KOÇDER'den dayakçı kreş hakkında açıklama

Geçtiğimiz aylarda Gölcük’te özel bir kreşte yaşananlar medyada büyük yankı bulurken,  Kocaeli Otizmli Çocuklar Derneği (KOÇDER) olayın bizzat takipçi...

Geçtiğimiz aylarda Gölcük’te özel bir kreşte yaşananlar medyada büyük yankı bulurken,  Kocaeli Otizmli Çocuklar Derneği (KOÇDER) olayın bizzat takipçisi oldu. Kocaeli Otizmli Çocuklar Yaşama Merkezi’nde eğitim gören bir çocuğun kurumda çalışan kişi tarafından şiddet uygulandığı iddiası ile çalkalandı.  Gündeme gelen konunun medyaya yansıması üzerine olay büyük tepki topladı. Kurumu açılan dava sonucu kurumun fiilen kapatma cezası verilirken, karara rağmen merkez fiili olarak hizmet vermeye devam etti. Hatta kurum çalışanlarının ise farklı yerlerde görev aldığı iddia edilmişti.

Olayın tekrar gündeme gelmesinin ardından konusun takipçisi olan KOÇ­DER yöneticilerinin konunun üzerine  gitmesiyle kurum geçtiğimiz günlerde mühürlendi. KOÇ­DER Başkanı İlkin Kılıçarslan yaşanan süreç hakkında basın KOÇ-DER binasında basın açıklaması düzenleyerek kamuoyunu bu konuda bilgilendirdi.  Dernek binasında gerçekleşen açıklamaya,  KOÇ­DER Genel Sekreteri Sevdiye Fidan, Sayman Münevver Yinanç ve kreşteki dayak skandalı mağdur olan otistik çocuğun avukatı Nazlı Ayça Yabacı’nın katılımı ile gerçekleşti.

 

BİRE BİR EĞİTİM

Konuyla ilgili bilgi veren KOÇ­DER Başkanı İlkin Kılıçarslan, “Bilindiği üzere ve sizlerinde katkısıyla ortaya çıkan olayda ilimiz sınırları içinde bir Kreşimizde Otizmli bir çocuğumuza şiddet uygulanmış ve akabinde birtakım zorluklar olmasına rağmen yaptırılan incelemeler sonucunda kurum kapatılmış ve Ceza işlemleri başlatılmıştır. Otizmli bireyler ki, bu bireyler tanı aldıklarında genellikle 3­6 yaş arası olurlar ve tanılarını Çocuk psikiyatrisi doktorları koyar. Bu aşamada doktorlarımızın öncelikle bire bir eğitim ve destekleyici olarak kreş eğitimini önerirler. Bu çocukların toplum içinde yaşamalarını kolaylaştırması yönünde fayda sağlayacağı için önemlidir. Otizmle tanıştığımız ilk günden itibaren temas kurduğumuz bütün ailelerin doktorları, çok büyük oranda bunu önermiştir” dedi.

 

KÖTÜYE GİDİŞE SEBEP OLABİLİR

Otizm konusunda bilgi sahibi olmayan kreş eğitimcilerin Otizmli bireylere yaklaşımları çok önemlidir diyerek sözlerine devam eden Kılıçarslan, “Bilinçsizce yaklaşımlar fayda getireceğine daha kötüye gidişe sebep olabilir.Bu konuda Kreş yöneticilerinden isteğimiz şudur ki; Kendilerine otizmli çocuk ailesi başvurduğunda maddi kaygılardan uzaklaşıp olaya yaklaşmaları, çocuğu kabul ettikleri halde konu ile ilgili mutlaka uzman personel bulundurmaları veya konu hakkında yardım almalarıdır. Unutulmamalıdır ki; Otizmli çocuklar normal çocuklardan farklıdır ve kreşte bulunma nedenleri topluma katılımlarını bir parça sağlayabilme isteğidir” ifadelerini kullandı.

 

SEVGİ DOLU YÜREKLERİ YÖNETEN BEYİNLERDE ENGEL OLMAZ

Kılıçarslan, “Çocuğumuzun iyi ki böyle ebeveynleri var. Kim bilir Toplumda belki de ebeveynleri bu konuda bilinçsiz, yorulmuş ve hatta kaybolmuş nice otizmli bireyler var onlar ne şartlarda yaşıyorlar? Bu konuda görev; Başta biz aileler olmak üzere, topluma ve tabii ki bu duruma duyarsız kalmayan yöneticilerimize düşüyor. Son dönemlerde bu konuda gerekli bilinçlendirmeler, STK ve Üniversiteler tarafından yapılmakta ve başta yerel yönetimler olmak üzere duyarlılık gösterilmekte, olanaklar sağlanmaktadır. Tabii ki bu bir süreçtir ve her zaman daha iyiye gitmek üzere planlar yapılmalıdır. Bu aşamada maddi amaç gözetmeksizin yapılan çalışmalar sonuç verecek ve otizmli bireylerin topluma kaynaşması sevgi yolu ile olacaktır. Unutmayalım sevgi dolu yürekleri yöneten beyinlerde engel olmaz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

ÇALIŞTIRMAYA DEVAM ETMİŞLER

Özel kreşte yaşanan dayak skandalında mağdur olan çocuğun avukatı Nazlı Ayça Yabacı, olayı gündeme getiren basın mensuplarına ve takipçisi olan ailelere teşekkür ederek sözlerine başladı. Konuyla ilgili bilgi veren Yabacı, “Aylar önce kapatılması için başvuru yapmamıza rağmen kreş merdiven altı olarak çalışmaya devam etti. Şuanda ceza davası ilerliyor. Bahsi geçen kreşin, Şubat ayında kapatılması için Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı ile bir dava süreci oldu ve kapatılması kararı çıktı. Bu kurum merdiven altı olarak çalışmaya devam etti. Fiilen arada geçen zaman kurumu çalıştırmaya devam etmişler. Geçen hafta yaptığımız girişimlerle kapatılması için yaptığımız girişimler sonucunda kurum kapatıldı” dedi. Nurşah ŞAHİN

17 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR