Dizi ihracatı 15 kat arttı

Deloitte Türkiye tarafından gerçekleştirilen "Türkiye’de dizi Sektörü" araştırmasına göre Türkiye’de diziler ve tekrarları gelir açısından kanallar i...

BÜYÜT

Deloitte Türkiye tarafından gerçekleştirilen "Türkiye’de dizi Sektörü" araştırmasına göre Türkiye’de diziler ve tekrarları gelir açısından kanallar için yüksek öneme sahip.

Araştırmaya göre, Türk dizileri, yakın geçmişte Ortadoğu ve Arap ülkelerine bölüm başına ortalama 500 dolar civarında satılırken, kalite ve bilinirlikteki artış ile bu fiyat bölüm başına 200 bin dolar seviyelerine kadar çıkıyor. Deloitte’un araştırmasındaki verilere göre, Türkiye’nin Balkan ülkeleri ve Arap dünyası ile sahip olduğu kültür, tarih gibi bağlar ile fiziksel yakınlığın da etkisiyle dizi ihracatı gelirlerinin 2008’deki toplam 10 milyon dolarlık seviyesinden, 2013’de 150 milyon dolarlık seviyeye ulaşarak 15 kat arttığı tahmin ediliyor.
 

VERİ TABANINDAKİ BİLGİLER

Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu, dizilerle ilgili bir çalışma yapmalarının başlıca nedenin, sektörün paydaşlarının nitelikli veriye olan ihtiyacının dizilerle ilgili oluşturdukları veri tabanındaki bilgilerle karşılaştırmak, her sezon yayına giren yeni dizilerin yarıdan fazlasının sezon sonunu göremediği sektörün belli başlı sorunlarını ele almak ve özellikle yurtdışı pazarlarda rekabet gücünün daha da artması için öneriler sunmak olduğunu belirtti.
 

REKLAM YATIRIMLARININ YARISINDAN ÇOĞU TELEVİZYONDA

Araştırmaya göre, Türk izleyicisi 2008 yılında günde ortalama 4.4 saat televizyon izlerken, internetin yaygınlaşması ve artan online video izleme oranı etkisiyle bu rakamın günümüzde ortalama 3.9 saate düştüğü görülüyor.

Düşüşe rağmen Türkiye, günlük ortalama televizyon izleme süresi bazında 3.5 saatlik OECD ortalamasının üstünde yer alıyor. Dijital Reklam yatırımlarında 2009’dan bu yana yaşanan yıllık ortalama yüzde 30’luk büyümeye karşın Türkiye’de televizyon, medya yatırımlarında yüzde 58’lik bir payla hala açık ara en çok tercih edilen mecraların başında geliyor. Bu oran Avrupa’da yüzde 25, dünya genelinde ise yüzde 40 düzeyinde bulunuyor.


TÜRKLER EN ÇOK ROMANTİZM DİZİLERİNİ SEVİYOR

Araştırmada, 2013-2014 döneminde prime timeda yayınlanan programların süre olarak dağılımına bakıldığında yüzde 62.5’luk ortalama ile diziler ve bunların tekrar bölümleri birinci sırada yer alıyor. Buna ek olarak izleyiciler, farklı dizi temaları arasında en çok romantizm öğeleri barındıran dizileri beğeniyor. Dizilerden sonraki kendisine prime timeda en fazla yer bulan program türünün ise yüzde 17’lik bir pay ile Yarışma ve eğlence programları olduğu görülüyor.


UZUN DİZİLERİN SEBEBİ FİNANSAL NEDENLER

Rapora göre, reklam süreleri de dahil olmak üzere Türkiye’deki dizilerin yüzde 60’ının uzunluğu, 120 ile 180 dakika arasında değişirken, 60 dakikanın altında süren diziler diğer birçok ülkenin aksine Türkiye’de neredeyse yok denecek kadar az. Gelişmiş ülkelere göre daha uzun olan dizi sürelerinin Türkiye’de önümüzdeki dönemde kısalmayacak olması da, araştırmada öne çıkan sonuçlardan bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en önemli sebebi ise reklam sürelerine kısıtlama getirilmesi ile oluşan finansal nedenler.


EN UZUN SÜRE YAYINDA KALAN DİZİ

Araştırmaya göre, 2013-2014 yayın sezonu sonu itibariyle yayında olan diziler arasında bölüm sayısı dikkate alındığında en uzun haftalık dizilerin başında 336 bölümle Arka Sokaklar dizisi geliyor. Onu, Kurtlar Vadisi Pusu (229 bölüm) ve Çocuklar Duymasın (156 bölüm) dizileri takip ediyor.

 

DİZİNİN TÜRÜ, REKABET DURUMU
Dizilere bölüm başına ödenen meblağ, dizinin türü, rekabet durumu, senaryo gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterse de dizilerin yapım maliyetleri 200 bin ile 700 bin dolar arasında değişiyor. Bu tutarın içerisinde en büyük maliyet kalemini oyunculara ödenen ücretler oluşturuyor. Ünlü oyuncuların oynadığı büyük yapımlarda oyuncu maliyetlerinin payı yüzde 45’e kadar ulaşabiliyor.

YAPIM SEKTÖRÜNDE KURUMSALLAŞMA

Dizi sektörüne yönelik spesifik devlet teşviklerinin olmaması, sektördeki yoğun rekabet, geleneksel televizyon kanalları dışındaki internet, ağları gibi potansiyel satış kanallarının henüz emekleme aşamasında olması sektör oyuncularını yapımcı kuruluşların sürdürülebilir bir yapıda faaliyet göstermelerinin önündeki en büyük engellerden birisi. Yapımcılar şu aşamada televizyonlardan bölüm başına alınan ücretler ve başarılı diziler için yurt dışındaki kanallara yapılan satışlardan elde edilen gelirlerle operasyonlarını devam ettiriyor. Burada da çok ciddi bir rekabet bulunuyor.

27 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR