60 wattlık akkor ampuller yasak

AB’den yeni karar. 60 wattlık akkor ampullerin üretim ve satışı yasaklandı. Yasak ile birlikte yılda 40 milyar kilovat- saat enerji tasarrufu yapılmas...

BÜYÜT

AB’den yeni karar. 60 wattlık akkor ampullerin üretim ve satışı yasaklandı. Yasak ile birlikte yılda 40 milyar kilovat- saat enerji tasarrufu yapılması ve karbondioksit emisyonunun yılda 15 milyon ton düşürülmesi amaçlanıyor.

Avrupa Birliği'nin enerji tasarrufu ve küresel ısınma ile mücadelede aldığı kademeli karar kapsamında önce 100, ardından 75 wattlık akkor ampullerin üretim ve ithal edilmesi yasaklandı. Hazırlanan program uyarınca 1 Eylül’den itibaren 60 wattlık akkor ampuller yasak kapsamına alındı. Gelecek yılın eylül ayına kadar piyasadaki bütün klasik akkor ampulleri yasaklamayı hedefleyen Avrupa Birliği'nin yasak ile birlikte yılda 40 milyar kilovat- saat enerji tasarrufu yapacağı, ayrıca bu sayede karbondioksit emisyonunun yılda 15 milyon ton düşürülmesi amaçlandı. Bunun yanı sıra tüketicilerin de her konutta 25-50 euro tutarında tasarruf edeceği hesaplandı.

LED’İN FARKI
Aydınlatmada son yıllarda en çok üzerinde durulan teknoloji LED'dir. Bunların kullanıldığı ürünler tasarlamak ve kullanım alanlarını genişletmek aydınlatma firmalarının en önemli konusu durumundadır. Aydınlatmada kullanılan akkor ampuller lamba teli (filament) kullanarak ışık üretir. LED’lerde ise bu durum tam tersidir. LED’ler soğuk işlem sonucunda ışık üretir. LED aydınlatmasının diğer aydınlatma sistemlerine kıyasla en önemli farkı, enerjinin en düşük şekilde kullanılması ve uzun ömürlü olmasıdır. Floresan lambaları ve elektro gaz ışıl aletleri gibi diğer yaygın yüksek verimli ışık kaynakları da, görünen spektrum dışarısında fazla termik radyasyon olmadan ışık üretir. LED'ler katı hal aygıtlar oldukları için, küçük ve dayanıklıdırlar. Aynı zamanda diğer kaynaklardan daha uzun lamba ömrü sağlarlar.

100 WATT’LIK IŞIK İÇİN 60 TL
İzmit İstiklal Caddesi Hafız Şerif Sokak No: 29 adresinde bulunan Garanti Elektrik’in sahibi Nihat Balta, “Akkor ampuller önce ısı, sonra ışık yayıyor. LED ampuller ise soğuk ısı sistemiyle ışık veriyor. Şuanda sipariş ettiğimiz zaman kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Her marka LED ampul üretiliyor. Şuanda euro üzerinden satılıyor, o yüzden oldukça pahalı. 100 wattlık bir ampulün ürettiği ışığa sahip bir LED ampulü 50 ile 60 TL civarında satıyoruz. Diğer ampullerden en büyük farkı elektrikte sağladığı tasarruftur. LED’ler, patlayıcı sıvıların ve gazların yanında ya da başarısız aydınlatmacıların kazalara neden olabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür” dedi.

03 Eylül 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR