLACAK
Yeterli çoğunluğu sağlayan muhalefet, Kocaeli Seyyar Esnaf ve Pazarcılar Odası’na kongre yaptırmak için imzaları toplu halde oda yönetimine sunacak. Oda yönetimi ise genel kurul kararı almazsa, konu Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne aksettirilecek. Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, yeterli çoğunluluk sağlanmasına rağmen genel kurul yapmayan oda başkanı ve yöneticileri hakkında dava açabilecek. Olağan üstü kongre kararı alındığı taktirde ise, genel kurul 12 maddelik gündem ile toplanacak. Olağanüstü toplanacak genel kurulda yönetim kurulu seçimleri yapılacak.

YETKİ BELEDİYEDE
Olası bir kongre sürecinde nasıl bir yol izleyeceğini öğrenmek için ulaştığımız Erol Kumsar herhangi bir seçimin söz konusu dahi olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı “Muhalefetin imza topladığı doğru. İmzalar bize 45 gündür ulaşıyor. 3’er 5’er gruplar halinde geliyor. Ancak bunun herhangi bir yaptırımı yok. Toplu olarak imza gelmedi. Bunun sebebini inanın bende bilemiyorum.. Cumartesi Pazarı konusu bizi biraz sarstı. Bir pazarı kurmak, kaldırmak belediyenin yetkisi. Bizim konuyla herhangi bir ilgimiz yok. Ancak muhalif kanadın bir şeyler söylemesi gerekiyordu.

YAZIK DEĞİL Mİ?
Anlam veremediğim şey diğer adayların hiç sesi soluğu çıkmazken neden Ahmet Serim böylesi bir sistem içerisinde yer aldı. Kesinlikle olağanüstü bir kongreye gitmeyeceğiz. Bunun için bir sebep olması lazım. Görevi kötüye kullanma, zimmete para geçirme yahut herhangi bir gayr-i meşru olay olması lazım ki biz olağanüstü kongreye gidelim. 8 ay önce genel kurul yapmışız, bu esnafa pazarcıya yazık değil mi? Seçimin maliyeti 8 - 10 bin lira, yazık günah. Biz buna tepkiliyiz Hiçbir şey yokken durup dururken böyle bir konunun gündeme gelmesi bile kötü.”

07 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR