Zeytinoğlu: Artış umut verici

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, geçtiğimiz günlerde açıklanan ağustos ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Sanayi üretimin...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, geçtiğimiz günlerde açıklanan ağustos ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Sanayi üretiminde yaşanan yüzde 7,2 oranındaki artışı değerlendiren Zeytinoğlu, “Ağustos ayında sanayi üretimindeki yüzde 7,2’lik büyüme bizi hem şaşırttı, hem de umutlandırdı” dedi.

 

OTOMOTİVİN ETKİSİ

Kocaeli’de, ise ağustos döneminde yüzde 6 oranında bir ihracat artışının yaşandığını söyleyen Zeytinoğlu, “Bu artışın ana sebebi otomotiv sektöründeki yükseliş. Otomotivdeki ihracat artışının sanayideki büyümeye katkısı büyük oranda. Bu büyüme rakamı ve üçüncü çeyrek büyümedeki yavaşlama beklentimizi olumlu yönde değiştirdi” dedi.

 

MODERNİZASYON YATIRIM

Diğer yandan kapasiteler, işsizlik oranı ve tüketici güven endeksi gibi neredeyse tüm göstergelerin olumsuz seyrettiği bir dönemde bu büyümeyi açıklamakta zorlandığını belirten Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Kapasitelerdeki hemen hemen paralel seyre rağmen sanayi üretimindeki artışı da yeni yatırımlardan ziyade, modernizasyon yatırımlarından kaynaklandığını düşünüyoruz.”

 

“ENDİŞEMİZ AZALDI”

Zeytinoğlu, açıklamalarını şu sözlerle bitirdi: “Dikkat çeken kalemlere baktığımızda, dayanıklı mal üretiminde yüzde 15,9 büyüme var. Sermaye malı imalatında da yüzde 14,9 artış gerçekleşti. Motorlu kara taşıtlarında ise yüzde 25,5 artış var. Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatındaki artış yüzde 30,9 olarak gerçekleşti. Bu verilerden en çarpıcı olanları otomotiv ve bilgisayar ürünleri imalatı olduğunu görüyoruz. Biz zaten ilimizdeki ihracat aylardır düşüyor olmasına rağmen otomotiv üretiminin yüzde 6 ihracat artışına neden olduğunu gördük. Sonuç olarak son zamanlardaki en çarpıcı ve olumlu veri olarak, sanayi üretimindeki, aylık bazda yüzde 2,9 yıllık bazda yüzde 7,2 artışın bizim üçüncü çeyrekteki büyümeye ilişkin yavaşlama endişelerimizi azalttığını söyleyebiliriz” dedi.

09 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR