CHP Beyaztaş: BEKAŞ ve SARBAŞ’a adrese teslim ihale

Geçtiğimiz günlerde İzmit Belediye meclisinde yaşananların yankıları devam ediyor. Yaşadıkları sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Meclis üy...

Geçtiğimiz günlerde İzmit Belediye meclisinde yaşananların yankıları devam ediyor. Yaşadıkları sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Meclis üyesi Veli Beyaztaş, İzmit Belediyesi’nin yaptığı yanlışlarla ilgili çeşitli iddialarda bulundu. Beyaztaş’ın en çarpıcı iddiası ise yönetim kurulunda İzmit Belediyesi Başkanı Nevzat Doğan ve İbrahim Bulut’un bulunduğu BEKAŞ ve SARBAŞ’ın adrese teslim ihale alması oldu. İzmit İlçe binasında yapılan basın açıklamasında CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve CHP İzmit Belediye meclisi grup başkan vekili Ersin Albayrak’ta hazır bulundu.

 

YASAL İŞLEM YAPILMASI GEREKİR

Konuşmalarına tahsil edilen katı paylarıyla başlan Beyaztaş, “Belediyelerce katkı payı olarak tahsil olunan tutarlar, tahsil edildiği ayı takip eden ayın onuncu günü akşamına kadar il özel idarelerine veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına bir bildirim ile beyan edilerek aynı süre içinde katkı payı hesabına yatırılır. Tahsil edilen katkı payının süresi içinde katkı payı hesabına aktarılmasından belediye başkanı ve hesap işleri müdürü birlikte sorumludur. Katkı payı hesabının sekretarya hizmetleri il özel idareleri ve yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarınca yürütülür. Valilikçe katkı payı hesabının tahsil ve dağıtımına ilişkin gerekli kayıt düzeni kurulur. Tahsil edilen katkı payının süresi içinde katkı payı hesabına aktarılmaması veya katkı payının başka amaçla kullanılması halinde sorumlular hakkında yasal işlem yapılır demektedir” dedi.

 

AKTARILMAYAN TOPLAM TUTAR 9.5 MİLYON TL

Valiliğe aktarılmayan toplam tutarın 9.5 Milyon TL olduğunu belirten Beyaztaş, “İlgili yönetmelik de belirtildiği üzere belediyelerin %10 kültür varlıkları katkı payını tahsil edildiği ayı takip eden ayın onuncu günü akşamına kadar il özel idarelerine veya yatırım izleme koordinasyon başkanlıklarına bir bildirim ile beyan edilerek aynı süre içinde katkı payı hesabına yatırılması gerekmektedir. Ancak İzmit Belediyesi kayıtları incelendiğinde kültür ve varlıkların korunmasına ait katkı paylarının tahsil edildiği ayı takip eden ayın onuncu günü akşamına kadar valiliğe aktarılmadığı görülmektedir. 2015 yılı itibariyle aktarılmayan toplam tutar 9.492,101 TL’dir” şeklinde konuştu.

 

VALİYE SESLENİYORUM

9.5 Milyon borç ile ilgili Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenen Beyaztaş, “Vilayetlere aktarılmayan para ile ilgili valiye  sesleniyoruz ki gerekli yasal işlemleri yapmasını talep ediyoruz. Sonra açıklama yaparak belediyemizde para vardır diyebiliyorlar. Madem paranız varsa 9 milyon lira borç neden ödenmiyor ?” ifadelerini kullandı.

 

OTOPARK ÜCRETİ NEDEN AKTARILMIYOR ?

Otopark tahsil ücretleriyle ilgili konuşan Beyaztaş, “Belediyelerin otoparklardan tahsil ettiği ücretler Büyükşehir belediyesine aktarılması gerektedir. Ancak yaptığımız inceleme sonucu belediyemiz Büyükşehir Belediyesine ödemesi gereken yaklaşık 5.000.000,00 TL otopark ücretini ödemediği tespit edilmiştir.  Burdan soruyorum Büyükşehir Belediye Başkanı’na soruyorum bu para neden hesabınıza aktarılmıyor?” Diye sordu.

 

BEKAŞ VE SARBAŞ’ın YÖNETİM KURULUNA BAKIN

BEKAŞ ve SARBAŞ firmalarının yönetim kurulundaki isimlere dikkat çeken Beyaztaş, “Belediye şirketlerinden Bekaş ve Sarbaş’ın belediye ihalelerine katılıp mal ve hizmet alımı işlerini alması,  4734 sayılı yasanın 5. Maddesinde belirtilen rekabet, saydamlık ilkeleriyle bağdaşmadığı gibi 11. Madde hükmüne de açıkça aykırılık oluşturmaktadır.  Söz konusu madde ışığında belediye tarafından yapılan ihaleler incelendiğin de belediye şirketleri olan BEKAŞ’ın yönetim kurulunda ; Nevzat Doğan, Ednan Pala, Serkan Yeğnidemir ve İbrahim Elgin’in olduğu görülmektedir. Görüldüğü üzere belediye yöneticileri aynı zamanda belediyeye bağlı şirketlerin yönetim kurullarında olup söz konusu yasa gereği belediyenin hiçbir ihalesine katılamazlar. Bu nedenle söz konusu ihalelerin hepsi yasaya aykırılık oluşturmaktadır ve gereken yasal işlem tarafımızca  yapılacaktır. SARBAŞ’ın yönetim kurulunda ise İbrahim Bulut, Güray Oruç ve Mehmet Örgez bulunmaktadır” dedi.

 

ADRESE TESLİM İHALE YAPILMAKTADIR

Bu firmalara adrese teslim ihale yapıldığını belirten Beyaztaş, “Doğrudan teminlerde ihaleye giren 3 firmanın da birbirlerine yakın teklifler sunması, ihaleyi alan firma dışındakilerin Kocaeli dışından firmalar olması gibi nedenlerle ihaleyi alan firmaların önceden belliymiş kanısı oluşmuştur. Bu nedenle söz konusu ihaleler 4734 sayılı yasanın 5. Maddesinde belirtilen rekabet, saydamlık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.” İfadelerinde bulundu. Ahmet HAZER

 

07 Nisan 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmit - Şimdi akepeli'nin biri hemen siz de sene 194... şöyle şöyle yapmıştınız deyip yolsuzluklarını çamurla sıvamaya kalkacaktır da önce ben söyleyeyim dedim.

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 13:41
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR