Kamu İhale Kurumu, tramvay alımı ihalesini onayladı

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 12 adet tramvay aracı alımı ihalesi Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından onaylandı. 21 Temmuz’da yapılan ihale...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 12 adet tramvay aracı alımı ihalesi Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından onaylandı. 21 Temmuz’da yapılan ihaleyi yüzde 100 yerli bir firma olan Bursalı Durmazlar Makine adlı şirket, 19 milyon 740 bin avro bedel ile kazanmasının ardından KİK’e itirazda bulunulmuştu. İtirazı değerlendiren KİK, ihalenin onaylanmasına karar verdi.

 

12 ADET TRAMVAY ALINACAK

Büyükşehir, 10 farklı güzergah içinden Yahya Kaptan ile Sekapark arasında 7,2 km uzunluktaki tramvay hattının güzergahını belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştı. Tramvay hattının kurulması için yapılan ihalenin ardından ihaleyi alan firmayla geçtiğimiz günlerde bir protokol imzalandı. Büyükşehir aynı dönmemde 12 adet tramvay aracı alımıyla ilgili olarak da ihaleye çıktı. Bu ihaleyi 19 milyon 740 bin Avro teklifle Bursalı Durmazlar firması kazandı.

 

PROTOKOL İMZALANACAK

Adı, modeli ve turkuvaz rengi halkımız tarafından belirlenen Akçaray’ın hizmete girmesi için alınacak 12 adet araçla ilgili yapılan ihaleye itirazda bulunuldu. İtirazı değerlendiren Kamu İhale Kurumu, ihalenin onaylanmasına karar verdi. İhale kapsamında önümüzdeki günlerde protokolün imzalanması bekleniyor.

 

17 AYDA ARAÇLAR TAMAMLANACAK

İhaleyi kazanan yüklenici firmadan 12’nci ayda 1 araç, 14’üncü ayda 2 araç, 15’inci ayda 3 araç, 16’ncı ayda 3 araç ve 17’nci ayda 3 araç olmak üzere toplam 12 adet tramvay aracını teslim etmesi isteniyor. Alçak tabanlı olacak tramvay 28-33 metre uzunlukta ve 2,45-2,65 metre genişlikte olacak. 250-300 yolcu kapasiteli olacak tramvayın her iki yönde de iniş ve biniş kapıları ile iki ekli kapı ve dört çift kapısı olacak. Her iki baştan da sürücü kabini bulunacak tramvay, her iki baştan da sürülebilecek. Maksimum işletme hızı 70 km/s, ortalama işletme hızı ise 20 km/s olacak.

14 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR