İkinci etap PURE’nin birinci kısmı tamamlandı

Bu yıl ikinci etabı yapılan PURE projesinin birinci kısım çalışmaları tamamlandı. Toplam 470 kişi kontrolden geçirildi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’n...

BÜYÜT

Bu yıl ikinci etabı yapılan PURE projesinin birinci kısım çalışmaları tamamlandı. Toplam 470 kişi kontrolden geçirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılında başlattığı ve üç yıl ara ile yapılan Uluslararası İleriye Dönük Kentsel ve Kırsal Epidemiyolojik Araştırma (PURE) projesinin ikinci etabı başladı. Bu yıla denk gelen ikinci etap çalışmasının birinci kısmındaki muayenelerde 470 kişi kontrol edildi. Sağlık kontrolleri Karamürsel’in Karaahmetli ve Kandıra’nın Özbeyli Köyleri ile İzmit Ayazma ve Yuvam Akarca Mahalleleri’nde yapıldı.

BİLGİ VERİLİYOR
Bütün tahlilleri yapılan ve kan değerleri ölçülen deneklerden sağlık durumlarında şüphe görülen vatandaşlara raporlar verilerek doktorlara yönlendirildiler. 25 Nisan’dan bu yana sürdürülen birinci kısımdaki kontroller sırasında iki şeker vedört tane de tansiyon hastası tespit edildi.

2.KISIM ARALIK AYINDA
35 ile 75 yaş arası vatandaşlarda yapılan sağlık kontrollerinin ikinci etap ikinci kısım çalışmaları ise Aralık ayında başlayacak. Bin 500 kişi üzerinde gerçekleşecek ikinci kısım çalışması Gebze Mevlana ve Gaziler Mahallesi ile Pelitli Köyünde, Gölcük Hasaneyn ve İzmit Çayırköy’de yapılacak. Pure projesinde Büyükşehir Belediyesi’nin 13 sağlık personeli görev yapıyor.

SAĞLIK ENVANTERİ ÇIKARILIYOR
Proje sayesinde kentin sağlık envanteri çıkarıldığı gibi, kontrolden geçirilen vatandaşlar sağlık durumlarına göre doktorlara yönlendirilerek erken tedbir alınması sağlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü birlikteliğinde yapılan çalışma ulusal ve uluslar arası sağlık politikalarının şekillenmesinde rol oynuyor.

2020 YILINA KADAR DEVAM EDECEK
Toplumda şişmanlık, şeker ve kalp hastalıklarının nasıl ortaya çıktığını araştırmak için tasarlanan PURE çalışması 15 ülkeden 120 bin kişi üzerinde gerçekleştiriliyor. Türkiye’de pilot bölge olarak seçilen Kocaeli’deki çalışmalar üç yıl süreli aralıklarla 2020 yılına kadar periyodik olarak devam edecek.

22 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR