Başkan Kan ve ekibi kefaletle serbest bırakıldı

Temizlik ihalesine fesat karıştırma suçuyla gözaltına alınan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve 6 kişi kefaletle serbest bırakıldı. Kan, yaptığı a...

BÜYÜT

Temizlik ihalesine fesat karıştırma suçuyla gözaltına alınan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve 6 kişi kefaletle serbest bırakıldı. Kan, yaptığı açıklamada, “Benim suçum görevi kötüye kullanma değil, görevi ihmal olmalı. Ben isnat edilen suçu işlemedim” dedi.
 
İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri tarafından Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve belediyenin ihale komisyonu üyesi 6 kişi savcının talimatıyla önceki sabah gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınmasının ardından sabaha kadar Emniyet Müdürlüğü’nde kalan Cengiz Kan ve 6 kişi, sabah erken saatlerinde Kandıra Adliyesi’ne götürüldü. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Belediyenin ve Kan’ın avukatı İslam Koç, Yazı İşleri Müdürü Sami Özoğul, Fen İşleri Müdürü Tülin Oruç, İmar Birimi Sorumlusu İlker Oruç, Satın Alma Müdürü Sezgin Korkmaz ve Fen işleri memuru Muammer Küçükbayrak başsavcı Evren Akbey’e ifade verdi. İfade sonrasında Başkan kan ve 6 kişi tutuklanma kararı ile 1.Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Burada akşam 21.30’a kadar süren mahkemenin ardından Başkan Kan ve ekibi kefaletle serbest bırakıldı.
 
ADLİYE KALABALIKTI
Sabah saat 09.25’ten itibaren ifade vermeye başlayan Başkan Cengiz Kan ve yanındaki 6 kişinin ifadeleri alınırken adliye bahçesindeki kalabalık bekledi. Zanlılar içeride ifadelerini savcıya verirken adliye bahçesinde belediye çalışanları ve AKP Kandıra İlçe Başkanı Erdinç Şentürk ve yöneticileri sonucu merakla bekledi.
 
İFADELERİ ALINDI
Başkan Kan’ın ve 6 kişinin ifadelerinin alınmasına saat 16.15’te başladı. İfadeye ilk önce Sami Özoğul çağrıldı. Bir saat süren ifadenin ardından saat 17.15’de ise Sezgin Korkmaz ifade vermek için içeri girdi. 40 dakika süren ifadenin ardından 17.55’de İlker Oruç ifade vermek için hakim karşısına çıktı. Yarım saat sonra ise içeri Tülin Oruç girdi. Tülin Oruç’un kısa süren ifadesinin ardından 18.48’te Muammer Küçükbayrak ifade vermek için hakim karşısına çıktı. Küçükbayrak’ın ardından avukat İslam Oruç 19.19’da içeri alındı. Yarım saat süren ifadenin ardından saatler 20.00’i gösterince Kandıra Başkanı Cengiz Kan mahkemeye girerek hakim karşısına çıktı.
 
KAN 1.5 SAAT İFADE VERDİ
Başkan Kan Cengiz 1.5 saat ifade verdi. Kan ifade verirken Adliye bahçesi Başkan Kan’a destek vermek amacıyla gelen belediye ve AKP’li vatandaşlarla doldu. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu ve birçok bora avukatı da adliyeye giderek duruşmayı takip etti. Yarım saat süren işlemlerin ardından ilk olarak adliyenin arka kapısından avukat İslam Koç çıktı. Sonrasında ise Başkan Kan ve diğerleri çıktı.
 
BAŞKAN KAN, KEFALETLE SERBEST
Savcı Evren Akbey tarafından 6 saat boyunca sorgulanan ve ardından tutuklama kararıyla 1. Sulh Ceza Mahkemesine sev edilen ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan 10 Bin TL, Belediyenin ve Kan’ın avukatı İslam Koç 10 bin TL, Yazı İşleri Müdürü Sami Özoğuz 10 bin TL, Fen İşleri Müdürü Tülin Oruç 10 bin TL, İmar Birimi Sorumlusu İlker Oruç 4 bin TL, Fen İşleri Memuru Muammer Küçükbayrak 4 bin TL kefalet ödemek şartıyla serbest bırakılırken, Satın Alma Müdürü Sezgin Korkmaz’ın ise kefalet ödemeyeceği öğrenildi.
 
“AYNEN YOLA DEVAM”
Adliyeden çıkarken gazetecilerin soruları cevaplayan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, adalete güvendiğini belirterek, “İyi ki hukuk var, iyi ki adalet var, adalete ve hukuka güveniyorum.” dedi. Özel yol oluşturan kalabalığın arsından vatandaşlarla sarılarak selamlaşarak arabasına binen Kan burada, gelen herkese teşekkür ederek, “Yine aynen yarın yola devam edeceğiz” dedi.
 
FARKLI MADDE EKLEDİK
Dün görüşlerini aldığımız Başkan Cengiz Kan, adalete güvendiğini tekrarlayarak şunları söyledi “Temizlik ihalesiyle ilgili olarak yargılandım. Kandıra ilçesi merkeze uzak olması nedeniyle bazı olumsuzluklar yaşıyor. Birçok ilçeden toplanan başıboş köpekler ilçemize bırakılıyor. Yetkimiz dahilinde olmayan Kandıra köylerinden getirilerek bırakılan köpeklerde ilçe merkezini olumsuz etkiliyordu. Köpeklerden bulaşan bit- pire ve benzeri hastalıklar yaşanıyordu. Bizde yapacağımız temizlik ihalesiyle ilgili şart nameye farklı bir madde ekledik.  Bu madde ihaleye girecek firmanın İlaçlama ve Peyzaj Yeterlilik Belgesi olması şartını koştuk.
 
BİR MADDE EKLENMEMİŞ
Bu şartı koşmamızdaki neden ise, gerek sokak hayvanlarının hastalık yaymasını engellemek ve ölen hayvanların kaldırılarak çevrenin temiz tutulması için gerekse çöpler toplandıktan sonra toplama alanlarında bulunan konteynırlardan akan pis çöp suları ve zehirlerinin ilaçlanması içindi. Kısacası biz bunu çevre sağlığı için düşünmüştük. 35 gün önceden duyurmamız gerekirken biz ihaleyi 70 gün önceden duyurduk. Kamu İhale Kuruluna gerekli başvurumuzu yaptık. Ancak arkadaşlar gazetelere verilmesi gereken ihale ilanında, temizlik ihalesi için sonradan eklediğimiz İlaçlama ve Peyzaj Yeterlilik Belgesi’ni eklemeyi unutmuş. Ya da gözden kaçırmış.  Teknik şartnamede bulunan bu ayrıntı ihale ilanında bulunmadığı içinde sıkıntı yaşadık.
 
GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMADIM
Diğer bir husus ise ihaleyi encümen kararıyla yapmamızdı. 1 yılı aşan ihalelerde encümen değil belediye meclisi kararı gerekiyormuş. Bunu da bilmiyordum.  Arkadaşlara sordum onlarda bilmiyormuş. Ne yapayım şimdi gırtlaklarına mı sarılayım. Kaldı ki ihalenin şartnamesini gören kişi istenilen ek belgeyi kısa sürede tamamlayabilirdi. Benim ilçemin gençlerinin çalıştığı bu temizlik firmasındaki ihaleyi üç yıla çıkartmayı neden istediğimize gelince. Çalışanların her yıl yeni ihale yüzünden girdi çıktı yaparak hak kaybına uğramamaları içindir. Öte yandan benimle ilgili hazırlanan Denetim Kurulu Raporu’nda başkada bir aykırılığa rastlanılmamıştır. Ben üç yıl önce kişi başı bin 200 olan bedeli bu temizlik ihalesinde kişi başı 110’e indirdim. Bu süreçten sonra sanıyorum görevi kötüye kullanmadan ziyade görevi ihmalden yargılanabilirim” dedi.
 
BAŞKAN KAN VE EKİBİNİN 
KEFALET ÜCRETLERİ
Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan      10 Bin TL,
Belediyenin ve Kan’ın avukatı İslam Koç          10 bin TL,
Yazı İşleri Müdürü Sami Özoğul               10 bin TL,
Fen İşleri Müdürü Tülin Oruç                             10 bin TL,
İmar Birimi Sorumlusu İlker Oruç            4 bin TL,
Fen İşleri Memuru Muammer Küçükbayrak 4 bin TL
Satın Alma Müdürü Sezgin Korkmaz kefalet ödemeyecek.

05 Ekim 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR