Görme engelli Eda kendi işini kurdu

Gebze’de yaşayan lise mezunu ve 10 parmak bilgisayar kullanmasına rağmen, doğuştan görme engelli diye kimsenin iş vermediği Eda Çakmak, kendi zücaciy...

BÜYÜT

Gebze’de yaşayan lise mezunu ve 10 parmak bilgisayar kullanmasına rağmen, doğuştan görme engelli diye kimsenin iş vermediği Eda Çakmak, kendi zücaciye mağazasını açtı. Çakmak, azmi ve başarısıyla sağlam insanlara bile örnek oldu.

 

AZMİYLE ÖRNEK OLDU

Bilgisayar kullanmasını bile iyi şekilde bilen Çakmak’ın tek isteği iş sahibi olabilmekti. Bunun için pek çok girişimde bulunan, ancak ‘görme engelli’ olduğu için iş bulamayan görme engelli Eda, iş arama süreciyle ilgili yaşadıklarını, “Ben lise mezunuyum. Fakat görme engelli olmamdan ötürü kimse bana iş vermedi. Gittiğim yerlerde bütün kapılar yüzüme kapandı. Fakat başarılı bir şekilde liseyi bitirdiğimde 10 parmak bilgisayarı kullanımım olmasına rağmen kendimi kimseye kanıtlayamadım” sözleriyle dile getirdi.

 

MAĞAZA AÇTI

Ancak, karşılaştığı bu zorluklar onu hayattan koparmadı. Eda, ailesinin desteği ile içinde bardak, zincir, oyuncak, cüzdan kemer gibi hediyelik eşya türlerini barındıran küçük bir züccaciye dükkanı açtı. Öte yandan bazı müşteriler alışverişe geldiklerinde dükkanda tezgahtar Eda ile karşılaşınca şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

 

ŞİMDİ TAKDİR EDİLİYOR

Çakmak, müşterilerin tepkisini ise, “Bazen müşteriler geliyor. Dükkanın sahibi kim diyorlar, benim diyorum. Fakat kimse bana inanmıyor. Görme engelli birisinin iş yeri açmasına şaşırıyorlar. İyi günler dileyip geri gidiyorlar” sözleriyle dile getirdi. Ancak Eda’nın bu girişimciliği şu anda sağlam insanlara da örnek oluşturdu için takdir ediliyor.

 

EN BÜYÜK YARDIMCISI YEĞENİ

Görme engelli Eda’nın mağazadaki en büyük yardımcısı ise 11 yaşındaki yeğeni Ece Demet Demirbaş. Demirbaş, “Teyzem bu dükkanı açtı. Ben de kendisine yardımcı oluyorum. Çok müşteri geldiğinde de ben ona yardımcı olmaya çalışıyorum tek bırakmıyorum. Ben teyzemin bu dükkanı çalıştırabileceğini düşünüyorum." sözleriyle nasıl yardımcı olduğunu özetliyor. Gözleri yüzde 20 oranında görebilen Eda Çakmak'ın bundan sonraki hedefi telekomünikasyon alanında bir bayilik alabilmek.

27 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR