MARKA ve Sanayi ve Ticaret Odaları Tüpraş’taydı

Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova illerini kapsayan, Doğu Marmara Bölgesi’ndeki kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği...

BÜYÜT

Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova illerini kapsayan, Doğu Marmara Bölgesi’ndeki kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği ve eşgüdüm sağlayarak bölge kalkınma stratejileri hazırlayan, kaynak ve potansiyellerin yerinde ve etkin kullanılmasıyla bölgenin kalkınmasını hızlandırmak ve küresel rekabette güçlendirmek amacıyla çalışmalar yürüten Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), ilgili taraflar ile iletişim ve ilişkileri geliştirmek üzere sanayi tesisleri ziyaretlerinin ilkini “Fuel Oil Dönüşüm Tesisi” hakkında bilgi almak üzere Tüpraş’a düzenledi.

MARKA’nın koordinasyonunda  gerçekleşen ziyarete Marka Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut ve yönetiminin yanı sıra Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Memet Barış Turabi, Kocaeli Ticaret Odası’ndan Meclis üyesi Adnan Uçar, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Meclis üyesi Zafer Yıldırım, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Meclis Üyesi Murat Koca, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Birol Önderoğlu, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yüksel, Deniz ve Ticaret Odası Kocaeli Temsilcisi Vedat Doğuel, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ile sanayi ve ticaret odalarının yönetici ve meclis üyeleri katıldı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini belirten Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, MARKA’nın koordinasyonu ile başlayan bu sürecin, etkin işbirliği ve eşgüdümle bölgenin daha da gelişerek kalkınması, kaynak ve potansiyellerin daha etkin kullanımı fırsatlarını değerlendirmek, iş kollarındaki deneyim ve birikimin paylaşılarak, bölgenin sorunlarını birlikte çözebilmek için değerli bir fırsat olarak gördüğünü ifade etti. Erkut “Tüpraş’ı dönüşümde uluslararası konumda ilk sıralara taşıyacak, 3 Milyar Dolar tutarındaki ülkemizin en büyük stratejik yatırımı Fuel Oil Dönüşüm Projemizi tamamlamanın arifesindeyiz. Tüpraşlılarla birlikte ülkemizin de gururu olacak yatırımımıza ilişkin sizleri bilgilendirecek, sahayı gezdireceğiz. Ziyaretinizin tüm taraflarca yararlı olması, yeni başlangıçlar oluşturması temennisiyle katılımlarınız için teşekkür ediyoruz” dedi.

Ziyaretin koordinasyonunu yapan MARKA’nın Genel Sekreteri Dr.Fatih Akbulut faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirip, ajansın başlıca fonksiyonun, yatırım destek faaliyetleri ve işbirlikleri oluşturmak, yatırımcı için arazi envanteri oluşturarak bölgeye yatırım yapmak isteyen yatırımcılara danışmanlık sağlanması olduğunu belirterek, “Tüpraş’ı özelleştirme sonrası yaptığı yatırımlar nedeniyle kutluyorum. Özel sektör olarak yapılan bu yatırımlar aslında Tüpraşın kamu görevini devam ettirdiğini bize gösteriyor. Bu yatırımlar ülkemize yapılmış yatırımlar. Tüpraşın yeni yatırımının her sene ülkemiz cari açığının kapatılmasına her yıl 1 milyar dolar katkıda bulunacak olmasından dolayı Tüpraş’ı tebrik ediyorum. Devlet olarak biz de ancak bu kadar yapabilirdik” dedi.

Ziyaret, İzmit Rafineri Müdürü Mesut İlter’in Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm Projesi ve Tüpraş’ın su kaynaklarının verimli kullanımı sorumluluğu gereği İzmit Rafinerisi’nde yürüttüğü yeni Su Hazırlama Ünitesi yatırımı hakkında bilgi vermesi ile devam etti. Bilgilendirmenin ardından, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi ve Su Hazırlama Ünitesi yatırımı hakkındaki soruları yetkililer tarafından cevaplandı. Ziyaret Fuel Oil Dönüşüm Tesisi saha gezisinin ardından sona erdi.

24 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR