Kocaeli’de reçine üretimi yapılacak

Endüstriyel amaçlı kurulmuş olan sahil çamı ormanlarında reçine üretiminin ARGE toplantısı önceki gün İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Kavakçıl...

Endüstriyel amaçlı kurulmuş olan sahil çamı ormanlarında reçine üretiminin ARGE toplantısı önceki gün İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Kavakçılık Misafirhanesi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda ilimizde reçine üretilecek sahalar belirlendi.


KATILIM YOĞUNDU

Düzenlenen toplantının ev sahipliğini İzmit Orman İşletme Müdürü Abdullah Duman yaparken programa Sakarya Bölge Müdürü Okan Kurşun, Reçine üretiminde uzman olan Mustafa Pekel,  Bölge Müdür Yardımcıları Halil Karademir, İsmail Tüfekçi, Genel Müdürlük Odun Dışı Ürünler Şube  Müdürü Özgür Balcı, Odun Dışı Ürünler Şube Müdürü İhsan Köse, Odun Dışı Ürünler Başmühendisi Mümtaz Aydın, İzmit Orman İşletme Şefi İlker Özoğlu, Kefken Orman İşletme Şefi Gökhan Uludaş, Taşköprü Orman İşletme Şefi Hakan Mercan katıldı.


İLERİ SEVİYEDE DEĞİLİZ

Program düzenlenen kahvaltı ile başladı. Toplantıda reçine üretiminin dünyadaki ve ülkemizdeki durumu değerlendirildi. Ardından ülkemizde üretilen reçine sahaları hakkında ayrıntılı bilgi sunumu yapıldı. Türkiye’de Mersin ve Yalova’da üretimi yapılan reçine sahalarının fotoğrafları incelendi.  Konu ile ilgili bilgi veren Uzman Pekel, “Ülkemiz reçine üretimi konusunda ileri bir seviyede değil. Ama bu konuda çalışmalarımız giderek artıyor” dedi.


ÜRETİMİ KOLAY DEĞİL

Sözlerine devam eden Pekel  “Yunanistan, Brezilya ve Portekiz bu konuda oldukça ileri seviyelerde. Reçine üretimi konusunda önemli olan ARGE çalışmasını tamamlamak. Reçine üretimi oldukça zor bir iş. Reçine üretilecek alan temizlenmiş olmalı. Kaliteli bir zemin şart. Bölgede bulunan ağaçların birinci sınıf gövdesi olması gerekiyor. Ayrıca reçine üretimi konusunda uzman kişiler mutlaka bulunmalı” şeklinde konuştu. Ardından Taşköprü ve Kefken Şeflikleri sınırlarında kalan reçine üretim sahaları yerinde incelendi ve Pekel reçine üretimini uygulamalı olarak anlattı.

13 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR