Körfez’e levrek ve kalkan bırakacak

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2015 yılı temmuz ayı toplantısı bugün düzenlenecek. Saat 18.00’de Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapılacak olan mecl...

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2015 yılı temmuz ayı toplantısı bugün düzenlenecek. Saat 18.00’de Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapılacak olan meclis toplantısında 134 gündem maddesi ele alınacak. Meclis toplantısında İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi de görüşülecek. Proje dahilinde İzmit Körfezi’ne öncelikle levrek ve kalkan balıkları bırakılacak, diğer balık türleri de bunları takip edecek.

 

PROJE 1 YIL ÖNCE BAŞLADI

İnceleme, toplantı ve çalıştay ile olgunlaştırılan proje Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü ve ilgili kurumlar tarafından yürütülerek, fizibilite raporu hazırlandı.

 

LEVREK VE KALKAN BIRAKILACAK

2014 yılının haziran ayında start alan proje kapsamında ilk olarak İzmit Körfezi’yle ilgili bir fizibilite raporu oluşturuldu. Fizibilite raporuna göre körfezde yaşayan mevcut balık türleri ve denizdeki balık stoku belirlenecek. Körfezdeki balık yumurta ve larvaların belirlenmesinin ardından ilk etapta körfeze geçmişte de bu sularda yaşayan levrek ve kalkan balıkları bırakılacak. Körfeze bırakılacak balıklara markalama işlemi yapılacak, böylece ileriki tarihlerde bu balıkların izlenmesi de sağlanacak.

 

ATIKLAR TEMİZLENİYOR

Halen 18 adet atıksu arıtma tesisinin faal olarak çalıştığı İzmit Körfezi’nde evsel ve sanayi atıklarının yüzde 99’u arıtılarak denize bırakılıyor. Uzun yıllar sonra canlı yaşamının yeniden hayat bulduğu İzmit Körfezi’nde halen 30’un üzerinde balık ve 70’den fazla canlı türü yaşıyor. İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi’nin hayata geçirilmesi amacıyla Büyükşehir Meclisi’nde görüşülecek madde oylamanın ardından komisyona sevk edilecek. Madde kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile bağlı enstitüler arasında protokol imzalanması ele alınacak. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na bu konuda protokol imzalaması için yetki verilecek.

13 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR