“Kandıra, Karamürsel ve Körfez kalemiz olabilir”

Bülent Ekinci'nin röportajı... DP Kocaeli genç bir il başkanıyla yönetiliyor. Samimi ve lafını esirgemeyen bir profil çizen DP’nin Kocaeli’deki pat...

Bülent Ekinci'nin röportajı...

DP Kocaeli genç bir il başkanıyla yönetiliyor. Samimi ve lafını esirgemeyen bir profil çizen DP’nin Kocaeli’deki patronu Mustafa Nazlıgül ile yerel ve genel siyaset üzerine sohbet ettik. İçindeki arzunun başarılı bir il başkanı olmak olduğunu söylüyor. Nazlıgül, “Genel seçimlerde başarılı olmak, yerel seçimlerdeki istikrara bağlı. Bunun bilincindeyiz. 3 yıl sonra yapılacak olan yerel seçimlerde en az iki ilçeyi kazanmayı hedefliyoruz. Biz Kandıra, Karamürsel ve Körfez’de iddialı bir partiyiz. Yapılacak olan ilk yerel seçimlerde en azından Karamürsel ve Kandıra’yı kazanacağımıza inanıyorum. Bunla ilgili çalışmalarımıza başladık” ifadelerine yer verdi.

İlk olarak kongreniz nasıl geçti? Umduğunuz ilgiyi bulabildiniz mi?

1 Kasım seçimleri için genel başkanımızı getirmiştik Kocaeli’ye. O gün günlerden cumartesiydi ve yoğun bir yağmur vardı. Genel Başkan Halk Eğitim Merkezi’ndeki toplantımıza 2 saat gecikmeli gelebilmişti. Salonda 150-200 kişi vardı. Onun ezikliğini yaşıyordum. O yüzden güzel bir kongre yapmak istiyordum. Yoğun bir mesai harcadık ve kongremiz çok güzel oldu.

“İNSANLAR MUHALEFETİN

YANINDA GÖRÜNMEYE KORKUYOR”

Yeri gelmişken söylemek isterim Muhasebeciler Odasına da çok teşekkür ediyorum, yerlerini bize açtıkları için. Biz o gün o salona 450 kişiyi getirmeyi başardık. Amacım 600 kişiydi ama meclis dışı bir partiyiz, bunu başarabilmek çok mümkün olmuyor. Her ne kadar 70 yıllık bir parti de olsak insanlar korkuyor. Muhalefetin yanında görünmeye korkuyorlar Ama ulaştığımız sayı yine de çok iyi.

DP’nin oyları nerede?

İnsanlar uzun bir zamandır alternatif arayışı içerisinde. Bizim seçmenimiz kaygan zeminde olan bir seçmen. Şuan arenada 4 parti görünüyor. HDP’yi bir kenara koyalım, bizim seçmenimizin HDP ile işi gücü olmaz. Bizden MHP-CHP’ye oy kayıyor. Ama şu an daha çok AKP’ye oy kaçıyor. 12-13 yıldır muhalefet olmayı beceremeyen partilere seçmen 7 Haziran’da bir şans verdi aslında. Muhalefet onu değerlendiremedi. Seçim akşamı erken seçim isteyen bir muhalefet partisi vardı. 1 Kasım’da muhalefet iktidarın yanından bile geçmedi ve seçmen yine AKP’ye yöneldi.

“AKP’NİN GERÇEK TABANI

%49.5’İN ALTINDA”

Yüzde10 barajı bizim iktidarımızda oldu ama amaç PKK’nın meclis dışında kalmasını sağlamaktı. Bu seçimlerde AKP bunu biraz kalkan olarak kullandı. Yüzde 10 barajını aşamayacak partilerin yani BBP, SP, DP’nin seçmenini aldı. Özellikle SP’nin seçmeni son 1 hafta AKP’ye kaydı. AKP’nin gerçek tabanı yüzde 49.5’in çok çok altında. Ben inanmıyorum. İnsanlar kötünün iyisi diye oy veriyor. TV’lere biz çıkamıyoruz, bundan sonra da çıkamayacağız. Devletten yardım almayan partilerin büyük paralar ödeyerek TV’lere çıkması çok zor. Bu sebepten dolayı yerel medyaya teşekkür etmek istiyorum. Sesimizi bir tek onlar vasıtasıyla duyurabiliyoruz.

“AKP’LİLERİN KAFASINDA

SORU İŞARETİ VAR”

Meral Akşener’i, Recep Tayyip Erdoğan alt ederse ve siyasetin dışında bırakmayı başarırsa, son baharda yüzde yüz erken seçim yapılacak. Başkanlık sistemini getirmek için son baharda baskın bir seçim olur. Başkanlık sisteminde Erdoğan’ın en büyük rakibi Ahmet Davutoğlu idi. Davutoğlu, parlamenter rejimden yanaydı. Onu alt etti. Akşener’i de alt ederse insanlar erken seçime hazır olsun. Ancak Binali Yıldırım değişiminden sonra AKP’lilerin kafalarının içerisinde bir soru işareti olmuştur, oluşmalı da artık. Artık insanlar bunu görmek zorunda.

Meral Akşener MHP’nin başına geçerse, bu profil DP’ye yarar mı?

Bize erken dönemde yaramaz. Uzun dönemde bir etkisi olacaktır. Niye olacak, AKP’yi alt edecek parti MHP, CHP’dir. MHP oylarını yükseltir ve en fazla bir koalisyon süreci olur. Biz de o dönem daha çok fırsat buluruz kendimizi tanıtmaya. Medyada dengeler değişir, gizli kalan soruların cevaplarını herkes öğrenmiş olur.

Seçilmiş il başkanı olarak neler yapacaksınız?

Genel seçimde başarılı olmak kesinlikle yerel seçimlerden geçiyor. Yerel seçimlerde başarılı olabilen parti, ondan sonraki genel seçimde başarılı oluyor. Bizim de hedefimizde bu var. Yerel seçimlerde başarılı olabileceğimiz ilçeleri belirledik. Kandıra ve Karamürsel, ardından Körfez bölgesi kalemiz olabilir. Zaten AKP’den iki dönem üst üste belediye alabilen tek parti biziz. Karamürsel’de bunu başarmıştık.

“GÜÇLÜ ADAYLARLA SEÇİMİ ALIRIZ”

Maalesef kazandığımız aday dik duramadı, baskılara direnemedi. Kendisini ne zaman görsem bütün AKP’lilerin yakasında rozet var onda halen yok. Halen AKP’yi benimsemedi. Ancak bundan sonra o AKP’lilik ona sürüldü, geriye dönüşü de yok. İnşallah Karamürsel ve Kandıra’yı alacağız. Güçlü adaylarla bu iki ilçede seçimi alırız.

Kandıra’da geçtiğimiz yerel seçimde neler yaşandı?

Biz Kandıra’da aday çıkartamadık, son günü adayımız adaylıktan vazgeçti. MHP bizim adayımızı destekleyecekti ama biz çıkartamadık. Bizim seçmenimiz MHP’ye gitti. Düşünün MHP yüzde 25 oy aldı. MHP Kandıra tarihinde almamıştı o kadar oyu. Zaten ondan sonraki seçimlerde de yüzde 4-5 bandını geçemedi. Biz Kandıra’da aday çıkartsaydık AKP orayı kazanamazdı.

Genel siyasetten bahsetmek gerekirse neler söylemek istersiniz?

Başkanlık sisteminden bahsediliyor ama onun alt maddelerini anan yok. Tayyip Erdoğan kendi söylediğinin kanun olacağı bir başkanlık sistemi istiyor. Bir röportajında ‘Ben Obama’ya acıyorum, aldığı kararları senatörler meclisinden geçirmeden uygulamaya koyamıyor’ demişti. Bu padişahlığa dönmek demek bu. Velev ki Tayyip Erdoğan dört dörtlük bir insan, bu sistemi getirirken ABD, İngiltere nasıl geleceğini düşünüyorsa sen de, senden sonra gelecek kişileri düşünerek karar ver. Ee senden sonra sadist biri gelse neler yapmaz bu ülkeye.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İNCELEYİN”

Herkes bu sistemi incelesin, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelere bir baksın. Ekonomisi en güçlü 50 ülke arasında sadece 2 tane başkanlık sistemiyle yönetilen ülke var. Bunlardan biri ABD diğeri Kanada. Dünyada ekonomisi en kötü 50 ülkenin ise 47-48 tanesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bunları araştırmak lazım...

Partinizin ekonomik durumu nasıl?

Çok parlak değil. Tansu Çiller’den sonra gelen genel başkanların yanlış yönetimi ve idaresi partimizi bu hale getirdi. Herkes ‘Sizin genel başkanınız AKP’ye geçti’ diyor. Bizim genel başkanımız değildi Süleyman Soylu. O, Hüsamettin Cindoruk gibi karşısında seçimi kaybettiği için gitti.  Yanlış işletilen bir süreç geçirdik. En son Namık Kemal Zeybek döneminde genel merkez bahçesindeki arsayı Doğuş Grubuna sattı. 18 trilyon gibi bir para almış ve bu para bitmiş. Artık ne kadarını yedi, ne kadarını seçime harcadı bilemeyiz.

“AKP’Yİ YIKABİLECEK TEK PARTİ DP”

Eski genel başkanlarla mahkemelerimiz devam ediyor. Özellikle usulsüz harcamalarla ilgili. 8 ay genel başkanlık yapan biri 18 trilyon para harcamış. Kimin hangi amaçlarla geldiği belli. Şimdiki genel başkan ise partisi için cebinden para harcıyor. Bilgi birikim olarak birçok genel başkanı cebinden çıkartacak biri. 2014 yerel seçimlerinde TGRT Haber’de, canlı yayın için anlaşıldı. 34 bin TL havale yapıldı 1 saatlik program için. Ancak 2 saat sonra para geri havale edildi bizim hesabımıza. Canlı yayının iptal olduğu bildirildi bize. Düşünün bu kadar baskı altında siyaset  yapıyoruz. Tayyip Erdoğan merkez sağın kimin elinde olduğunu iyi biliyor. MHP, CHP ideolojik partilerdir. Belli bir seçmene hitap ediyor. DP’nin profilinde ise camiye giden de var meyhaneye giden de var. AKP’yi yıkabilecek tek partinin DP olduğunu iyi biliyor.

Tansu Çiller döner mi?

Bir cenaze töreninde kendisiyle konuşma fırsatı buldum. Tansu Çiller’e ‘Neden gelmiyorsunuz, en azından genel merkeze gelin bir basın toplantısı yapın, gönlüm sizlerle deyin’ dedik. ‘Yok! zamanı var zamanı var’ diyor. Bize de bir şey demek düşmez. Benim ümidim yok artık gelmez. Çiller’in ülkeye kattıkları çok. PKK bitmek üzereydi, bir avuç toprağı vermemek için Yunanistan ile savaşmayı göze aldı. Güzel ve başarılı bir dönem geçirdi. Ama artık partisine ya da siyasete döneceğini hiç sanmıyorum.

Seçmene mesajınız nedir?

Demokrat Parti seçmeninden isteği, partilerine ve Genel Başkanımız Gültekin Uysal’a sahip çıksınlar. DP’nin Türkiye’nin mimarı olduğunu unutmasınlar. Bu kente yatırım yapan ve her evden bir kişiyi işe sokan Demokrat Parti’yi unutmasınlar. 5 kişilik bir ailede bir kişi çalışırdı. Bugün ise 5 kişilik ailenin tamamının çalışması gerekiyor. Diyanet bile bir kişinin günlük yiyecek miktarını 15 TL olarak belirliyor. 4 kişilik bir ailede bu rakam 1800 TL’ye varıyor. Ee asgari ücretin 1300 olduğu bir ülkede bu nasıl bir çelişkidir. Bu ülkenin ayağa kalkması için DP’nin yeniden iktidara gelmesi gerekiyor.

EROL KÖSE’YE TEŞEKKÜR

Kongremize katılan Erol Köse, Haydar Akar, Selman Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Erol Amca burada yaptığı konuşmada “DP’ye sadece DP’lilerin ihtiyacı yok, tüm ülkenin ihtiyacı var” dedi. Bu düşüncesinden ötürü kendisine ayrıca teşekkürlerimi bildirmek istiyorum. Türkiye’de Demokrat Parti’ye ihtiyaç var. Bunu herkes biliyor. 

“İsmail Yıldırım AKP’yi

halen benimsemedi”

Atanmış il başkanıyken geçtiğimiz ay yapılan kongreyle güven tazeleyerek seçilmiş il başkanı olan Mustafa Nazlıgül, partisinden ayrılarak AKP’ye geçen Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın, yeni partisini benimsemediğini iddia etti. Nazlıgül, “Karşılaştığımızda bakıyorum da bir tek onun yakasında AKP rozeti yok. Çünkü o partisini benimsemedi. Ona seçim kazandıran ekip bizim ekibimizdi. Şimdi sıra verdiğimiz görevi geri almaya geldi” dedi. 

“Tayyip Erdoğan

başarısızlıklarıyla anılacak”

Mustafa Nazlıgül, “Adnan Menderes, Turgut Özal, Süleyman Demirel herkes için iyi niyetli diye anılır. DYP’ye ya da ANAP’a oy versin vermesin herkesin ortak görüşü budur. Türkiye’ye iyi şeyler yaptı derler. Bu kişiler değil midir TEM’i ülkeye kazandıran, GAP gibi bir projeyi gerçekleştiren. Boğaz köprüsü nü yapan. MARMARAY’ın projeleri bile Mesut Yılmaz-Tansu Çiller döneminde atıldı. Bundan önceki bütün geçmiş genel başkan ve başbakanlara insanlar rahmet okuyor. Ben inanıyorum ki Tayyip Erdoğan bundan 10 yıl sonra başarısızlıklarıyla anılacak” şeklinde konuştu. 

“Bizim seçmen değil

baraj sıkıntımız var”

Partinin Kocaeli’deki üye profilinde de bahseden Mustafa Nazlıgül, “Kocaeli’de 4 bin üyemiz var, baya bir temizlik yaptık. Bizim seçmen sıkıntımız yok, bizim baraj sıkıntımız var. Yerel seçimlerde başarılı olursak baraj kaygımız da kalmayacak. Daha üç sene var, son bahara bütün taşlar yer değiştirebilir. Bekleyip göreceğiz. Umarım bu süreç memleketin faydasına olur” ifadelerine yer verdi.

Son olarak sizi biraz tanıya bilir miyiz?

1976 Kocaeli doğumluyum. Kökenimiz ise Bolu’ya dayanıyor. İlkokul, ortaokul ve liseyi bu ilde bitirdim. Alanya Turizm Otelcilik okurken okulu bıraktım. Ticarete atıldım. Kendi işim var. Endüstriyel temizlik ve kağıt üzerine bir firmam var. Evliyim, 2 yaşında bir oğlum var. Aile yapısı olarak DYP kökenliyim. Amcam ve birçok aile büyüğüm Ömür Aykanat, Meral Akşener ile birlikte çalışmıştı. Benim siyasetle tanışmam, Hüsamettin Cindoruk sırasında Mehmet Kılıç’ın ilçe başkanlığı döneminde başladı. O dönem ilçe yönetiminde bulundum. Çok güzel bir yönetim vardı. İyi bir ekip olmuştuk. 7 Haziran’da milletvekili adayı oldum. Bu yüzden görevimden istifa etmek zorunda kaldım. Geçtiğimiz Mayıs ayında kongremizi yaptık ve seçilmiş bir il başkanı olarak görevime devam ediyorum. 

19 Haziran 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR