DORUKTAKİLER 2013 Yılın Bilim İnsanı: Ayşe Aytaç

      Gazeteniz Kocaeli’nin düzenlediği ve yılın en iyilerinin seçildiği ‘Doruktakiler 2013’te Yılın Bilim İnsanı ödülüne layık görülen Doç. Dr. Ayşe...

 

 

 

Gazeteniz Kocaeli’nin düzenlediği ve yılın en iyilerinin seçildiği ‘Doruktakiler 2013’te Yılın Bilim İnsanı ödülüne layık görülen Doç. Dr. Ayşe Aytaç ve doktora öğrencisi Araştırma Görevlisi Nevin Gamze Karslı ile görüştük. Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Doç. Dr. Aytaç ve öğrencisi Karslı ile sohbetimizden bazı notlar:

 

 

Önce sizi tanıyalım Ayşe Hanım…

 

1974 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi burada tamamladım. İlkokulu İncirli İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimimi Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu ve Lisesi’nde bitirdim.

 

 

Peki ya sonrası?

 

1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 1998 yılında Dilovası’ndaki bir firmada 1 yıl kadar laboratuvar şefi olarak çalıştım. 2000 yılında Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’ne alınan ilk araştırma görevlilerinden biriyim. Aynı yıl yüksek lisans eğitimine başladım ve 2002 yılında mezun oldum.

 

O yıllarda; hem KOÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nün laboratuvar olanakları kısıtlıydı, hem de doktora programı yoktu. Yaklaşık bir yıl kadar bir proje üzerinde çalıştım. 2003 yılında KORDSA Global ile başlattığımız işbirliği çerçevesinde şirketin Ar-Ge laboratuvarlarında doktora çalışmalarıma başladım ve 2007 yılında tamamladım. Bu çalışmam ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından verilen 2009-2010 3. Dr. Akın Çakmakçı Tez Ödülü’nü kazandım. 2007 yılında yardımcı doçent ve 2013 yılında da doçent oldum. Doktora sonrası yaptığım akademik faaliyetlerim nedeniyle 2013 yılında Fen Bilimleri ve Teknoloji dalında Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Bilim Teşvik Ödülü’ne layık görüldüm.

 

 

Uzmanlık alanınız neler?

 

Uzmanlık alanım Polimer Teknolojisi, Polimer Kimyası ve Kompozit malzemelerdir. Şu ana kadar çeşitli konularda 14 projede görev aldım. Bu projelerimiz, KOÜ Bilimsel Araştırma Birimi, TÜBİTAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteklediği SANTEZ projeleridir. Projelerden sağladığımız kaynaklarla araştırma laboratuvarlarımızın alt yapısını iyileştirip, yeni cihazlar aldık. Geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK tarafından desteklenen “PET Atıkların Değerlendirilmesi” konulu projemizi tamamladık. Şu anda Akkim firması ile yapmakta olduğumuz “Kağıt ve Selüloz Sanayi için Stiren-Akrilat Kopolimeri Esaslı Yüzey Tutkallama Malzemesi Geliştirilmesi” adlı Santez Projesi üzerine çalışıyoruz.

 

 

Böyle yoğun bir insanın gelecek için ne planları var?

 

Öğretim üyesi olarak yaptığımız işleri gruplarsak, bunlar öğrenci yetiştirmek, bilimsel araştırmalar yapmak, uluslararası yayınlar yapmak ve yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgileri toplumla paylaşmak. Gelecekte de görevlerimizi layıkıyla yapmaya çalışacağız.

 

 

Yılın bilim insanı seçildiniz, duygularınızı öğrenebilir miyiz?

 

Hiç beklemiyordum. Önerildiğim için çok mutlu oldum ve çok gurur duydum. Demek ki yaptığımız çalışmalar, harcadığımız bunca emek takdir edilmiş, bu beni çok mutlu etti.

 

 

Ve öğrenciniz araştırma görevlisi Nevin Gamze Yılmaz?

 

2007 yılında mezun oldum, 2008’de yüksek lisans çalışmasına başladım ve ertesi yıl yapılan sınavı kazanarak araştırma görevlisi oldum. Böylece Ayşe hocamla çalışmaya başladım. 2011 yılından bu yana kendisi ile Aksa firması işbirliğinde bir Sen-Tez Projesi olan ‘Karbon Elyaf Destekli Polimerik Kompozitlerin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında doktora çalışmalarıma devam ediyorum. Projemiz tamamlandı, şu anda doktora tezimi yazmaktayım.

 

 

Gelecekteki planlarınız neler?

 

İşimizi severek yapıyoruz. Gelecekte çıtayı daha yükseğe çıkarmak istiyoruz. Daha çok çalışıp, gerçekleştireceğimiz projeler ve yapacağımız yayınlarla bölümümüzün çıtasını daha da yukarılara çıkarmaya çalışacağız. Amaçlarımızı gerçekleştirebilecek altyapımız mevcuttur. Kendimize güveniyoruz.

 

 

Ödülü duyunca ilk tepkiniz ne oldu?

 

Ben de hocam gibi hiç beklemiyordum. Çok büyük bir sürpriz oldu bizim için. Ama hepimize büyük bir motivasyon sağladı. Harcanan çabanın ve elde edilen başarının fark edilmesi ve ödüllendirilmesi insana gurur veriyor. Zaten işimizi iyi yapmaya gayret ediyorduk, bu ödül bizim motivasyonumuzu daha da artırdı. 

 

 

 

26 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR