Yoksulluk sınırımız 7. 562 TL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli Bölge Müdürlüğü 2015 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarını açıkladı. Buna göre ülke...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli Bölge Müdürlüğü 2015 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçlarını açıkladı. Buna göre ülke genelindeki hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin 16 bin 515 lira olduğu belirtildi. Gelir düzeyi en yüksek bölge ise 22 bin 516 lira ile yine Ankara merkezli olan TR51 bölgesi oldu. Bu bölgeyi, 22 bin 67 lira ile TR10 (İstanbul) Bölgesi ve 19 bin 689 lira ile ide TR31 (İzmir) Bölgesi izledi.

 

GELİR DÜZEYİ 17,994 TL

Kocaeli’nin de yer aldığı, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova şehirlerinin de bulunduğu TR42 bölgesinde ise kişi başına düşen hanehalkı fert gelir miktarı 17 bin 994 lira olarak açıklandı. Aynı bölgede milli gelirin dağılımının eşit olup olmadığını ortaya koyan Gini Katsayısı ise 0,321 olarak açıklandı.

 

GİNİ KATSAYISI DÜŞÜK

Gini Katsayısı, 0 ile 1 arasında değerle ölçülür ve yüksek değerler daha büyük eşitsizliğe dikkat çeker. Herkesin aynı gelire sahip olduğu bir toplumun Gini Katsayısı 0 iken, tüm gelirin bir kişide toplandığı toplumun bu katsayısı da 1 olarak nitelendirilir. Bu arada bölgemizdeki son yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay, ilk yüzde 20’lik gruba göre (P80/P20 göstergesi) 5 katı olduğu açıklandı.

 

YOKSULLUK SINIRI 7,562 TL

Bu arada açıklanan verilerde de bölgemizdeki yoksulluk sayısı da açıklandı. Buna göre bölgemizde yoksulluk sınırı 7 bin 562 lira olarak açıklanırken, 5 kente yaşayanların 334 bin kişisinin bu gelir seviyesinin altında ücretle çalıştığı belirtildi. Buna göre Kocaeli’nin de arasında bulunduğu bölgedeki yoksulluk oranı da yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti.

30 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR