Ellibeş’ten DESSAT’a denizaltı sözü

Başkan Ellibeş, kendisini ziyaret eden DESSAT üyelerine, ““Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile temas halinde bulunup bölgeye bir denizaltı kazandırmak iç...

BÜYÜT

Başkan Ellibeş, kendisini ziyaret eden DESSAT üyelerine, ““Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile temas halinde bulunup bölgeye bir denizaltı kazandırmak için elimden gelen desteği vereceğim” dedi.

Türkiye’nin en fazla balık adam yetiştiren okulu Değirmendere Sualtı Spor Topluluğu (DESSAT) Marmara Depremi’nde oluşan ‘Batık şehir Değirmendere’nin’ daha geniş kitlelere tanıtılması için çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle 2012 yılında çok sayıda dalgıcın ziyaret ettiği bölgeyle ilgili son gelişmeleri aktarmak ve yerel yönetimden beklentilerini dile getirmek için Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i makamında ziyaret eden DESSAT Başkanı Murat Kulakaç ve üyesi Mehtap Akbaş Çiftci, gerekli altyapı eksiklerinin tamamlanması halinde sanayi şehri olan Kocaeli’nin dalış turizminin de önemli merkezlerinden biri haline geleceğini söyledi.

SUALTI DEPREM MÜZESİ
2012 yılında 7 bin 500 dalışın gerçekleştirildiği bölgede 6 adet dalış okulunun hizmet sunduğunu dile getiren Murat Kulakaç, “Dalış ekipmanlarının tedariki, dalış tekneleri, konaklama ve yeme içme faaliyetleri hepsi bu bölge insanı için ekonomik bir değerdir. Sanayi potansiyeli ile rüştünü ispatlayan Kocaeli, alternatif turizm faaliyetleriyle de öne çıkmalıdır. Batık şehir dalıcıların merak ettiği ve mutlaka bir kez görmek istediği gerçek sualtı deprem müzesidir. Belli derinliklerdeki sualtı yapıları belgesel yapımcılarını ve dalıcıları cezbetmektedir. Amacımız sporcularımızın beklenti ve isteklerini en iyi şekilde karşılayabilmek. Yaşadığımız felaketin acı izleri kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yok edilmiş olabilir ama deprem gerçeği suyun altında tüm gerçekliğiyle duruyor. Kaybettiğimiz canların hatırası ‘Batık şehir’de her daim canlı kalacaktır” dedi.

BATIK ŞEHİR ÖNEMLİ

Bir felaketin sonucunda oluşan Batık Şehir’in sadece Gölcük değil ülkemiz için önemli bir değer olduğunu dile getiren Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise DESSAT’ı dalış sporunun gelişimi için verdiği çabalardan ötürü kutladı. Donanma kenti olarak anılan bölgenin daha da cazip hale gelmesi için batık bir denizaltının fark yaratacağını öne süren Ellibeş, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile temas halinde bulunup bölgeye bir denizaltı kazandırmak için elimden gelen desteği vereceğim” dedi.

DALIŞ TURİZMİ
Ellibeş şöyle konuştu: “Geçmişten ders almak için sualtı müzesinin varlığını önemsiyorum. Bu alanda Kocaeli Üniversitesi’nin de katkılarıyla daha pek çok fikir üretilebilir. Gölcük Belediyesi olarak ‘Gölcük Vizyon 2023’ adında bir proje yürütüyoruz. Tarihi eserlerimizle, kervansarayımızla, ılıcamızla bir tarih koridoru oluşturmak istiyoruz. Bu çalışma bizi termal turizminde önemli bir yere taşıyacaktır. Dalış turizmi de önem vereceğimiz diğer alan olacaktır” dedi.

07 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR