Bu Kadarına Pes Dedirten Sağlık Skandalı

Başından Vurulan Hastayı, Yoğun Bakımlarda Yer Yok Diye Gebze'den Zonguldak'a Sevk ettiler.27 HASTANEDE YER BULUNAMADIGebze İlçesi'nde Pazar akşamı ge...

BÜYÜT

Başından Vurulan Hastayı, Yoğun Bakımlarda Yer Yok Diye Gebze'den Zonguldak'a Sevk ettiler.

27 HASTANEDE YER BULUNAMADI
Gebze İlçesi'nde Pazar akşamı gerçekleşen bir yaralamanın ardından, Bu kadarına da pes dedirtecek bir sağlık skandalı yaşandı. Tabanca ile başından yaralanan 24 yaşındaki Ramazan Turan adlı gencin yakınları ile 112 servisi, Kocaeli gibi bir ilde ve İstanbul'un yanı başında olmalarına rağmen 27 özel ve devlet hastanesi tek tek aranmasına rağmen yakınlardaki hiç bir Araştırma ve Uygulama hastanelerinde yer bulamayınca, tam 3 saat 40 dakika ambulans yolculuğu ile Zonguldak'a Karaelmas Üniversitesi'ne götürüldü. Hasta burada hayatını kaybetti.

BİR GÜN ÖNCE NİŞANLANDI
Gebze'nin Beylikbağı Mahallesi'nde oturan ve burada özel bir arşiv ve depolama firmasında çalışan 24 yaşındaki Ramazan Turhan Cumartesi günü Tuba Esgün ile nişanlandı. Pazar gecesi de bir gurup gençle tartıştı. Olay yatıştıktan sonra Ramazan Turhan'ı takip eden gençlerden biri ona tabanca ile ateş etti. Ramazan Turhan başına aldığı mermiyle yere yığıldı. Silahlı saldırgan olay yerinden kaçarken Ramazan Turan yakınları tarafından saat 01.00 sıralarında Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ BULAMADILAR
Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nde ilk müdahalesi yapılan Ramazan Turan, iddialara göre 3. basamak tedavisi görmesi gerektiği için Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmek istendi. Yakınları 112 servisini de arayarak yardım istedi. Yapılan tüm aramalara rağmen Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Adapazarı'ndaki Uygulama ve Araştırma Hastaneleri ile uygun özel hastanelerin hiçbirinde boş yoğun bakım ünitesi olmadığı bildirildi.

ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDAKİ YOLCULUK
Bu gelişmeler üzerine, Gebze Fatih Devlet Hastanesi yetkilileri en yakın yer olarak Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde boş yer olduğunu belirledi. Hasta yakınları hava ambulansı talebinde bulundu. Ancak hava ambulansı helikopterlerin hava koşulları nedeniyle gece uçamayacağı belirtilerek bu da kabul edilmeyince, yaralı genç tam teşekküllü bir ambulansla yola çıkarıldı. Başında kurşun olan Ramazan Turan, 3 saat 40 dakika sonra Zongulmdak'a ulaştırıldı. Ancak burada yapılan müdehaleye rağmen kurtarılamadı.

GECİKME OLDUĞU İÇİN ÖLDÜ
Ölüm haberi üzerine Turan ailesi tam anlamıyla yıkıldı. Ağabeyi Ali Turan, kardeşinin geç kalınması nedeniyle kurtarılamadığını ileri sürerek, Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne götürdük. Tüm hastaneleri aradık, fakat yer bulamadık. Hiç bir yerde beyin cerrahı olmadığı ve boş yoğun bakım ünitesi bulunmadığını söylediler. Sadece Zonguldak'ta boş yer olduğu bildirildi. Helikopter ambülans istememize rağmen bize hava şartlarının uygun olamadığın söyleyerek vermediler. Ambülansla Zonguldak'a götürüldüğü için gecikme oldu. Orda da zaten gecikme olduğunu söylediler diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

SAYIN BAŞBAKAN DUY SESİMİ
Ramazan Turan'ın babası Necmettin Turan ise gözyaşları ile feryat ederek, İstanbul'un yanı başından olmalarına rağmen, Bursa bile daha yakın olduğu halde oğlunun tedavi Zonguldak'a götürmelerini izah edemediğini belirterek şunları söyledi:

Evde yatmak üzereyken Ramazan'ın vurulduğunu söylediler. Fatih Devlet Hastanesi'ne götürdükten sonra Zonguldak'a sevkettiler. Hastanenin başhekimi yok muydu? İstanbul'da, İzmit'te, Bursa'da hastanelerin yetkilileri yerlerinde değil miydi? Sayın başbakanım beni duy. Devlet büyüktür. Nasıl oldu da bu hale düştük? Bize yapılan bu eziyet ileride başkalarına da yapılacaktır.

FAKİR OLAN ÖLÜYOR
Hayatını kaybeden Ramazan Turan'ın eniştesi Ümit Larçın ise parası olanın yaşadığını, fakir olan insanların ise yaşama şansı bulunmadığını söyledi. Fakir oldukları için Ramazan'ın öldüğünü söyleyen Ümit Larçın, İbrahim Tatlıses de kafasına kurşun isabet etti. Fakat onu birşekilde yaşattılar. Bizim hastamıza hiç bir müdahele yapılmadı. Hayat bu kadar ucuzmu? Fakir olduğumuz için mi bunlar başımıza geliyor. Parası olan yaşıyor fakir olan ölüyormu? diye isyan etti.

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ: 27 HASTANE ARANDI
Olayla ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, Bizim komuta kontrol merkezine ulaşan bilgilerde vakayı ilk değerlendiren uzman hekim 3. basamak tedavi gerektirdiği için, yani Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastanelerinin beyin cerrahi şefi ve kliniği olan yerlerde müdahele yapılması için uygun yer aranmış. Toplam özel ve devlet hastanelerinden 27 hastane aranmış ve boş yer bulunamamış. Zonguldak'ta yer bulunabildiği için, tam teşekkülü ilk yardım ambulansıyla vaka Zonguldak'taki üniversite hastanesine teslim edilmiştir. İlimizde bu vakaya tek müdahale edebilecek Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde boş yer olmadığından müdahale edebilecek yer olan Zonguldak’a sevk edilmiş. Hasta dün saat 14.30'da da vefat etmiş. Ramazan Turan'ın cenazesi memleketi olan Giresun'un Dereli Köyü'ne gönderildi.

Alınan bilgiye göre, Gebze'de Ramazan Turan'ı öldürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan kardeşler Orhan, Engin, Mustafa ve Mehmet Ö, sorgularının ardından Gebze Adliyesine gönderildi. Olayın iki aile arasındaki husumetten kaynaklandığı bildirildi. Orhan, Engin, Mustafa ve Mehmet Ö. kardeşler, Ramazan Turan'ın Hürriyet Mahallesi 2036. Sokak'taki evine ruhsatsız tabancalarla ateş açmış, başından ağır yaralanan Turan, Fatih Devlet Hastanesindeki müdahalenin ardından Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Hastanesine sevk edilmişti. Turan, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı. Olayın ardından kaçan 4 kardeş, Hürriyet Mahallesi'ndeki evlerinde gözaltına alınmış, evde zanlıların olayda kullandığı 2 ruhsatsız tabanca ele geçirilmişti.

29 Mart 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR