Akar: Büyükşehir sınıfta kalmıştır

TBBM kürsüsünde konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye’nin en borçlu belediyesinin Kocaeli Büyükşehir, en önemli sorunun da ulaşım oldu...

BÜYÜT

TBBM kürsüsünde konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye’nin en borçlu belediyesinin Kocaeli Büyükşehir, en önemli sorunun da ulaşım olduğunu söyledi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, önceki gün TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada AKP iktidarına ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne yüklendi. Akar şunları dile getirdi;
Geçen hafta yine gündem dışı söz alarak Kocaeli’deki problemleri anlatmaya çalıştım ama zamanım yetmedi, bu anlatımlarımıza bugün devam edeceğiz.

VERGİ TOPLAMADA 2.SIRADA
Yine Kocaeli’yi ufak bir hatırlayalım istiyorum. Kocaeli, hepinizin bildiği gibi Türkiye’de verginin toplandığı, en çok vergi veren iller sıralamasında 2’nci sırada; verginin nakde dönüştüğü toplandığı iller sıralamasında ise 1’inci kent. Peki, devlet yatırımlarından, kamu yatırımlardan pay alabiliyor mu? Hayır, alamıyor. Çünkü, 81 il içerisinde de hepinizin bildiği gibi 79’uncu sırada. Diyebilirsiniz ki: “Kocaeli’nin yatırımlara ihtiyacı yok, problemlerini halletmiş.” Ama bir başka boyutu var, Kocaeli çok hızlı göç alan bir kent aynı zamanda. Türkiye’deki nüfus binde 13 büyürken Kocaeli’de nüfus binde 26 büyümektedir. Bu neyi ifade ediyor? Yeni bir adalet dairesini ifade ediyor. Bu neyi ifade ediyor? Yeni okulları ifade ediyor. Bu neyi ifade ediyor? Yeni hastaneleri ifade ediyor.

İŞLER HALLEDİLMEMİŞ
Peki, Hükümetiniz döneminde kamu yatırımlarından 70’inci sıralarda pay alan bu kent, bu işleri halledebilmiş mi? Hayır, halledememiş. Biz bunları dile getirdiğimizde, bir iki örnek vererek başka illerde, belki de vergi vermeyen illerde daha çok yapılmasına rağmen Kocaeli’de sanki büyük mesafe katedilmiş gibi arkadaşlarımız buradan gelip kendilerini ifade ediyorlar.

EN BORÇLU BELEDİYE
Şimdi, peki, bunlar yapılmıyor da, diyebilirsiniz ki: “İşte, orası Türkiye’ye örnek gösterilen bir büyükşehir ve büyükşehir uygulamasının olduğu bir kent ve ilk defa da Türkiye’de tüm ili kapsayan büyükşehir uygulamasının yapıldığı bir kent”. Yine, hatırlatmak için söylüyorum, 11 katrilyon borcu ile Türkiye’nin en borçlu belediyesi. Hatta, Türkiye’nin değil Avrupa Birliği ülkeleri içindeki kentler arasında en borçlu belediye.

NERE VAATLER?
Normal gelirleri dışında bu kadar borç yapan belediye ne üretmiş sizce. Diyeceksiniz ki “Hiçbir bir şey yapmıyor yahu bu belediye?” Evet, ben size taahhüt ettiklerini söyleyeyim önce. Seçime girerken büyükşehir belediyesi, “monoray” demiş, “teleferik” demiş, “kongre merkezi” demiş, “raybüs” demiş, “metrobüs” demiş, “kent meydanı” demiş, “spor şehri” demiş, “3 yeni baraj” demiş, “20 bin araçlık otopark” demiş, “5 yeni arıtma tesisi” demiş. Hakkını yemeyeceğiz, hakkını yemeyeceğiz. “3 baraj” demiş, 1 tane gölet, “Namazgah Barajı” adı altında yapmaya kalkıyorlar, finans sıkıntısı için şu anda onu da tamamlamış değiller. Yine, hakkını yemeyelim “20 bin araçlık otopark” dediler, 2 bin araçlık bir otopark yaptılar. Yine, hakkını yemeyelim 4 tane de arıtma tesisi belki de 5’tir, ilave ettiler.

EN BÜYÜK SORUN TRAFİK
Şimdi, bu taahhüt edilen işlerden görüldüğü gibi, Kocaeli’nin en büyük problemi trafik. Şimdi, bu problemi çözmek için Yüksel Proje’ye 13,5 trilyonluk bir ihaleyle iş verdiler, trafik problemini çözmek için bir master plan hazırlattılar. Bu yetmedi, 2 trilyon liraya başka bir şirkete daha bir master plan hazırlattılar, geçen gün de yayınladılar. Kocaeli trafik master programı diye, projesi diye yayınladılar ama tatmin olmamışlar ki AKP İl Başkanıyla beraber Büyükşehir Belediye Başkanı, Avrupa kentlerinde trafiğin nasıl çözüldüğünü görmek için Avrupa turuna çıkmış. Ya, bu kadar para harcamaya gerek yok.

ESKİŞEHİR’E GİDİN
Sevgili arkadaşlar, trafik problemini çözmek istiyorsanız, bu kadar büyük paralar harcayıp yandaşlarınızla Avrupa turuna çıkmaya gerek yok; Eskişehir’e gidip görebilirsiniz, İzmir’e gidip görebilirsiniz trafik probleminin nasıl çözüldüğünü, nasıl para harcanmadan yani ekstra maliyetler bindirmeden bunları yapabilirsiniz.

YOLUNUZU KARIŞTIRIRSINIZ
Şimdi, Kocaeli’nin 2 büyük ilçesi var; biri Gebze, biri İzmit. Samimi söylüyorum, 550 milletvekili arkadaşımızla seyahat edelim, gidelim, kente giriş yolunu bulamazsınız. Hadi, diyelim ki kente giriş yollarını buldunuz İzmit’te ve Gebze’de, kentten çıkış yolunu bulamayacağınıza iddiaya girerim buradan. Mümkün değil bulamazsınız, bulanla da her türlü iddiaya girmeye hazırız. Böyle bir kent olmaz!

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Kent merkezinin acil çözülmesi gereken iki tane şeyi var: Bir tanesi cezaevi, kent merkezinde, okullar bölgesinde kalan cezaevi. Ama, bu cezaevi dokuz senedir oradan kaldırılamıyor. Yine, Türkiye Elektrik Kurumunun yapmış olduğu, depremde hasar gören bir bina var. Bunu da bir türlü yıkamadılar kentsel dönüşüm diye. Geçen hafta kentsel dönüşümün nasıl yapıldığını söylediğim için bu binayı yıkamıyorlar.

SAPANCA YOLU, ÖLÜM YOLU
Bir de Sapanca yolu yapıyorlar kamu imkânlarıyla. Biz onun adını “ölüm yolu” taktık. İki haftada bir, haftada bir 1 insanımız orada ölüyor. 12 kilometrelik yol. “Duble yol yapacağız.” diye iddia ettiler. 2010’da temelini attılar, “Yüz elli günde bitireceğiz.” dediler. Sadece 12 kilometrelik yolun bir yönüyle 6 kilometresini trafiğe açabildiler. Şimdi bu kent nasıl yönetiliyor?”

01 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR