Akar: AKP, yoksulluğu bitirme değil yönetme peşinde

Akar, AKP’nin yaptığı kömür yardımlarının 13 yılda 20 milyon tona ulaşması sosyal devlet anlayışından uzak derken, “Bu tür yardımlar toplumu ileri gö...

Akar, AKP’nin yaptığı kömür yardımlarının 13 yılda 20 milyon tona ulaşması sosyal devlet anlayışından uzak derken, “Bu tür yardımlar toplumu ileri götürmüyor. Yoksul kesimler sürekli yoksul kalıyor. Meşhur sözdeki gibi balık tutmayı öğretmek yerine balık veriliyor. Hâlbuki insanlar balık tutmayı öğrense kendisi çalışacak, üretecek, belki servetini de artıracak” dedi. Akar, CHP’nin projelerine ilişkin açıklamalarda bulunarak vatandaşa tabi ki yardımlar yapılacaktır ama bundaki amaç sadece günü kurtarmak olmamalı bu yoksulluğa son verecek adımlar atılmalı” dedi.

 

AİLE SİGORTASI’NDA AMAÇ YOKSULLUK VE İSŞİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK

Akar, partisinin projelerine ilişkin açıklamalarda bulunarak sosyal devlet anlayışı; ya vatandaşına iş vermeyi ya da insanca yaşamasını sağlayacak maddi koşulları sunmayı öngörmektedir. Devlet, vatandaşına iş yok o zaman açlıktan ölün diyemez. Ya da yoksulsunuz kuyruğa girin gıda verelim de diyemez. Aile sigortası, insan onuruna yakışan bir sosyal uygulamasıdır. Bu proje, işsize iş sağladığınızda ve yoksulluğu ortadan kaldırdığınızda görevini yapmış olacak. Bunun için, işsizlik ve yoksullukla ilgili onlarca proje hazırladık. Üretimi artırıp, zenginlik ve refahı sağladığımızda, işsizlik ve yoksulluğu yenecek, vatandaşı muhtaç durumdan kurtarmış olacağız. Çünkü amacımız vatandaşı sürekli yardımlarla yaşatmak değil, vatandaşın üreterek, çalışarak kazanarak çok daha iyi yaşam koşullarına sahip olmasını sağlamaktır” dedi.


KOCAELİ’DE 15 BİN DOLAR MİLLİ GELİR VARSA BU YOKSULLUK NEDEN

Kocaeli’de 13 bin 633 aileye kömür yardımı yapıldığını belirten Akar, “Milli gelirin 15 bin dolar olduğu açıklamaları gerçekten uzaktır. Madem Dünyada 18’nci büyük ekonomiyiz, madem milli gelir 10 Bin Dolar, yoksul sayısı neden 22 milyon?” diye sordu. CHP olarak sosyal devlet anlayışı gereği yardımların yapılacağını belirten Akar, “Ancak yardım yapılırken asıl amacımız bu yoksulluğa son vermek olacaktır” dedi.

aka1.jpg

aka2.jpg

23 Ekim 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR