Nuh Yılmaz: Hedefimiz rekabetçi ithal ikamesi

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), firmaların uluslararası rekabet koşullarına hazırlamak adına Ar-Ge destekleri veren TÜBİTAK MAM ortaklığıyla “Ar-Ge Bilg...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), firmaların uluslararası rekabet koşullarına hazırlamak adına Ar-Ge destekleri veren TÜBİTAK MAM ortaklığıyla “Ar-Ge Bilgi Günleri” programı düzenledi. KOTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyona; KOTO yöneticilerinden Yusuf Koçak, Destekler, Proje ve Ar-Ge Komisyonu Başkanı Volkan Yılmaz, TÜBİTAK MAM İş Geliştirme Yöneticisi Nuh Yılmaz ile oda üyeleri katıldı.

 

“SPRİNTER GİBİ KOŞMALIYIZ”

Ar-Ge Bilgi Günleri etkinliğinin açılışında konuşan Komisyon Başkanı Volkan Yılmaz, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), Bilim, Teknoloji ve Sanayi Görünümü 2014 raporundaki verileri değerlendirdi. Yılmaz, “Türkiye 2007 yılında Ar-Ge harcamasının büyüklüğü açısından 38’inci sırada iken 2013’te 35’inciliğe yükseldi, ancak yüzde 1.98 olan AB ortalamasına ve yüzde 2.40 olan OECD ortalamasına ulaşmak için hızlanması yetmez, adeta bir sprinter gibi koşmalıdır. Bu hedefe katkı sunmak için TÜBİTAK ile işbirliği yaptık” dedi.

 

“İTHAL İKAMESİ DOĞRU BİR STRATEJİSİDİR”

TÜBİTAK MAM İş Geliştirme Yöneticisi Nuh Yılmaz, “İthalat ve ihracat oranlarının tüketim toplumuna dönüşüyor. Ana ithal kalemleri içinde olan ürünlerinin çoğunun kendi fabrikamızda, tesislerimizde ve çiftliklerimizde üretilebileceği görülüyor. İhracatımızı yeteri kadar artıramıyorsak, konjonktür veya rekabet büyümemize imkan vermiyorsa ithal ettiğimiz malın aynısını hatta daha iyisini yaparak kaynaklarımızı ülke içinde tutmak zorundayız. İthal ikamesi rekabetçi olması koşuluyla bizim gibi ülkeler için doğru bir büyüme stratejisidir” dedi.

 

“DÜNYA BU YOLDA YÜRÜYOR”

Nuh Yılmaz konuşmasının devamında, şu ifadelere yer verdi: “Rusya Tarım Bakanı’nın yaptığı açıklamada önümüzdeki 10 yıl içinde tarım sektöründe ithal ikamesi sorununu çözeceklerini ve bir iki kalem hariç bütün gıda ürünlerini kendilerinin üreteceklerini ilan etti. 140 milyon diyabet hastasının yaşadığı Çin, kendi inüsilinini üreteceğini açıkladı. Yerli üretime dayanan bir modeli hayata geçiremezsek ancak montaj yapan bir ekonomi olabiliriz” ifadelerine yer verdi.

 

“TÜBİTAK MİLLİ ÜRETİME ÖNCÜLÜK EDİYOR”

Tanıtımı yapılan elektrikli otomobilin de bu vizyonun ürünü olduğunu söyleyen Yılmaz, “TÜBİTAK tarafından geliştirilen elektrikli lokomotif, milli rüzgar türbini, milli grip aşısı gibi daha pek çok proje millileştirme konusuna verdiğimiz önemi açıkça göstermektedir. Bakanımız Fikri Işık’a projemize desteği nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı uzmanlarınca Ar-Ge destekleri konusunda katılımcılara sunum yapıldı.

11 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR