Oğlunun mezarını 4 yıl sonra buldu

1999’da yaşanan 7,4 büyüklüğündeki Gölcük merkezli depremde yıkılan binaların altında kalan binlerce hayatın, sakat kalan yüzlerce insanın ve hala me...

1999’da yaşanan 7,4 büyüklüğündeki Gölcük merkezli depremde yıkılan binaların altında kalan binlerce hayatın, sakat kalan yüzlerce insanın ve hala mezarı olmayan yüzlerce insanın hikayeleri depremin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen devam ediyor. Marmara depreminde oğlunu kaybeden ve kendisinin de bir ayağı sakat kalan Emine Cebeci, deprem anında yaşadıklarını ve depremden 4 yıl sonra kimsesizler mezarlığında DNA testiyle bulduğu 18 yaşındaki oğlu Serkan Yapıcı’yı ararken yaşadığı zorlukları şöyle anlattı: “Hâla oğlumun öldüğünü kabullenemiyorum, sokakta oğluma benzeyen insanları döndürüp bakıyorum.”

 

17 AĞUSTOS GECESİ ÇOK MUTLUYDUK”

Deprem günü oğlu ile birlikte çok mutlu olduklarını dile getirerek o geceyi anlatmaya başlayan Emine Cebeci, şöyle konuştu: “Bir felaketi yaşadım. Evlat acısı asla unutulmuyor. O gece çocuğumla birlikte çok mutluyduk. Tabi yatana kadar. Sonra bir anda her şey yıkıldı. Binamız 10 saniyede yıkıldı. Çünkü ben oturuyordum daha yatmamıştım. Sallanırken koştum oğlumun odasına gideyim diye ara holde devrilip kaldım, yıkıldı binamız.”

 

ANNE HAKKINI HELAL ET

Deprem anında oğlunun sesini duyduğunu anlatan Cebeci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oğlunun sesini duyuyorsun, acizsin, bir şey yapamıyorsun, sırtında tonlarca ağırlık var eziliyorsun. Bunların tümü sorumsuzca yapılan binalar yüzünden. Enkaz altında hep Allah’a dua ediyordum, ‘Allah’ım ne olur oğlumu kurtar, ben kurtulmasam da olur’. 19 yaşındaydı oğlum depremde, astsubaylığı kazanmıştı. Hiç beynimden silemediğim tek şey vardır. ‘Anne hakkını helal et’. Ben konduramıyordum ama o helalleşiyordu. ‘Hayır’ dedim ‘kurtulacaksın’. Yani hep beynimdedir. Her şeyi konuşmamıza rağmen ‘hakkını helal et’ sözü beynimde dönen sözüdür. Daha sonra komşularımın, eşimin, dostumun yardımlarıyla çıkarıldık. Oğlumu benden önce çıkardılar enkazdan. Askeri hastaneye götürmüş arkadaşım onu serumunu takmışlar gelmiş.”

 

OĞLUMUN CENAZESİNİ ARADIM

Hastaneden çıktıktan sonra oğlunun yanına gittiğini belirten Cebeci, “Oğlum hastanede yoktu. GATA’ya sevk edildiğini öğrendim. Oraya gittiğimde de oğlumu bulamadım. 4 yıl boyunca çocuğumu aradım. Herkesi aradım. Kimsesizlerin mezarlarını açtırdım. 4 yıl boyunca prefabriklerde yaşadım ama kapımı hiç kapamadım. Telefonum haber beklediğim için açıktı. Yani o dönem öyle bir haldesin ki kim ne derse oraya gidiyorsun. 4 sene sonra buldum oğlumu. Çok zor. Yine bakıyorum yolda yürüyenlere, ona benzeyen var mı diye. Bir anda ona benziyor diye döndürdüğüm insanlar oluyor.”

 

GÖLCÜK’TEN AYRILABİLİRİM

Cebeci, psikolojik olarak yorulduğunu belirterek şöyle konuştu: “artık Gölcük’ü terk etmeyi düşünüyorum. Zaman ilaç olmadı, özlemi çoğalttı. Hastaneden çıktığımda yürüyemiyordum. Bir sürü engelli insanımız vardı. Herkes kendi derdine düşmüştü. Engelliyi hatırlayan çok insan yoktu. Prefabriklerde yaşayan, kapının önünde sandalyelerde durmaya çalışan engelliler vardı. Bunlar için bir şey yapılmalıydı. Bir dernek kurulup, tek çatı altında toplanılıp, sorunlarını paylaşmak gerekiyordu. 2004 yılında Gölcük’te ilk engelliler derneğini kurdum. Tek çatı altında toplanıp sosyal hayata katılmaya çalıştık.” Arkadaşlarıyla kurduğu dernek aracılığıyla engelliler ile birlikte yaşama tutunan Cebeci, açtıkları kurslarla eğitimler veriyor ve Marmara depreminde yaşadığı acıları engellilere ve muhtaçlara yardım ederek unutmaya çalışıyor.

17 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR