Asıl risk enflasyon değil, deflasyon

Küresel ekonominin önündeki aşağı yönlü risklerin enflasyonist değil deflasyonist olduğunu belirten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Ba...

BÜYÜT

Küresel ekonominin önündeki aşağı yönlü risklerin enflasyonist değil deflasyonist olduğunu belirten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, küresel yavaşlamanın fiyat istikrarını tehdit edebileceğini söyledi.

4 Ağustos'ta beklenmedik şekilde küresel yavaşlama riskini gerekçe göstererek faiz indirimi açıklayan Erdem Başçı, Bloomberg Haber Ağı'na yaptığı konuşmada, küresel ekonominin yavaşladığını, bunun fiyat istikrarı için risk oluşturabileceğini belirtti. Enflasyon beklentilerinin yükselmesinde petrol fiyatlarının etkili olduğunu söyleyen Başçı, ekonominin önündeki asıl engelin enflasyon değil, deflasyon olduğunu savundu. Başçı, temmuz ayında cari açığın 5 milyar dolar, yılın ikinci yarısında ise 27 milyar dolar olarak gerçekleşebileceğini söyledi. Merkez Bankası Başkanı, erken faiz indiriminin ekonomik yavaşlamanın etkilerini sınırlandıracağına dikkat çekerek, erken faiz indirim kararının küresel yavaşlamanın Türkiye'ye etkilerini azaltacağını belirtti. Yatırım harcamalarına da değinen Başçı, Yatırım harcamaları normal düzeye doğru yavaşlayacak. dedi.

Öte yandan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, izlenmesi gereken en önemli konunun cari açık olduğunu belirterek, cari açığın bu kadar yüksek seyretmesini sağlıklı bulmadıklarını ve bunun giderek daha düşük seviyelere çekilmesi gerektiğini dile getirdi. Cari açığı yükselten en önemli sorunlardan birinin enerji ithalatı olduğunu anlatan Bakan Yılmaz, Enerji ithalatı cari açığımızı çok etkiliyor. Nükleer, yenilenebilir enerji ve daha fazla yerli kaynak kullanarak enerji üretmemiz çok önemli. Bu konudaki çalışmaları biliyorsunuz. diye konuştu. Yılmaz, cari açığı artıran bir diğer önemli faktörün ise ara malı ithalatı olduğuna dikkat çekti.

12 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR