Tahsin Tarhan: OSB'ler mercek altına alınsın!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, sanayileşme, kentleşme, çevrenin korunması, istihdam olanakları açısından önemli olduğunu belirttiği Organize...

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, sanayileşme, kentleşme, çevrenin korunması, istihdam olanakları açısından önemli olduğunu belirttiği Organize Sanayi Bölgeleri’nin sorunları ve bu sorunların çözümü için TBMM Başkanlığına bir meclis araştırma önergesi verdi. Şimdiye kadar OSB’lerin doğru bir şekilde mercek altına alınmadığını belirten Tarhan; sürdürülebilir kalkınma ve sanayileşmenin organize sanayi bölgelerinin doğru yapılandırılması ile mümkün olduğunu belirtti.

 

YENİ OSB’LER

Meclis’e sunulan önergede, OSB’lerin sayısının 300’e yaklaştığı belirtilerek, doluluk oranları ile ekonomik, sosyal, bölgesel ve çevresel faktörlere ilişkin analizler yapılmaksızın yeni organize sanayi bölgelerinin işlevli ve verimli olmayacağına dikkat çekildi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Başkanlığı’na sunduğu meclis araştırma önergesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

DOĞRU TEŞVİK POLİTİKASI OLUŞTURULMASI GEREKİRDİ

“OSB’leri önemsiyoruz. Fakat bu her yere kurulacağı anlamına gelmiyor. Zaten yeni OSB’leri oluşturulurken dikkat edilecek kriterler doğru tespit edilirse bu; işsizliğin çözümlenmesine, sağlıklı ve temiz bir çevrede, düzgün yapılaşmış kentlerin oluşumuna katkı sunacaktır. Bütün bunlar hep birlikte değerlendirilerek, tarafların birlikte çözüm yollarını belirleyeceği konular. Bu nedenle bürokratların masa başında hazırladığı teşvik paketleri sorunun çözümünü sağlayamaz. İşletmelerin kamu alımları ile desteklenmesi, ağır vergi yüklerinin hafifletilmesi gibi önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

 

“KENTLER NEFES ALMALI”

Son yıllarda yeşil alanların talan edildiği, hatta tarım alanlarının yok edildiği bir sürecin yaşandığına dikkat çekilen önergede, organize sanayi bölgeleri teşvik edilerek, tarım alanlarının korunması gerektiği ve bu sayede kentlerin nefes almasının sağlanacağına dikkat çekildi.

29 Şubat 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR