17 Aralık öfkesi!

Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli Şubesi; Kocaeli Adalet Sarayı önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasında hükümetin uygulamalarını sert sözler...

Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli Şubesi; Kocaeli Adalet Sarayı önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasında hükümetin uygulamalarını sert sözlerle eleştirirken, üyeler de taşıdıkları döviz ve gazetelerdeki manşetlerle tutuklanan medya çalışanlarına ve gazetecilere destek verdi.

 

Geçtiğimiz hafta Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV gibi kurumlara çeşitli suçlamalarla baskın yapılmış, çalışanları gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Aktif Eğitimciler Sendikası’nın yaptıkları basın açıklamasında sendika üyelerinin taşıdıkları üzerlerinde “Özgür basın susturulamaz”, “Paralel bahane, yandaş kadrolaşma şahane”, “Biat edene saray, etmeyene zindan” yazılı dövizler ve 17 Aralık 2013’te gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonunu kasteden “unutmadık, unutturmayacağız” manşetli gazeteler dikkat çekti. Açıklamayı gerçekleştiren Sendika Başkanı Mahmut Recepmolla, iktidarın uygulamalarını eleştirerek, “Bunları yapan irade öyle fütursuz ki yaptığı hataları söyleme, sorgulama konumunda olan medya organlarını da susturmak ve sindirmek için her şeyi yapıyor” dedi.

 

“YANDAŞ OLMAYANLAR TASFİYE EDİLDİ”

Türkiye’nin her geçen gün nefes almanın biraz daha zorlaştığını belirterek konuşmasına başlayan Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Mahmut Recepmolla, “Eğitimde, adliyede, emniyette, hemen hemen kamunun tüm alanlarında haksız ve hukuksuz uygulamalara imza atılıyor. Tasfiyeler, sürgünler ve haksız biçimde görevden almalar birbirini takip ediyor. Yetişmiş devlet kadroları hızardan geçiriliyormuşçasına kesilip biçiliyor. Yarın Türkiye’de ne olacağı kimse tarafından kestirilemiyor” ifadeleri ile iktidar parti olan AKP’nin uygulamalarını sert sözlerle eleştirdi. Okul müdürlerine yönelik atamalarına değinen Recepmolla, “Bu ülkenin okullarında görev yapan yedi binin üzerinde tecrübeli ve başarılı idareci ‘yandaş’ olmadığı için göstermelik puanlamalarla tasfiye edilmiş durumda” şeklinde konuştu.

 

“EĞİTİMCİLERİN AKIBETİ NE OLACAK?”

Hükümetin çıkardığı dershanelerin ve kursların kapatılmasını öngören yasa ile birçok eğitimcinin işsiz kalacağını belirten Recepmolla, “Bu kurumlarda görev yapan on binlerce eğitimcinin ve çalışanın akıbetinin ne olacağı hiç mi düşünülmüyor? Demek ki saraylarda yaşayanlar, toplumun sesini duyamaz, derdini bilemez hale geliyor. Yoksul öğrencilere ücretsiz eğitim veren ve bu yönüyle milli eğitimimize ciddi oranda katkı sağlayan ‘okuma salonları’ hangi akla hizmet kapatılıyor? Hangi gerekçeyle gençlerimizin sokaklarda kalmasının önüne geçen yurtların kapısına kilit vuruluyor?” sorularını iktidara yöneltti.

 

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 154. SIRADAYIZ”

2013 yılının Aralık ayında gerçekleştirilen Yolsuzluk Operasyonları’nı hatırlatan Recepmolla, “Zaten 17-25 Aralık’tan bu yana Türkiye’de bir asra yetecek kadar yanlış yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Bunları yapan irade öyle fütursuz ki yaptığı hataları söyleme, sorgulama konumunda olan medya organlarını da susturmak ve sindirmek için her şeyi yapıyor. İstatistiklere göre bir takım siyasi aktörlerin medyaya yönelik doğrudan ve dolaylı baskıları yüzünden son bir yılda iki binden fazla gazeteci işsiz kaldı. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden alınan verilere göre de Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye 180 ülke içinde 154. Sıraya gerilemiş durumda” diyerek geçtiğimiz günlerde medya kurumlarına yapılan operasyonları da eleştirdi.

 

“HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA ASLA SUSMAYACAĞIZ”

Son olarak da kamu çalışanlarının mağduriyetine değinen Recepmolla, “ Kamu çalışanları siyasi görüş ya da etnik kökenlerine göre fişleniyor, ayrımcılığa tabi tutuluyor, hakları ellerinden alınıyor. Bütün bu yapılanlar, birer utanç ve ibret vesikası olarak tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır. Biz de Aktif Eğitimciler Sendikası olarak bu onurlu, haklı, vicdanlı mücadelenin daima arkasında ve yanında olacağız. Gerçekleri korkmadan söyleyecek ve haksızlıklar karşısında asla susmayacağız. Biz anne babalarımızdan ve dedelerimizden hür ve bağımsız bir Türkiye emanet aldık. Evlatlarımıza ve torunlarımıza da aynı şekilde hür ve bağımsız bir Türkiye teslim edeceğiz” sözleri ile basın açıklamasını sonlandırdı. Hilal GÜDÜCÜ

17 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR