İZAYDAŞ ve KOÜ’denortak başarı

İZAYDAŞ Biyogaz Üretim Tesisi ve Biyogaz Yıkama ve Filtreleme Sistemi konularında 10 yıl süre için faydalı model hakkı alındı. İZAYDAŞ ve Kocaeli Üniv...

BÜYÜT

İZAYDAŞ Biyogaz Üretim Tesisi ve Biyogaz Yıkama ve Filtreleme Sistemi konularında 10 yıl süre için faydalı model hakkı alındı. İZAYDAŞ ve Kocaeli Üniversitesi arasında 2008 yılında yapılan sanayi-üniversite işbirliği protokolü çerçevesinde biyogaz üretimi için gerçekleştirilen AR-GE çalışmaları kapsamında geliştirilen sistem başarılı oldu. Bu çerçevede geliştirilen sistemler için iki adet patent hakkı elde edildi.

İLKİ BİYOGAZ ÜRETİM TESİSİ
Birinci faydalı model dört kademeli Biyogaz Üretim Tesisi için alındı. Tesis tarımsal, evsel ve endüstriyel organik atıklar, enerji bitkileri, hayvan gübreleri veya bunların karışımları ile yüksek verimle çalışabiliyor. Geliştirilen sistem değişken atık miktar ve içerikleri ile çalışabilir özellik taşıyor ve ayrıca elde edilen biyogazdan elektrik üretilirken, atıklar geri kazanılmış, kaliteli organik gübre de elde edilmiş oluyor.

İKİNCİSİ YIKAMA VE FİLTRELEME SİSTEMİ
İkinci faydalı model ise Biyogaz yıkama ve filtreleme sistemi için alındı. Bu buluş biyogazın içindeki aşındırıcı partikülleri ve korozif etkiye sahip olan nemi yıkayıcı sıvı içinde hapsediyor. Biyogazı nemden arındırarak, biyogaz depo sistemi çalışma basıncını ayarlayabiliyor ve biyogaz bünyesinde bulunabilen zehirli gazları aktif karbona emdirme yöntemi ile filtreliyor. Herhangi bir enerji girdisine gerek duyulmadan gaz deposunda oluşan basınç ile çalışıyor.

KOÜ VE İZAYDAŞ İŞBİRLİĞİYLE
Çalışmalar Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Kadri Süleyman Yiğit ile İZAYDAŞ çalışanları Makine Mühendisi Mustafa Gündüz ve Elektronik Mühendisi Gülay Şerit tarafından gerçekleştirildi.

15 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR