Akar’dan Bakan Şahin’e "Kartepe yolsuzluk önergesi"

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e, “Hakkında birçok suçlama olan ve soruşturma açılan Kartepe Belediye Başkanı...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e, “Hakkında birçok suçlama olan ve soruşturma açılan Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın hâlâ görevde olması sizce etik midir?” diye sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yazılı olarak cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Akar, Kartepe Belediyesi’nde yaşananları detaylı bir şekilde ifade ederek, Şahin’e bir dizi soru yöneltti. Akar’ın yazılı olarak cevaplamasını istediği önerge şöyle;
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığının 12 Aralık 2011 tarih ve 2011/557 sayı no’lu kararı ile hakkında ön inceleme yapılarak soruşturma izni verilen Kocaeli ili Kartepe ilçesi Belediye Başkanı Şükrü Karabalık hakkında;
1-Kartepe ilçesi 17 Ağustos Mahallesi, 18ÖIB pafta, 107 ada 9 parsel üzerindeki 2 dükkan, 5 adet meskenden ibaret yapıda; temel üstü vizesinin yapılmadığı, çatı arası piyes alanı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi imar yönetmeliğinin 33 maddesi hükmüne aykırı olarak; 43.2m2 olması gerekirken, 95.6m2 olarak yapılmasına rağmen yapı kullanma izin belgesi verildiği anlaşıldığından Bakanlığınızca açılmış olan soruşturma hangi aşamadadır?

RUHSAT OLAYI
2-Yıldız Entegre Ağaç San Tic.A.Ş adlı tesisin imalathane, 2 adet depo ve idare binası için tevhid işlemi yapılmadan ya da imar uygulama programı uyarınca 18 madde uygulaması yapılmadan 15.5.2008 tarih ve 30 sayılı yapı ruhsatının verildiği ve bu ruhsatta ilgili Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın onayının bulunmasından dolayı Bakanlığınızca yürütülen soruşturma hangi aşamadadır?

ALTIN TABLO

3-3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18 maddesi gereğince yapılan uygulama sonucunda park-bahçe olarak Büyükşehir Belediyesinin kullanımında olması gereken; Altın Kablo San.A.Ş’nin mülkiyetinde iken belediyenin tasarrufunda kalan yaklaşık 32 dönümlük arazi ile ilgili olarak kamunun ayda 11.500 TL zararının oluştuğu bu zararın nedeninin ise Kartepe Belediyesinin 18.madde uygulaması sonucu oluşan yaklaşık 32.000 m2 lik park ve bahçe alanı ile ilgili tasarruf hakkının kullanımını sağlamaktan ya da varsa işgalin sona erdirilmemesinden ya da işgaliye harcı ile esaslı tasarruf sağlanıncaya değin Belediyeye gelir elde edilmesinden ve kamu nizamının gereğinin ifa edilmemesinden Kartepe Belediyesinin bu gereği yerine getirmemesi sonrasında bu yerden, Altın Kablo San.A.Ş ve bir derneğin haksız gelir elde etmelerine belediyenin/kamunun zarara uğramasına neden olduğunun anlaşılmasından dolayı Belediye Başkanı Şükrü KARABALIK hakkında açılan soruşturma hangi aşamadadır?

DERNEĞE PARA AKTARILMASI

4-Kuruluş amacı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlamak olan Kartepe Eğitim ve Kültür Derneğinin bu amacı dışında, 00158007295398981 nolu hesabından; Belediye Özel Kalem Müdürü Ayhan TURAN ait bankomat hesabına 03.06.2010 tarihinde 8.000 TL ve 11.06.2010 tarihinde 9.000 TL gibi çeşitli tarihlerde farklı rakamlarda EFT çıkışı olduğu ve yine aynı hesaptan 04.03.2011 tarihinde Foşa Pelit Restaurant sahibi Metin Dilek hesabına 15.000 TL, Oylat Kaplıcaları Turizm hesabına ise 22.06.2011 tarihinde 2.550 TL ve bunlar gibi birçok amaç dışı EFT çıkışı olduğu tespit edilmiş olup bu tutarların ilgili hesaptan hangi amaca istinaden çıktığı hususunda Bakanlığınızca yürütülen soruşturma var mıdır? Varsa şu an hangi aşamadadır?

İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİ
5-Ayrıca; yine ilgili hesaba yapılan girişler arasında dikkat çeken 2010 yılında her ay için 6.200 TL, 2011 yılı itibariyle yine her ay için 6.675 TL olmak üzere Altın Kablo San.A.Ş tarafından yapılan düzenli para girişleriyle, Belediye gelirlerinden olan İnşaat ve Hafriyat Ruhsat Harcı Bedeli adı altında Ziya Yapı Yol İnş.Ltd. Şti. tarafından 28.02.2011 tarihinde 15.000 TL, inşaat Ruhsat Harcı adı altında Habaş Sınai tarafından 15.03.2011 tarihinde 20.000 TL yine aynı firma tarafından imar planı değişikliği bedeli adı altında 04.12.2010 tarihinde 25.355 TL ve bunlara benzer bir çok para girişi olduğu tespit edilmiş olup, bu tutarların ilgili hesaba neden bağış kaydedildiği ve bu hesapta izlendiği hususunda Bakanlığınızca yürütülen soruşturma var mıdır? Varsa şu an hangi aşamadadır?

DELİLLERİ KARARTMA

6-Yukarıda bahsedilen konular ile ilgili soruşturmalar ne zaman sonuçlanacak ve kamuoyu ile paylaşılacaktır? Bu soruşturmaların devam ettiği göz önüne alınarak, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık hakkında delilleri karartma ve suçun niteliğini değiştirme endişesiyle Bakanlığınızca açığa alınması söz konusu mudur? Etik olarak görevine devam etmesi sizce doğru mudur?

Bakanlığın açmış olduğu soruşturma hangi aşamada?
Akar; İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığının 12 Aralık 2011 tarihli açmış olduğu soruşturmanın hangi aşamada olduğu, kamuoyuyla ne zaman paylaşılacağını ve sorumluların akibetine dair soruşturmaya teşkil eden konuları örnekler vererek İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sordu?

Kartepe, Eğitim ve Kültür Derneği Kimlere burs verdi?
Akar; Kuruluş amacı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermek olan Kartepe Eğitim ve Kültür Derneğinin amacı dışında kullanıldığının ve bir çok hesaba para aktarıldığını yine örnekler vererek bunların neden bu hesaptan ve hangi amaçla yatırıldığını sordu? Özellikle AKP’ li yöneticilerin ve Belediyede görev yapan kişilerin hesaplarına para aktarıldığına dikkat çeken Akar yine bu hesaba para aktaran firmaların neye istinaden bu dernek hesabına para aktardığını Bakan Şahin’e sordu.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık neden hala görevde?
“Hakkında birçok suçlama olan ve soruşturma açılan Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın delilleri karartma ve suçun niteliğini değiştirme endişesiyle Bakanlığınızca açığa alınması söz konusu mudur? Karabalık’ın hâlâ görevde olması sizce etik midir?” dedi.

28 Mart 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR