EMEP, metal işçilerinin yanında

EMEP İl Örgütü’nde üyeler ile yapılan açıklamada, 29 Ocak tarihinde greve çıkacak olan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin her koşulda yanlarında olduk...

BÜYÜT

EMEP İl Örgütü’nde üyeler ile yapılan açıklamada, 29 Ocak tarihinde greve çıkacak olan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin her koşulda yanlarında oldukları belirtildi. Basın açıklamasını okuyan İl Başkanı Arzu Erkan, metal grevinin tüm işçi sınıfının grevi olduğunu vurguladı.

 

“TÜM İŞÇİ SINIFININ GREVİ!”

Metal patronlarının sendikası MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) işkolunda örgütlü Türk Metal, Çelik-iş ve Birleşik Metal-iş sendikaları arasında sürdürülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ülke genelinde 120 bin, Kocaeli’de ise 18 bin işçiyi ilgilendirdiğini belirten Erkan, MESS ile anlaşmaya varan diğer sendikaları eleştirerek, “Türk Metal ve Çelik-iş sendikasının metal işçilerinin kazanımlarını ortadan kaldıran ve sözleşme süresini 2 yıldan 3 yıla çıkaran ve metal işçilerine sefalet zammını öngören sözleşmeyi imzalaması metal işçileri tarafından tepki ile karşılanmıştı. 3 yıllık sözleşmeyi ihanet olarak nitelendiren işçilerin gözü kulağı işkolunda sözleşmeyi imzalamayan tek sendika durumunda olan Birleşik Metal-iş ve üyesi işçilerin alacağı tutumundaydı. Dün itibariyle yaptıkları basın açıklaması ile toplu sözleşme sürecinde gelinen aşamayı kamuoyu ile paylaşan Birleşik Metal-iş Sendikası ‘3 yıllık sözleşme ve sefalet zammı’ dayatmasına karşı grev kararı aldığını ve 41 işyerinde 12 bin işçinin 29 Ocak tarihinde greve çıkacağını ilan etti. Bu grev sadece Birleşik Metal-iş üyesi işçilerinin değil tüm metal işçilerinin, cam işkolunda da sözleşme süresinin 3 yıla çıkarıldığı, önümüzdeki dönem tekstil başta olmak üzere tüm işkollarında patronların 3 yıl ve üzeri sözleşmeler ve düşük ücret zamları dayatacakları düşünüldüğünde tüm işçi sınıfının grevidir” dedi.

 

Emek Partisi olarak Kocaelili işçilere bu grevi desteklemeleri ve tüm sorunları çözmek için bir araya gelmeleri çağrısı yapan Erkan, “Asgari ücrete, emekli maaşlarına simit zammını reva görenler aynı zamanda metal patronlarının isteğini yerine getirmiştir. Mücadele sadece metal işçisinin değil hepimizin olmalıdır” diyerek sözlerini bitirdi.

16 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR