Zeytinoğlu: Dövizdeki artış üretici fiyatlarını yükseltiyor

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı (KSO) Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin de...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı (KSO) Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, açıklamasında, Çin ekonomisinin yavaşlamasının dünya piyasalarına etkisi üzerinde durdu.

 

VERİLERİ AÇIKLADI

Zeytinoğlu, “Eylül ayında Üretici Fiyatları yıllık yüzde 6,92 ve TÜFE ise yüzde 7,95 olarak gerçekleşti. Çin ekonomisinin yavaşlamasıyla emtia fiyatları da geriledi. Ancak dövizdeki hızlı artış girdi maliyetlerini artırıyor ve dolayısıyla ÜFE’yi de artırıyor. Üretici piyasasındaki fiyat artışları tüketici piyasalarına yansımaya devam ediyor” dedi.

 

ENFLASYON DÜŞMEDİ

Enflasyonun belirli bir alt seviyeyi artık kıramadığını belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Global anlamda uzun süredir düşük enflasyon, hatta birçok ülkede sıfıra yakın enflasyon yaşanmasına karşın, Türkiye’de hedef enflasyonu seviyelerine inmeyi gerçekleştirmek mümkün olamadı. 12 yıldır, 2002-2003 yılları itibariyle yüzde 20’lerin yüzde 30’ların üzerindeki enflasyon dalgalarının, yüzde 6 ile 11 arası bir bandı tamamladığımız bir süreç yaşanıyor” diye konuştu.

 

FAİZ ORANLARI ÖNEMLİ

Önümüzdeki süreçte Amerika piyasaları ve FED ile başlayabilecek olası bir faiz yükselmesi durumu ülkemiz için daha yüksek enflasyon ve faiz oranlarına işaret edebileceğinin de altını çizen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Dolayısıyla enflasyondaki yeni reform dönemi iç piyasada rasyonel üretim, rasyonel sanayi tercihlemesi, sanayiyi bütünleyen para ve maliye politikası ile olacaktır.”

 

İHRACATTAKİ GERİLEME

Geçtiğimiz hafta açıklanan Eylül ayı ihracat verilerini de değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Eylül ayında ihracatımız paritenin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 aleyhte azalması ile yüzde 19,8 gerileyerek 10,6 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi. İhracattaki gerilemeyi sadece pariteye bağlayamayacağımızı belirten Zeytinoğlu, “Tabii dünya ekonomisindeki ve komşumuz ülkelerdeki gelişmelerin de olumsuz etkisini yaşıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

06 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR