AKILLI BİSİKLET ÇALIŞTAYI YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Halkın şehir içi ulaşımını bisikletle yapmasını, bunu yap...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Halkın şehir içi ulaşımını bisikletle yapmasını, bunu yaparken de sağlıklı kalmalarını sağlayacak projenin uygulamasını görüşmek için çalıştay toplandı. Çevreci özelliği ile öne çıkan ulaşımda bisiklet kullanımı günlük egzersiz ihtiyacını da karşılıyor.

ORTAK ÇALIŞMA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi ortaklığında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın ‘Araştırma Geliştirme ve Yenilikçilik Mali Destek Programı’ mali desteğiyle gerçekleşen ‘Kocaeli Akıllı Paylaşımlı Bisiklet Sistemi’ projesi hizmete giriyor. Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği Şube Müdürlüğü ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve İzmit Belediyesi Ulaşım Şube Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan proje kapsamında 106 akıllı bisikletle Kocaeli ulaşımına ve turizmine hizmet edecek.

ÇEVRECİ BİR SİSTEM
Büyükşehir Belediyesi proje sorumluları, İzmit Belediyesi yöneticiler ve Kocaeli Bisikletliler Derneği’nin katıldığı çalıştayda, Akıllı Bisiklet Sistemi, Bisiklet Yolları, Akıllı Bisiklet İstasyonlarının Yer Seçimi ve Bisiklet Kullanımını Teşvik Edici Çalışmalar konuları görüşüldü. Çalıştayda Akıllı Bisiklet Sistemi’nin hava ve gürültü kirliliğinin önüne geçtiği vurgulandı. Çalıştayda; sistemin çevreci, sağlıklı, sessiz ve kullanımı kolay olduğu ifade edildi.

OLASI İSTASYONLAR
Çalıştayda ilk olarak mevcut bisiklet yollarının kullanılması, istasyonların kurulacağı yerler için de komisyon kurulması kararlaştırıldı. Olası istasyonlar Sekapark, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, KBB Otopark (Sahil), Marina, İzmit Belediyesi, Tren Garı, Fevziye Camii, Anıtpark, Plajyolu, Kandıra Sapağı olarak belirlendi. Komisyonun yapacağı çalışma sonrası bu noktalardan yedisinde Akıllı Bisiklet istasyonu kurulacak. Gelecekte talebe göre istasyon sayısı arttırılabilecek.


106 BİSİKLET 7 İSTASYON
Proje kapsamında İzmit ilçesine 7 adet istasyon için 106 adet bisikletin çeşitli noktalara konumlandırması planlanıyor. Bisikletler güzergâh dışında kullanılamayacak. Bu proje kapsamında Kocaeli ili için alternatif bir sürdürülebilir ulaşım aracının kullanıma sunulması da hedefleniyor.

BİSİKLETİ KİMİN KULLANDIĞI GÖRÜLECEK
Sistem sayesinde, bireyin istediği istasyondan aldığı bisikleti varolan bisiklet yolları üzerindeki herhangi bir istasyona bırakabilmesine olanak sağlanacak. Veritabanından bisikletlerin konumu ve kullanıcı profili (yaş, kullanım saati, kullanım sıklığı vb) görülebilecek. Kent Karta entegre edilecek olan sistem sayesinde Kocaelililer diledikleri istasyonlardan bisiklet alıp kentte dolaşmanın keyfini sürebilecek. Ayrıca; projenin ilerleyen aşamalarında bisikletler kredi kartı ve cep mesaj şifresi sistemiyle de kullanılabilecek.

BELLİ BİR SÜRE ÜCRET ALINMAYACAK
Bisikletleri kullanacak kişilerden belirli bir zaman dilimine kadar herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Ücretsiz süreyi aşanlardan cüzi bir ücret alınacak. Projeye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yararlanıcı olarak katılırken İzmit Belediyesi iştirakçi ortak olarak destek veriyor. Proje Amsterdam Belediyesi ve Sürdürülebilir Ulaşım alanında çalışmakta olan STK’ların desteği ile yürütülecek.

KISA MESAFE ULAŞIM İHTİYAÇLARI İÇİN
Paris, Barselona, Amsterdam ve Brüksel gibi kentlerde etkin olarak kullanılan akıllı bisikletler, Alanya’da da aktif olarak kullanımda bulunuyor. Sistem; merkez, istasyon ve bisiklet olmak üzere üç temel bileşenden oluşuyor. Söz konusu yapıların kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan RFID, GPS ve GPRS gibi teknolojik imkânlardan faydalanılıyor.

22 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR