Akar’dan 110 bin öğretmen ataması için kanun teklifi

Akar’ın TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklif, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK'da değişiklik öngörüyor. Buna göre, Milli Eğ...

Akar’ın TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklif, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK'da değişiklik öngörüyor. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı'na 110 bin öğretmen kadrosu ihdas edilecek. Boş bulunan öğretmen unvanlı kadrolardan 110 bin adedine, 31 Aralık 2015 tarihine kadar atama yapılacak.

 

Teklifin gerekçesinde, mevcut öğretmenlerin olumsuz etkilere maruz bırakılmalarının yanı sıra yeni mezun öğretmen adaylarının, ülke genelinde şiddetli öğretmen ihtiyacı bulunmasına rağmen kadrolarına atanmadıkları, bunun yapısal sorun oluşturduğu belirtildi.
 

Eğitim sisteminin ihtiyaç duyduğu sayıda nitelikli öğretmenlerin kadroya alınmalarının sağlanması ve öğretmensiz okul ve ders bırakılmaması gibi en temel sorumluluğunu, hükümetin yerine getirmediği öne sürüldü.

 

Bu nedenle yeni öğretmen kadrolarının kullanımını olanaklı kılan kanun teklifinin TBMM gündemine taşınması ve teklifin hızla kanunlaşması gerektiği kaydedildi.

 

AKAR, MECLİS’TE TÜM PARTİLERE SESLENDİ

Kanun Teklifini ve öğretmen atamalarını Meclis'te dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar; Avrupa Birliği Uyum Komisyonuna göre Türkiye’de 210 bin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamalarına göre ise 110 bin öğretmen açığı olduğuna dikkat çekti.  Akar; “Nabi Avcı'nın tespitlerine göre 110 bin olan öğretmen ihtiyacımızı, hazır bu fırsat varken, bütün grupların da hızlı bir şekilde onay vereceği şekilde hani ‘büyük ekonomi’ diyorsunuz ya hani ‘Türkiye'yi geliştirdik’ diyorsunuz ya. Bu rakamı hemen 110 bine çekelim diyorum, hemen çekelim ve Türkiye'deki kangren olmuş bir problemin en azından bir kısmını çözelim diyorum. Buna varız, getirirseniz derhâl komisyonlardan geçirir, kanunlaştırırız diyorum” şeklinde konuştu.

05 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

300 bin de 1 - İnsallah diyorum hani birleri konusur birileri yapar diyorlar ya buyursunlar yapsinlar

Yanıtla . 0Beğen 05 Mart 10:24
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR