Kocaeli’de direnenlerin 238’i yargılanacak

Eylemler İstanbul Gezi Parkı’yla aynı anda Kocaeli’de de başlamış, Kocaelili yaklaşık 30 bin vatandaş hükümeti ve polisi protesto etmek için alanları...

Eylemler İstanbul Gezi Parkı’yla aynı anda Kocaeli’de de başlamış, Kocaelili yaklaşık 30 bin vatandaş hükümeti ve polisi protesto etmek için alanları doldurmuştu. Haziran Direnişi’nde alanları dolduran Kocaelililere yönelik ilk operasyon Temmuz ayında gerçekleştirilmiş, 18 kişi gözaltına alınmış, 10 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve 4 kişi tutuklanmıştı.

HACIOĞLU’DA İŞLETMECİSİ DE ŞİKAYETÇİ

Binlerce kişinin katıldığı Haziran Direnişi eylemleriyle ilgili yapılan şikayet sonrasında Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Ayhan Memük yeni bir iddianame hazırladı. Memük tarafından hazırlanan iddianamede 238 kişinin kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme ve yaralama suçlarından yargılanması istendi. Memük’ün hazırladığı iddianamede İzmit Belediye Başkanlığı ve Mustafa Öztürk, Mehmet Zafer Çakmak, Ali Alımcı, Recep Aydınlı, Gökhan Erkılınç, Gökhan İlden, Hacıoğlu Lahmacun’un işletmecisi Mahmut Eryiğit, Kadir Bilaloğlu, İsmail Akyaman, emniyet müdürü Taşkın Geçer, Hüda Eroğlu, İbrahim Bilal Korkut müşteki olarak yer aldı.

3 HAFTA SÜRECEK
Ayhan Memük tarafından hazırlanan iddianamede eylemlerin hukuka aykırı olduğu ve polis tarafından grubun dağılması için sürekli uyarıldığı belirtildi. İddianamenin büyük bir kısmını "polisin duyarlı davranışları ve uyarıları" oluşturuyor ancak Cumhuriyet Parkı’nda hiçbir uyarı yapılmadan gerçekleştirilen müdahaleden ve polislerin “Eylemciler yukarıda evlerin camlarını kırdı, dükkanlara saldırdı” şeklindeki anonslarından bahsedilmiyor.

Haziran Direnişi ile ilgili davanın 2 Haziran’da 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüleceği öğrenildi. İlk duruşma, sanık sayısının fazlalığından ötürü 3 hafta sürecek.

06 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR