EROĞLU: KANDIRA GİOSB ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “Kandıra GİOSB projesiyle hem çiftçinin yüzü gülecek, hem de Kandıra’nın kaderi değişecek” dediKandıra Gıda İ...

BÜYÜT

Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “Kandıra GİOSB projesiyle hem çiftçinin yüzü gülecek, hem de Kandıra’nın kaderi değişecek” dedi


Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nün düzenli olarak Kandıra GİOSB hakkında Kocaeli genelinde bulunan yerel sivil toplum örgütlerini bilgilendirme toplantısına, Kocaeli Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Komitesi Yönetimi konuk oldu. Toplantıya Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Dr. Halil İbrahim Kahraman, Gölcük Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Celal Çobanoğlu, Gebze Belediyesi Başkan Danışmanı Şakir Bitmez, Komite Başkanı Abdullah Köktürk ve komite üyeleri katıldı.
HASAT ZAMANI
Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, bir yandan Kandıra GİOSB’un bölge halkına sağlayacağı faydaları anlatırken diğer yandan da bu faydalardan nasıl yararlanılacağından bahsetti. Eroğlu, “hasat sonrası, çiftçinin ürününü depolayacağı bir yeri olmadığından ve ürünü çabuk bozulabilen bir ürün olduğundan, aracı ne fiyat verirse ona satmakta, bu durumdan dolayı önemli bir gelir kaybına uğramaktadır. Çiftçinin plansız üretim ve pazarlama imkansızlığından dolayı gelir kaybına uğramaması için Kandıra GİOSB’un aracısız ürün alması ve yeni bir pazar olması nedeniyle büyük bir imkân sunacaktır. Ayrıca çiftçi hasat zamanı ürününü kaç liradan satacağını bilecektir” dedi.
ÇİFTÇİLER HAZIRLANMALI
Bunun yanında Eroğlu, bilindiği gibi Kandıra-GİOSB’a yaklaşık olarak yılık 800 bin ton hammadde temin edileceğini ve bu hammaddenin % 40’ına yakının bölgedeki çiftçilerden karşılanmasının planlandığı ama çiftçilerimizin de şimdiden buna hazırlık yapması gerektiğini ifade etti. Bölgedeki çiftçilerimizin OSB’den tam anlamıyla yararlanmaları için bugünden arazi toplulaştırmaya, ortaklık kültürüne geçmeye, tarım ve hayvancılığı daha modern yöntemlerle yapmaya ihtiyacı vardır. Kandıra-GİOSB bu hammaddelerin karşılığı olarak yıllık 1.2 Milyar TL kadar parayı çiftçilere aktaracaktır ”dedi.
GİOSB NEDEN KURULAMADI?

Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, “Normal şartlarda bu projenin 10.10.2010 tarihinde temeli atılacaktı. Ancak, aradan geçen 2 yıl içerisinde Kandıra GİOSB projesi bazı grupların oyunları dolayısı ile mahkemelerde zaman kaybetmektedir. Mahkemelerin uzamasıyla 7000 kişiye iş kapısı olacak bu proje ötelenmekte, bundan da Kandıralı vatandaşlar zarar görmektedir. Biz bu proje için elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz, sosyal olarak Kandıra halkının her daim yanındayız, vatandaşımıza projenin faydalarından bahsediyoruz. Umuyoruz ki bu proje tüm engellemelere rağmen gerçekleşecektir” açıklamasında bulundu.

BİR UMUT IŞIĞI

Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Kahraman ve Komite Başkanı Abdullah Köktürk, bu proje Kocaeli, Kandıra ve bizler için bir umut ışığı rolündedir. Artık eskisi gibi çiftçimiz ürettiği mahsulden zarar etmeyecek ve hak ettiği parayı alacaktır. Bunun yanında Kocaeli’nin sosyo-ekonomik gelişmişlikte 433. sırada bulunan Kandıra ilçemizdeki gençlerin Kandıra’yı bırakıp başka illere veya ilçelere göç etmelerinin önüne geçilecektir. Bu gençlerin Bölgede kalıp, hem ebeveynlerine hem de ailelerine hizmet edecekleri, değer katabilecekleri bir proje vardır. Biz Kocaeli Kent Konseyi olarak, Kandıra GİOSB projesine her zaman destekçi olacağız” dedi.

25 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR