“Keşke”siz bir Gölcük…

AKP Gölcük Belediye Başkan Aday Adayı olan Mustafa Kalabalık ile yaptığımız söyleşi, gerçekten de çok farklı bir üslup ile gerçekleşti. Vadi yayınları...

BÜYÜT

AKP Gölcük Belediye Başkan Aday Adayı olan Mustafa Kalabalık ile yaptığımız söyleşi, gerçekten de çok farklı bir üslup ile gerçekleşti. Vadi yayınlarından çıkardığı “Öteki Siyaset” ve “9.Köy’den Sonra” isimli iki kitabı bulunan Kalabalık, iki yıldır devam ettirdiği “Öteki Siyaset” TV Programı ile de Kocaeli görsel medyası olan televizyonlara farklı bir zenginlik katarak, ulusal seviyede başarılı programlara imza attı. Gazetedeki köşe yazılarında da farklılığını gösteren Kalabalık, siyasette de farklı söylemlerle, düşüncelerle ve icraatlarla adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Bakalım Kalabalık ile söyleşimizi beğenecek misiniz?

(*) Gölcük’te nasıl bir değişime talipsiniz?
Aslında ben; hayatımızda sıkça kullandığımız “keşke” kelimesini Gölcük’lülerin de lügatından çıkarmaya talibim. İstanbul ve Bursa gibi metropol şehirlerin arasında, Türkiye ekonomisinin dinamosu olan bir kentte yaşıyoruz. Uzun yıllar sadece “sanayi kenti” olan Kocaeli, artık Büyükşehir Belediyemizin 2023 vizyonları doğrultusunda aynı zamanda “kültür”, “turizm” ve “tarih” ile de anılan bir kent olma yolunda ilerliyor. Sahillerimize yapılan plajlar ve tesisler, kültür hizmetleri, kış turizmi ve uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapan bir kent hüviyetimize değer katacak, Gölcük’ü hem Kocaeli hem de ülke gündeminde farklı konuma getirecek çalışmalar yapmak üzere yola çıktık. Yıllardır yaptığım kamu görevleri sebebiyle güzel ülkemizin birçok şehrinde şehirlerinde görev yapmak, gezmek, incelemek gibi şans yakalamış bir vatandaş olarak, “keşke” bizde de olabilse dediğimiz hiçbir şeyi çocuklarımıza ve torunlarımıza söyletmek istemiyoruz. Yapılan tüm eserler ve hizmetler için müteşekkiriz. Ancak “keşke” sözcüğünün de hayatımızda yer etmiş olduğunu da görüyor ve üzülüyoruz. Ne kadar fazla “keşke”, o kadar fazla “yanlışlık” demektir. Bazen kendi değerlerimizi göremez ve değerlendiremezsek, toplumun çoğunluğunun hayatına ne kadar olumsuzluk aşıladığımızı da göremeyiz..!

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
(*)Söylemlerinizde sıkça “Toplumsal Sorumluluklarımız”dan bahsediyorsunuz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz?
Siyaset sahnesinde onlarca yıldır aşılanan olumsuzluk söylemlerinin, siyaset kurumuna ve siyasetçilere neler kazandırdıklarından ziyade, toplumumuza neler kaybettirdiklerini hâlâ anlamak istemeyen insanlarımızın da, anlayabileceği dilde söylemler üretebilmek, pozitif görüşler aşılayabilmek, bence toplumsal sorumlulukların başında gelir. Artık, sadece “Ben demiştim” gibi basit koruma güdüsü ile yapılan samimiyetsiz ve kayda girsin diye söylenen sözleri ayıklayabilmeliyiz…! İşte bu düşüncelerle adım attığımız ve Gölcük Belediye Başkan Aday Adaylığı ile girdiğimiz siyaset meydanında, adayımız açıklandıktan sonra da aynı şekilde, samimiyetle düşünce, fikir ve hizmet üretmek için çalışmaya devam edeceğimi bir kez daha ifade etmek isterim. Yaptığım tüm çalışmalarımda bu doğrularımdan şaşmadan, “doğru bilinen yanlışları” ve “yanlış bilinen doğruları” dile getirmeyi de bir toplumsal sorumluluk olarak görüyorum…

*Siyasette “mutlak” olan nedir sizce? Veya var mıdır?
Bizim doğrularımız da “mutlak” olmayabilir! Ama başkalarınınkiler de..! Yapılan çalışmalarda, kendi doğrularımızın mutlak olmadığını biliyoruz. Ancak, farklı düşüncede olan insanlarımızın ve rakiplerimizin de mutlak doğrularla uğraştıklarını da kimse iddia edemez. Önemli olan; Şeyh Edebali’nin nasihatindeki gibi kişilerin gücünün, günün birinde tükeneceğini, ama bilginin yaşayacağına inanmak. “Bilginin ışığı, kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur. Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Bey memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bey için yapılmaz. Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü, zaman yok, süre az!..” Biz de bu nasihatlerden kendimize dersler çıkararak, zamanımızı en verimli şekilde kullanmak, Allah’ın bizim zaman kumbaramıza her gün bahşettiği 1440 dakikadan maksimum fayda sağlayarak ve toplumumuza, geleceğimize eserler bırakarak, güzelliklerle yad edilmek sevdasındayız. Mutlak olan “hizmet aşkıdır”.
*Aktif siyaset, Belediye Başkan aday adaylığınız ile adım atmadan önce, Ankara’da görüşmeleriniz oldu mu? Ya da Kocaeli milletvekilleriniz ile görüşerek mi bu kararı verdiniz?

Benim siyaset anlayışımı, yazılarım ve yayınladığım kitaplarımda görebilirsiniz. Belki de uzun yıllardır doğru kabul edilmiş bir siyaset dışında “Öteki Siyaset”in varlığını kabul eden, kader ve kısmetten de ileri samimiyetle bir çaba içinde olunması gerektiğine inanan, bu çalışmaların karşılığının da elbet hak ettiği konuma geleceğine inanan bir anlayışa sahibim. Evet. Ankara’da uzun yıllar kaldım. AK Parti Genel Merkezi bünyesindeki “Yerel Yönetimler” siyaset akademisi programından mezun oldum. AK Parti Ankara İl Başkanlığı ve Çankaya İlçe Başkanlığı ile seçim süreçlerinde birçok çalışmalarda bulundum.
Kızılcahamam kamplarında teşkilatlara “Siyaset ve Seçim Sürecinde İletişim” konularında konferanslar verdim. Hatta, pek bilinmez ama 2007 Genel Seçimlerinde Kocaeli’ndeki seçim çalışmalarında, 2009 Yerel Seçimlerinde de Ankara’daki seçim çalışmalarında yer aldım. O nedenle de partimizin dışından bir aday adayı değil, tam tersine bizzat içinde yeşererek, gelişerek, çalışarak bu makama talip oldum. Yazdığım kitaplarımda ve özellikle TV programlarım ile yerel ve ulusal siyaset hakkında incelemediğim, konuşmadığım, gündeme almadığım neredeyse konu kalmadı. Dolayısıyla parti büyüklerimin bu çalışmalarımı gördüğüne inanıyorum. Siyaset de, bir takım, bir ekip ile yürütülen süreç. Bu süreçte yer alacaksak, yer verilecekse, teveccüh gösterilecekse, kaderimizde varsa, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Onun haricinde söylenen ve alışılmış icazet söylentileri doğru değil! Ben, hizmetlerim ile halkımızın, hakkın icazeti ile parti büyüklerimizin, yetkili kurullarımızın ve elbette ki Genel Başkanımız, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın icazetlerine talibim sadece…

GÖLCÜK’Ü BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ
(*)Sonuç olarak; siyaset meydanındaki konumunuzu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle Belediye Başkan adayı olmak ve 30 Mart 2014 sonrasındaki dönemde çok daha farklı bir Gölcük hayallerim beni inanın çok heyecanlandırıyor. İlçemizdeki tüm kesimlerin çoğunlukçu değil çoğulcu anlayışla, istişarelerle ve etkin çalışmalarda bulunacağımı, Gölcük’ü birlikte yöneteceğimizin sözünü şimdiden veriyorum. Gölcük’ün huzuru, mutluluğu ve geleceği için tüm projelerde, AK Parti politikalarını, 2023 vizyonlarını, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, teşkilatlarımız ve tüm paydaşlarımızla el ele vererek uygulayan ve destekleyen vizyoner kimliği, hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum.

26 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR