Büyükşehir’in bütçesi 1 milyar 520 milyon lira

Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılı mali bütçesi, meclis toplantısında oylanarak 1 milyar 520 milyon lira olarak kabul edildi. 2013 yılı bütçesi 1 mil...

BÜYÜTBüyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılı mali bütçesi, meclis toplantısında oylanarak 1 milyar 520 milyon lira olarak kabul edildi. 2013 yılı bütçesi 1 milyar 400 milyon liraydı

Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılı son meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıyı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yönetti. 160 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda 2014 yılı mali bütçesi 1 milyar 520 milyon lira olarak görüşüldü. Gündem maddeleri oy çokluğu ile kabul edilirken bütçe görüşmeleri çeşitli tartışmalara neden oldu. Karaosmanoğlu, “Bereket versin” diyerek seviyeli bir tartışma temennisinde bulundu.

“BÜTÇEDE BORÇLANMA VAR”
İlçelerin 2014 yılı mali bütçeleri tek tek oylandıkta sonra bütçe ile ilgili söz alan CHP’li Fikret Gökmen, “Kocaeli’nin tahsis ettiği vergilerin toplamı 40 milyar lira. Vergi payı alamıyoruz. Geçmişe göre 120 milyar eksiğimiz var. Vergi gelirimizi ince ince hesapladım. Bu hesaba göre bizim 2014 yılı içinde ilçelerden aldığımız paylar dahi 980 milyonu geçmiyor. Bu seneki gerçekleşme 1 milyar 300 milyon civarında olacak ama geçen seneki bütçenizde borçlanma var. Bu seneki gelirlerinizin gerçekleşmesi 778 milyon. Siz bunu 1 milyona çıkarırsanız artışlarımız yüzde 17 olur” dedi.

“EN İYİ YATIRIM, TABLETLER”
Gider bütçesi ile ilgili de konuşan Gökmen, “Bu kadar kaynağın ne kadarını gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Bizim yatırım anlayışımız Büyükşehir’in varlıkları içine giren değerlerdir. Yatırımların varlıklarımız içinde olması lazım. Sizin tablet dağıtımınız eğitime yapılan bir hizmettir. Doğru planlamayı doğru rakamlarla dizayn ederseniz doğru işler yaparsınız” dedi. Gökmen’e cevap veren Karaosmanoğlu, “Bana göre geleceğe yaptığımız en iyi yatırım çocuklara verdiğimiz tabletlerdir. En güzel yatırım insana yapılan yatırımdır” diye konuştu.

“GELİR GİDER BÜTÇESİ PLANSIZ”
Bütçede planlama eksikliği olduğunu kaydeden Gökmen, “Para var ama planlama yok. Biz gelir ve gider bütçesinin plansız olduğunu düşünüyoruz. Kaynakların planlı bir şekilde harcanmadığı yönünde kaygılarımız var. Körfez bütçesinin yüzde 15’ini, İzmit yüzde 30’unu, Kandıra yüzde 15’ini, Derince yüzde 15’ini, Karamürsel yüzde 34’ünü, Başiskele 15’ini gerçekleştirmiş. Bütçesini yüzde 30’un üzerinde gerçekleştiren İzmit ve Karamürsel’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“SİZİ ÇOCUKLARA ŞİKAYET EDECEĞİM”
Çocuklara tablet dağıtımını eleştiren Gökmen, “Keşke çocuklar tablet yerine topaçla bahçede oynasa” dedi. Gökmen’in İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın başlattığı bisiklet dağıtım projesini eleştirdiği sırada salona giren Doğan, “Sizi çocuklara şikayet edeceğim. Sapanla mı kovalarlar neyle kovalarlar bilmem” diyerek esprili bir dil kullandı. Seçimleri kazanacaklarının imasında bulunarak, bütçeyi CHP’nin kullanacağını söyleyen Gökmen, bütçeyi onaylamadıklarını belirterek konuşmasını tamamladı. Gökmen’e cevap vermek için söz alan Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “Bizim yatırım payımız yüzde 34’tür. Büyük bir şirketimiz var. Bunun üzerinden personel çalıştırıyoruz” açıklamasında bulundu.

“SİZİN AKLINIZ BİZİM İŞİMİZE ERMEZ”
Ön seçimde 124 oy alan Fahri Örengül’e imalı bir göndermede bulunan Karaosmanoğlu’ya cevap veren Örengül, “Sizin aklınız bizim işlerimize ermez. Ben partimden bir oy da alsam benim için önemlidir” diye cevap verdi. Karaosmanoğlu’nun 2009 yılı yerel seçimlerinde hazırladığı 5 yıl kitapçığını gösteren Örengül, “Bakın ulaşım konusunda nasıl bize doğru geliyorsunuz” dedi.

“TELEFERİK HAYALDE KALDI”
Elindeki kitapçığı konu alarak konuşmasına devam eden Örengül, “Halkı kandırmak için önüne proje koymayacaksınız. Bakın teleferik projesi de hayalde kaldı. Sizin savunmanız olan yap işlet devret modeli ile yapılacak diye bir madde göremiyorum. Beni neden kandırıyorsunuz. Halkı ve CHP’yi kandırıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

İLÇE BELEDİYELERİNİN
2014 YILI BÜTÇELERİ
Gebze: 196 milyon 313 bin lira
İzmit: 150 milyon lira
Körfez: 94 milyon 500 bin lira
Başiskele: 76 milyon 124 bin lira
Darıca: 75 milyon lira
Çayırova: 71 milyon lira
Gölcük: 69 milyon 950 bin lira
Kartepe: 58 milyon lira
Dilovası: 55 milyon lira
Derince: 54 milyon lira
Karamürsel: 25 milyon lira
Kandıra: 16 milyon lira

13 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR