Mücadele sporlarında neler oluyor?

Mücadele sporlarında neler oluyor?Eskiden, herkesin merakla beklediği, sonuçların sürprizlerle dolu olmasından dolayı şaşırdığı boks müsabakalarını ar...

BÜYÜT

Mücadele sporlarında neler oluyor?
Eskiden, herkesin merakla beklediği, sonuçların sürprizlerle dolu olmasından dolayı şaşırdığı boks müsabakalarını artık izleyemez olduk. Kulaklarının çınlamasını istediğim Orhan Ayhan ağabeyimiz olmasa belki de o eskileri izleme, dinleme şansımız olmayacaktı.
Hoş güreş de aynı sayılır. Son senelerde tenis karşılaşmalarını bize aktaran ve yorumlayan Fahri İkiler’in TRT 3 ekranlarından verdiği bilgiler olmaza güreşten de çok uzak kalacaktık. Başka tanıdık isimler de bu konuda çaba gösterdiler ama ne oluyor da bu sporlarda aşırı bir geriye gidiş yaşanıyor?
Karate, tekvando, full contact karate, Mai Tai, Wu Shu, Judo, Aikido, Kendo, Hapkido ve diğer birçok mücadele ve aynı zamanda bir felsefe sporu olanların Türkiye’de başına neler geliyor acaba? Her sporun yönetimi içinde olanlar farklı gruplara ayrılmışlar birbirleri ile mücadele etmeyi seviyorlar. Herkes birbirinin arkasından konuşmayı, eleştirmeyi en iyi şekilde yapıyor. Ama “Bu spor nasıl gelişir”, “Biz nasıl daha iyisini yaparız?” sorularını kimse sormuyor. Bu gidişin sonu hayırlı değildir.
İşin ilginç yanlarından olan aynı grubun içinde yer alanların gereksiz ve bir o kadar da o spora zararı olan iç çekişmelerin düzeyidir. Gelişim sancısı çeken sporlarda yönetimde yer alanların tartışması çok doğaldır. Bu tartışmalar sporun gelişmesine katıda bulunacak türde olmalıdır. Çekişmeler kişiselleştikçe giderek yaşanan sorunlar içinde çıkılmaz bir hale gelecektir.
Bu arada bu sporların yönetimlerini götüren kurum ve kişilerin neler yaptığına bakmak gereklidir. Ülkemiz merkez ve taşra olarak şekillenen bir yönetim yapısına sahip. Kabul edin ya da etmeyin Ankara hemen her konuda baskın bir şekilde rol oynuyor. Ancak siz çok iyi işler çıkartırsanız merkez size karışmıyor, yalnızca başarınıza ortak oluyor! Her zaman böyle midir? Tam tersi, çeşitli engellemelerle de karşılaşıyorlar. Bir sporda her türlü etkinlik ciddi bir planlama sonrasında yapılmalıdır. O sporun yönetimine soyunanların gerekli bir eğitim alt yapısına ve deneyime sahip olması gereklidir. Şov yapmak amacı ile gelen yöneticilerin mücadele sporlarına vereceği çok şey yoktur.
Hiç unutmam, çevremdeki bir grup arkadaşım, bir federasyon başkanlığı seçimi öncesinde bir adayı desteklemişlerdi. O aday kazandı. Burası o sporda o kadar çok yatırım yaptı ki, diğer sporlar bundan zarar bile gördüler ama sonunda seçilen şahıs buraya asla itibar etmedi. Yardımcılık sözü verdiklerini geri çevirdi, sayısı 10’a varan asbaşkanlıkla ihdas etti ve sonunda kendisi de gitti… Şimdi geriye bakıyoruz nerede şampiyonluklar, nerede madalyalar? Türkiye’deki Şampiyonluklar kıymetlidir ama bunu milletler arasına taşıyamazsanız yok sayılırsınız.
Bu nedenlerdendir, mücadele sporlarında topyekûn yeniden yapılanmaya gidilmelidir. İşe siyaset karışıyor olsa da düzgün bir yapılanma içerinde iseniz size kimse dokunmaz. Siyaset yapma iddialı bir iş ve görev yapma aşkı olduğuna göre zaman harcamadan derhal yeni düzenlemeler yapılmaya başlanmalıdır. Artık zaman kaybetmenin anlamı yok. Bu sporlar kendilerine çeki-düzen vermeliler ve işe koyulmalıdırlar…
Bu yazımın esin kaynağı, zamanında 63 kg güreşte rakibini 4 kez yenmesine rağmen bir türlü milli takıma alınmayan bir arkadaşımdır. Ne yazık ki, şimdi de buna benzer uygulamaların yapıldığını görüyoruz. Artık bunları ne yazmak ne de okumak istiyoruz.
Mücadele sporlarındaki mücadelelerin dürüst koşullarda yapılmasını arzu ediyoruz!

17 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR