İşsizlikte rekor düşüş

Nisanda yüzde 9 olarak açıklanan işsizlik oranı, mayıs ayında ise yüzde 8,8 olarak gerçekleşti. Gelişmeden sanayiciler de memnun kaldı.   Türkiye İs...

Nisanda yüzde 9 olarak açıklanan işsizlik oranı, mayıs ayında ise yüzde 8,8 olarak gerçekleşti. Gelişmeden sanayiciler de memnun kaldı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin hanehalkı işgücü istatistiklerini açıkladı. Mayısta işsizlik oranı yüzde 8.8 ile Temmuz 2013’ten bu yana en düşük düzeye indi. İşsizlik oranı 2013’ün temmuz döneminden bu yana ilk kez 10 dönem sonra yüzde 9’un altına düştü.

 

KADIN İŞSİZ ORANI YÜKSEK

Mayısta Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2 milyon 551 bin kişi, işsizlik oranı ise yüzde 8,8 olarak hesaplandı. Nisan ayındaki işsiz sayısı 2 milyon 579 bin, işsizlik oranı ise yüzde 9 seviyesindeydi. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8, kadınlarda ise yüzde 10,5 olarak kayıtlara geçti.

 

YAŞ GRUBUNA GÖRE İŞSİZLİK

Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı, yüzde 10,7 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 15,8, 15-64 yaş grubundaki işsizlik oranı ise yüzde 8,9 oldu. Mayısta 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı 26 milyon 538 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 46,7 olarak gerçekleşti. Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 5 milyon 820 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 20 milyon 718 bin kişi oldu. İstihdam edilenlerin yüzde 21,9'u tarım, yüzde 20,2'i sanayi, yüzde 7,4'ü inşaat, yüzde 50,5'i ise hizmetler sektöründe yer aldı.

 

GELİŞME SEVİNDİRİCİ

Öte yandan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da, mayıs ayındaki işsizlik oranının düşmesini olumlu bulduklarını söyledi. Zeytinoğlu, “Bu gelişmeyi olumlu buluyoruz. Sezonsal nedenlerle bu gerilemeyi bekliyorduk. Bununla birlikte, işsizlik oranı daha da düşebilirdi diye düşünüyoruz. İşsizlikte düşüşün daha fazla olmamasının nedeni ihracatımızdaki yavaşlamadır” dedi.

16 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR